– Dzisiejsze spotkanie jest przede wszystkim okazją do tego, by nawiązać do Chrztu Pańskiego i zarazem do tego sakramentu, który przyjął każdy z nas – powiedział ks. Piotr Buczkowski, diecezjalny duszpasterz niewidomych, który przewodniczył Mszy św. w kaplicy św. Rafała Archanioła.
Ks. Buczkowski nawiązał do postaci św. Benedykta. – Jego mądrość podpowiadała, że klasztor można założyć tam, gdzie po wykopaniu studni będzie woda, czyli źródło. Więc patron Europy przypomina nam, że mamy wracać do źródła, którym dla nas jest chrzcielnica. To przy niej zostajemy włączeni do Kościoła i powołani do świętości. To przy niej nasi rodzice i chrzestni usłyszeli pytania, do których my dzisiaj mamy powracać, robić z nich osobisty rachunek sumienia – podkreślił kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po Mszy św. przyszedł czas na wspólną integrację środowiska osób niewidomych i ich rodzin. – Pragniemy pokazać, jak można łączyć nasze piękne polskie kolędy ze zwyczajami kolędowania, czyli wędrowania od jednych do drugich i przekazywania Dobrej Nowiny – powiedziała harcmistrz Helena Skonieczka, odpowiedzialna za stronę artystyczną kolędowania.
To właśnie obecność harcerzy sprawiła, że tegoroczne spotkanie różniło się od poprzednich. – Jan Paweł II podczas spotkania z rodakami w Watykanie w 1996 roku powiedział: „Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską (…). Rozmyślajmy nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, by w nich odnajdywać prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem”. I właśnie ta myśl towarzyszyła nam w czasie tego spotkania – dodała.
Harcmistrz Helena Skonieczka podkreśliła, że zaangażowanie we wspólne kolędowanie stało się jednym z darów harcerskich na stulecie urodzin św. Jana Pawła II. – To projekt, który zaprasza do współpracy wszystkich, chcących zbudować razem duchowy pomnik Jana Pawła II.
Instruktorski Krąg Seniorek „Wędrowniczki po Zachodnim Stoku” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich, który działa przy Hufcu ZHP Bydgoszcz-Miasto, postanowił również aktywnie włączyć się w ten projekt, podejmując kilka ciekawych inicjatyw, m.in. o charakterze artystycznym. Wszystkie duchowe dary zostaną spisane w księdze, która uroczyście zostanie złożona w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie w dniu jego setnych urodzin.
Miniony rok dla instruktorskiego kręgu był wyjątkowy z powodu wielu innych wydarzeń, w tym 20-lecia istnienia.