W tym roku minęło 350 lat od obrony klasztoru na Jasnej Górze, ale zdawać się może, że bronimy go nadal. „Obrona Jasnej Góry dziś to obrona chrześcijańskiego ducha narodu, to obrona rodzimej kultury, obrona jedności ludzkich serc w Bożym sercu. Każdy z nas powinien stać się nowym ojcem Kordeckim, aby, odnosząc zwycięstwo nad swoją małością, pomóc innym uwierzyć, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych” - mówił w rocznicę rozpoczęcia oblężenia, generał Zakonu Paulinów o. Izydor Matuszewski.
„W 350. rocznicę zakończenia oblężenia Jasnej Góry przez wojska szwedzkie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd bohaterskim obrońcom naszego Narodowego Sanktuarium. Chyląc czoła przed niezłomną wiarą i heroizmem nielicznej załogi twierdzy, kierowanej przez przeora klasztoru paulinów o. Augustyna Kordeckiego, wyrażamy nadzieję, że wydarzenia te - które tyle razy w późniejszych dziejach inspirowały Polaków do walki o niepodległość, pozostaną nadal istotnym źródłem patriotycznych postaw młodego pokolenia”.
W Foreman High School przy 3235 N. Leclaire Ave. w Chicago odbył się 12 listopada VI Polonijny Religijno-Patriotyczny Koncert przygotowany przez Rodzinę Radia Maryja „A to Polska właśnie” pod hasłem „Królowo Polski, przyrzekamy!”. Koncert ten upamiętnił 88. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 350. rocznicę obrony Jasnej Góry i 50-lecie Ślubów Jasnogórskich.
Program artystyczny, przypominający historię naszej Ojczyzny, walkę narodowowyzwoleńczą i wierne trwanie przy Bogu i Matce Najświętszej, przygotowany przez Alinę Szymczyk przedstawił teatr ludowy „Rzepicha” w składzie: akordeon Stanisław Zieliński, śpiew solowy: Jadwiga Kurys, Jerzy Wąsik, Jan Zbroja, wystąpili: Lidia Dzieża, Maria Czerwonka, Lucyna Kulewicz, Alina Szymczyk. Przypomniano nauczanie Prymasów: Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego i tekst |lubów Jasnogórskich oraz słowa Jana Pawła II wypowiedziane na krótko przed odejściem do Domu Ojca: „Klękając przed Obliczem Jasnogórskiej Królowej, modlę się, aby mój naród przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę odnosił zwycięstwo nad wszystkim, co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny. Polecam Jej macierzyńskiej opiece Kościół na ziemi polskiej, aby przez świadectwo świętości i pokory zawsze umacniał nadzieję na lepszy świat w sercach wszystkich wierzących. Proszę o odwagę dla odpowiedzialnych za przyszłość Polski, aby wpatrzeni w postać o. Augustyna Kordeckiego potrafili bronić każdego dobra, które służy Rzeczypospolitej”.
Nasza kultura i tradycje są pielęgnowane i przekazywane młodemu pokoleniu. Wyrazem tej miłości były regionalne tańce wykonane przez dzieci z katolickiej szkoły im. św. Jakuba w Chicago.
Salę widowiskową wypełniły rodziny z dziećmi oraz sympatycy Radia Maryja. Muzyka i pieśni Maryjne w wykonaniu Zbyszka Blicharz, Janka Kiety oraz Beaty tworzyły rodzinną atmosferę. Koncert przeszedł już do historii, w sercach naszych pozostało ciepłe wspomnienie i oczekiwanie na następny VII Koncert, „A to Polska właśnie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu