Bezrobocie jest problemem społecznym, może dotknąć każdego, niezależnie od kwalifikacji, wykształcenia czy stażu pracy. Kiedy już nas dotyczy, najważniejsze jest, żeby się nie poddawać, ale szukać i działać. Pomagają w tym różne urzędy, agencje i organizacje. Jedną z takich instytucji jest Biuro Aktywizacji Bezrobotnych Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Każdy, kto się do niego zgłosi, otrzyma pomoc w zakresie informacji na temat różnorodnych ofert pracy i dokształcania się oraz adresy agencji pośrednictwa pracy.
Działalność biura Caritas to nie tylko informowanie, ale konkretna pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia, zwłaszcza dla osób, którym jest najtrudniej: niepełnosprawnym, posiadającym braki w wykształceniu, długotrwale bezrobotnym, mającym problemy rodzinne i osobiste. Pomoc w poszukiwaniu pracy odbywa się na zasadzie towarzyszenia: każdy bezrobotny ma swojego opiekuna, który pomaga napisać niezbędne dokumenty (cv, list motywacyjny), wskazuje, gdzie szukać ofert pracy, pomaga na nie odpowiadać. W biurze można również uzyskać pomoc psychologiczną (między innymi dotyczącą tego, jak rozmawiać z pracodawcą, jak się zachować w nowym miejscu pracy, jak podnieść poczucie własnej wartości) oraz porady prawne. Można również skorzystać z wszelkich urządzeń biurowych typu faks, komputer, drukarka, ksero.
Jednym z projektów realizowanych przez Biuro jest organizacja warsztatów dla osób niepełnosprawnych pod nazwą „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej szansą dla osób niepełnosprawnych”. Są dwa rodzaje warsztatów - dzienne i stacjonarne. Jedne i drugie trwają dziesięć dni, podczas których organizatorzy zapewniają w przypadku stacjonarnych całodobowe utrzymanie i opiekę, a w przypadku dziennych dowóz oraz wyżywienie. W programie warsztatów są spotkania z psychologami i pedagogami oraz ćwiczenia i dyskusje dążące do zdobycia umiejętności samodzielnego poszukiwania pracy, przeprowadzania rozmów z pracodawcami, określania i konfrontowania własnych umiejętności i kwalifikacji oraz dostosowywanie ich do oczekiwań pracodawców, a także samodzielnego podejmowania trudnych decyzji i wyborów, wzmocnienia wiary we własne siły.
Biuro Aktywizacji Bezrobotnych współpracuje z Urzędem Pracy oraz z takimi instytucjami jak Centrum Integracji Społecznej „Integro”, Polska Giełda Pracy, Centrum Doradztwa Gospodarczego, a także z Policealnym Studium Zawodowym „Cogito”. W tym ostatnim zawsze są zarezerwowane miejsca dla osób skierowanych przez Biuro.
Pomóż w rozwoju naszego portalu