Franciszkański Zakon Świeckich z terenu Szczecina przeżył uroczystość swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu. Na to przeżycie złożyły się krótkie rekolekcje, nabożeństwo o błogosławionej śmierci św. Franciszka, czyli jego przejściu do domu Ojca, zwane Transitusem, i uroczystość w dzień Założyciela. A działo się to wszystko w Dobrej Szczecińskiej u Ojców Franciszkanów Konwentualnych.
Rekolekcje odbyły się w dniach od 29 września do 1 października br. Udział w nich wzięły wszystkie rodziny franciszkańskie z terenu Szczecina zaproszone przez wspólnotę Franciszkańskiego Zakonu Świeckich (FZŚ), organizującą te uroczystości (siedziba wspólnoty znajduje się przy sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa). Do wzięcia udziału w rekolekcjach zostali zaproszeni także przedstawiciele Rady Regionu w osobach: s. Ireny Lachowicz i s. Gertrudy Kądzieli. Katechezy głosili asystenci poszczególnych wspólnot: o. Józef Kaźmierczak i o. Tomasz Witosławski. Rekolekcje będące triduum rozpoczęliśmy Nieszporami i Drogą Krzyżową. Następnie Eucharystię sprawował i słowo Boże wygłosił nasz asystent - o. Józef. Był to ciąg dalszy naszych katechez, głoszonych w czasie comiesięcznych dni skupienia, w każdą ostatnią sobotę miesiąca. Tematyką jest droga duchowa według św. Jana od Krzyża i mistyków franciszkańskich. Tym razem została podkreślona wiara. „Wiara sprawia, że nasz rozum pogrąża się w ciemności. Tak jak słońce swym światłem zaciemnia gwiazdy i księżyc, tak wiara zaciemnia zarówno zmysły, jak i sam rozum”. Po Eucharystii i kolacji w kaplicy klasztornej adorowaliśmy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Następnego dnia, po Jutrzni, godzinną formację przeprowadziła s. Alina Makutynowicz - mistrz formacji. Tym razem mówiła na temat życia na co dzień słowem Pisma Świętego. S. Alina uświadamiała zgromadzonym, że znajomość Biblii nie może nam być obca. Tłumaczyła, jak czytać Pismo Święte. W swych rozważaniach oparła się na Księgach Amosa i Izajasza, nawiązując do osoby Jezusa Chrystusa. „Nieznajomość Biblii jest nieznajomością Jezusa”. Podkreśliła konieczność ciszy i uważnego wsłuchiwania się w to, co Pan chce nam powiedzieć.
Następną katechezę na temat duchowości franciszkańskiej wygłosił o. Tomasz. Ukazał wiernym, że św. Franciszek z Asyżu przyjmował Ewangelię całym sercem i odnosił się do Boga jak do kogoś bliskiego - do Ojca. Relacja ta jest pełna żaru i miłości. Święty upodobnił się do samego Chrystusa.
Po obiedzie przed Eucharystią siostry z Regionu rozpoczęły w naszej wspólnocie wizytację braterską. Uroczystą Mszę św. w intencji członków rodzin franciszkańskich oraz nowych powołań do FZŚ sprawował i homilię wygłosił o. Tomasz. Na Mszę św. zostali zaproszeni goście z okolicznych parafii, interesujący się duchowością FZŚ. Tematem homilii była modlitwa, która powinna być czysta, bezinteresowna i z sercem pełnym miłości. Po homilii jubilaci oraz profesi wieczyści odnowili swoje przyrzeczenie życia Ewangelią na wzór św. Franciszka z Asyżu. Eucharystię zakończyliśmy godzinną adoracją Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Do kolacji siostry Irena i Gertruda przeprowadziły dalszy ciąg wizytacji. Wieczorem ponad dwie godziny trwaliśmy na adoracji Pana. Niedzielę rozpoczęliśmy modlitwą osobistą. Następnie o. Józef poprowadził Jutrznię. Do Mszy św. czytaliśmy fragmenty pism św. Franciszka z książki „Wczesne źródła franciszkańskie”. Mszę św. sprawował i słowo Boże wygłosił o. Józef. Rekolekcje skończyły się herbatą i ciastem oraz wspólnym dzieleniem się przeżyciami z rekolekcji. Siostry z Regionu omówiły zakończoną wizytację. Po południu wszyscy rozjechaliśmy się do naszych domów. Było to 1 października. 3 października wróciliśmy, aby o godz. 18.00 wziąć udział we Mszy św. i w nabożeństwie Transitus.
Podczas Mszy św. siostry czytały Słowo Boże, śpiewały psalm i pieśni, a także brały czynny udział w nabożeństwie Transitus. Następnego dnia, 4 października, o godz. 18.00 została odprawiona koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza. W koncelebrze brało udział wielu kapłanów z całego dekanatu. Ksiądz Biskup mówił o życiu św. Franciszka na tle jego epoki. Po Eucharystii dzieci przygotowane przez o. Tomasza przedstawiły w kościele scenkę z życia świętego. Po czym do późnych godzin wieczornych trwała agapa z grochówką, kiełbaskami, ciastem, kawą lub herbatą i loterią dla dzieci.
W taki oto sposób zakończyliśmy uroczystości franciszkańskie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu