Reklama

Na wzór węgierskiej Królowej

Niedziela sosnowiecka 1/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Lorek: - Parafia w Jaworznie-Szczakowej jako jedyna w diecezji sosnowieckiej nosi wezwanie węgierskiej Królowej.

Ks. Józef Gut: - W istocie, to jedyna wspólnota w naszej diecezji nosząca ten tytuł, ale też jedyna w tej okolicy, która posiada tak ścisły związek z cesarzową austriacką Elżbietą. Nadanie tytułu kościołowi i parafii wiązało się z tragiczną śmiercią kochanej przez lud cesarzowej Sisi w 1898 r., która pochylała się nad człowiekiem chorym i skrzywdzonym przez los. Po latach, gdy rodziła się nowa wspólnota w Jaworznie postanowiono, że tutejsza świątynia otrzyma wezwanie jej patronki - św. Elżbiety Węgierskiej.

- Św. Elżbieta jest patronką ludzi miłosiernych. Do czego ten patronat zobowiązuje?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Niewątpliwie do gestów, znaków, a przede wszystkim do czynów miłosierdzia. Na terenie parafii nie brakuje ubóstwa materialnego i moralnego, mnóstwo osób samotnych, bezrobotnych, biednych potrzebuje m.in. pomocy ze strony parafii. Wychodzimy im naprzeciw poprzez systematyczną pomoc, jak i okolicznościowe akcje pomocy. Parafialna Caritas na co dzień pomaga 180 tutejszym rodzinom, które nie mają za co żyć. W parafii działa także Zespół Charytatywny organizujący m.in. paczki dla najuboższych z okazji świąt. Parafia pomaga także w dożywianiu dzieci w szkołach podstawowych. W 2002 r. nasza wspólnota po raz pierwszy we współpracy z różnymi środowiskami zorganizowała Festyn Elżbietański, którego celem była integracja środowiska. Dzięki ludziom dobrej woli ponad 20 dzieci wyjechało na bezpłatne kolonie do Zakopanego. Od tej pory tego typu festyny weszły w kalendarz parafialnych wydarzeń i cieszą się bardzo dużą popularnością wśród parafian, gości, a także sponsorów. W ub.r. dzięki festynowi mogliśmy zafundować kolonie dla 60 dzieci z terenu parafii. Dla naszej wspólnoty jest to wówczas taki mini tydzień kultury, podczas którego prezentują się zespoły muzyczne, chóry, odbywają się spotkania z ciekawymi ludźmi, przyjeżdżają znani artyści. Poza tym impreza mocno scala, cementuje parafię.

- Od września 2006 r. w parafii działa Mała Akademia Pracy Ekstremalnie Twórczej, tzw. MAPET…

- Jest to świetlica dla dzieci. Wychowawcy starają się, aby dzieci mogły pożytecznie i atrakcyjnie przeżywać swój wolny czas. MAPET jest otwarty w każdą sobotę od godz. 10 do 13. Oprócz tego, w ciągu tygodnia odbywają się zajęcia z języka angielskiego, zajęcia rozwijające umiejętność czytania, a także korepetycje z matematyki. Zachęcamy dzieci do udziału w organizowanych przez MAPET różnych konkursach plastycznych. Więcej informacji o konkursie i działalności MAPET-u znajdziecie na stronie: www.mapet.prv.pl.

- Zarówno Ksiądz Proboszcz, jak i posługujący w parafii wikariusze - ks. Rafał Małecki, ks. Jacek Olchawa i ks. Marian Uczniak staracie się ożywiać życie wspólnotowe, aby przyciągnąć dzieci, młodzież, a także dorosłych do Kościoła.

Reklama

- Pragniemy obudzić ludzi do większego zaangażowania się w sprawy parafii, stąd rozmaite pomysły wcielamy w czyn. Ludzie się cieszą, gdy coś się dzieje i gdy mogą wyjść, by zaczerpnąć kultury, by z kimś porozmawiać, spotkać się itd. 21 grudnia parafian i gości zaprosiliśmy np. na wigilijne spotkanie, składaliśmy sobie życzenia, łamaliśmy się opłatkiem, śpiewaliśmy kolędy, każdy mógł też skosztować wigilijnych potraw z kuchni polowej. W okresie świąt Bożego Narodzenia organizujemy żywą szopkę; są zwierzątka, Święta Rodzina z maleńkim dzieckiem, a podczas święta Trzech Króli na lamie, kucyku i osiołku odwiedzają nas Trzej Królowie w towarzystwie królewskiej świty, zaś w Niedzielę Palmową nie może zabraknąć Jezusa, który uroczyście wjeżdża na osiołku. Trwa okres bożonarodzeniowy, a w naszej świątyni jest ruchoma szopka, gdzie obok tradycyjnych postaci są także ludzie różnych epok.

- Ostatnio parafia zdecydowała się na zorganizowanie Bezalkoholowego Sylwestra 2006. Jak udał się bal?

- W I Bezalkoholowym Sylwestrze uczestniczyło ponad 50 par z Jaworzna i spoza miasta. Bal rozpoczął się o 20.30. Były smakowite dania, wspaniały zespół Roberta Cudzicha, artysty zespołu „2Tm2, 3” oraz wodzirej. O północy uczestnicy zabawy dzielili się światłem trzymając w ręku zapaloną świecę symbolizującą Chrystusa. Było to pierwsze wielkie, wzruszające, duchowe, sylwestrowo-noworoczne przeżycie połączone z doskonałą zabawą, i z pewnością nie ostatnie.

- Jak prezentuje się duchowy obraz parafii?

- Codziennie, przed Mszą św. odmawiany jest Różaniec, a przed poranną Eucharystią Koronka do Miłosierdzia Bożego. Od maja do października, każdego 13. dnia miesiąca odbywają się Nabożeństwa Fatimskie. Wielu parafian uczestniczy w pielgrzymkach do różnych miejsc sakralnych w kraju i za granicą. Swoją obecność w życiu parafii zaznaczają ministranci, oaza młodzieżowa, neokatechumenat, oddział Akcji Katolickiej, zespół wokalno-instrumentalny „Nadzieja”, który pomaga w przeżywaniu niedzielnych i świątecznych liturgii.

- A co dzieje się z kościołem materialnym?

- W 2003 r., w 100-lecie powstania, został poddany gruntownej konserwacji ołtarz główny kościoła, potem przeprowadzona została konserwacja wieży i zewnętrznych murów świątyni. Odnowione zostały stacje drogi krzyżowej, ławki oraz drzwi. Wszystkie inwestycje przeprowadzone zostały z tzw. wdowiego grosza, z ofiar parafian, bez udziału funduszy od sponsorów. Parafinie są niezwykle związani z tutejszą świątynią, ze wspólnotą, leży im na sercu jej los, dobro i piękno, stąd ich zaangażowanie w życie duchowe i materialne parafii.

imiona - Józef Szczepan
nazwisko - Gut
data urodzenia - 23 grudnia 1957 r.
miejsce urodzenia - Nowy Targ
imiona rodziców - Franciszek i Anna
studia teologiczne - Papieska Akademia Teologiczna w Krakowie
święcenia kapłańskie - 16 maja 1982 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego w katedrze Wawelskiej
placówki wikariuszowskie - Wilkowice, Jaworzno, Dobczyce, Chrzanów, Jaworzno
parafie proboszczowskie - Jaworzno-Pieczyska, Jaworzno-Szczakowa
pasje, zainteresowania - lektura książek i prasy, szczególnie związany z rodzinami oraz Ruchem Spotkań Małżeńskich, drogą neokatechumenalną i Ruchem Mondomigliore.

Oprac. Julia Polak

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, ucz mnie tak służyć innym, jak Ty nie przestajesz służyć mnie!

2024-10-17 11:43

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Bliskość Boga czyni człowieka mocnym, pełnym życia, odważnym i radosnym. On przywraca mu radość i podnosi, by podążał dalej drogą, która prowadzi do pełni szczęścia.

Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy». On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?» Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie». Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?» Odpowiedzieli Mu: «Możemy». Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane». Gdy usłyszało to dziesięciu pozostałych, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu».
CZYTAJ DALEJ

Św. Ignacy Antiocheński – biskup i męczennik

Niedziela świdnicka 52/2017, str. VII

[ TEMATY ]

św. Ignacy Antiocheński

Wikimedia Commons

„Męczeństwo Ignacego z Antiochii”, Galeria Borghese w Rzymie

„Męczeństwo Ignacego z Antiochii”, Galeria Borghese w Rzymie

Św. Ignacy, biskup od roku 70 do 107, był drugim Następcą Piotra na stolicy w Antiochii, która dziś znajduje się w Turcji. Za panowania cesarza Trajana wybuchło prześladowanie chrześcijan i wtedy św. Ignacy jako głowa chrześcijan syryjskich został skazany na śmierć przez namiestnika Syrii. W liturgii wspomina się go 17 października

W Antiochii powstała kwitnąca wspólnota chrześcijańska i tam „po raz pierwszy nazwano uczniów chrześcijanami” (Dz 11,26). Euzebiusz z Cezarei, historyk z IV wieku, poświęcił cały rozdział swej „Historii Kościelnej” życiu i dziełu literackiemu Ignacego. „Z Syrii – pisze – Ignacy wysłany został do Rzymu, gdzie miano rzucić go dzikim zwierzętom na pożarcie, ze względu na świadectwo, jakie dał Chrystusowi. Odbywając swą podróż przez Azję, pod okiem surowych straży, w kolejnych miastach, gdzie się zatrzymywał, przepowiadaniem i ostrzeżeniami umacniał Kościoły; przede wszystkim z największym zapałem nawoływał do wystrzegania się herezji, które zaczynały się wówczas szerzyć i zalecał, by nie odrywać się od tradycji apostolskiej”.
CZYTAJ DALEJ

Nowy impuls dla katechetów: animacja misyjna w Świdnicy

2024-10-17 21:27

[ TEMATY ]

misje

Świdnica

katecheci

katecheci diecezji świdnickiej

Misje w Diecezji Świdnickiej

Uczestnicy Warsztatów Misyjnych dla katechetów diecezji świdnickiej i legnickiej, Świdnica, 17 października 2024 r.

Uczestnicy Warsztatów Misyjnych dla katechetów diecezji świdnickiej i legnickiej, Świdnica, 17 października 2024 r.

W Świdnickim Centrum Edukacji Katolickiej, na terenie Wyższego Seminarium Duchownego, 17 października odbyły się warsztaty animacji misyjnej.

Spotkanie poprowadziła s. dr Monika Juszka, sekretarz Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w Polsce, która w swoim wykładzie podkreśliła znaczenie zaangażowania misyjnego w katechezie.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję