Wśród kapłanów koncelebrujących Mszę św. obecni byli księża wychowawcy wraz z rektorem seminarium ks. prał. Tadeuszem Kądziołką. Na uroczystość obłóczyn przybyli także zaproszeni kapłani z rodzinnych parafii alumnów. W archikatedrze zgromadzili się przede wszystkim bliscy i znajomi seminarzystów. Chociaż przyjęcie stroju duchownego nie jest żadnym z sakramentów, włączających alumna w kapłaństwo, to - zdaniem bp. Mizińskiego - jest „znakiem zewnętrznym, który ma ukazywać zmianę wewnętrzną; jest najpierw znakiem wewnętrznego spotkania z Bogiem”. Pierwsze oficjalne nałożenie sutanny zwyczajowo poprzedzone jest...obcięciem przez starszych kolegów krawatów. Jest to znak symboliczny, oznaczający zerwanie z dotychczasowym sposobem ubierania się, odtąd bowiem strojem codziennym alumna, a potem kapłana, ma być przyjęta sutanna.
Wraz z przyjęciem sutanny Ksiądz Biskup udziela alumnom posługi lektoratu. Od tej pory ten, któremu zadana jest posługa, ma swoją stałą funkcję liturgiczną, polegającą na odczytywaniu czytań biblijnych w czasie Liturgii Słowa. Jednak i ten znak ma swoją wewnętrzną głębię. Lektorat wyraża prawdę, iż ustanowiony do posługi lektoratu „jest specjalnym narzędziem Boga, przemawiającym dzisiaj w Kościele; musi pamiętać, iż będąc czytającym Słowo Boże jest też pierwszym jego słuchaczem”. Posługa ta wymaga od alumna częstego pochylania się nad Słowem Bożym, które jeszcze ściślej będzie go przybliżać do Jezusa Chrystusa. Oznaką widoczną nadania tej posługi jest wręczenie przez biskupa księgi Pisma Świętego.
Oprawę muzyczną liturgii przygotował chór seminaryjny pod kierunkiem dyrygenta Sławomira Kurczaby. Po zakończonej uroczystości zaproszeni goście mogli udać się do seminarium. Był to jeden z nielicznych dni w roku, podczas których seminarium zostaje otwarte dla odwiedzających.
Sutanna (z łac. rewerenda) to długa szata do kostek, lekko wcięta w pasie, z niskim stojącym kołnierzykiem, zapinana z przodu na rząd małych guziczków, noszona przez duchownych. Określone kolory sutanny odpowiadają miejscu w hierarchii Kościoła: białą sutannę nosi papież, czerwoną - kardynałowie, różową - arcybiskupi i biskupi (na co dzień mogą nosić czarną), czarną - prezbiterzy, diakoni i klerycy przygotowujący się do kapłaństwa. Dopełnieniem sutanny jest biret - nakrycie głowy. Dopuszcza się również używanie tzw. krótkiego stroju duchownego, czyli koszuli z koloratką i ciemnego garnituru.
Pomóż w rozwoju naszego portalu