Patrząc na tę scenę, mam wrażenie, że jest to polska ziemia jutra: ludna, rojna, rozmodlona, radosna, pracowita i zgodna - powiedział bp Andrzej Dzięga po obejrzeniu programu inaugurującego X Festiwal Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”. Hasłem jubileuszowego przedsięwzięcia jest motto „Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem”. Festiwalowe inicjatywy mają zintegrować młodzież diecezji sandomierskiej wokół wartości patriotyczno-religijnych.
Inauguracyjnej Mszy św. w niżańskim sanktuarium św. Józefa przewodniczył Ordynariusz Sandomierski, natomiast homilię wygłosił bp Edward Frankowski. Nawiązując do idei festiwalu, podkreślił, że słowo „eutrapelia” oznacza dobrą zabawę, która pobudza intelekt i twórcze zdolności młodych ludzi, przyczyniając się do ich rozwoju. Jest bardzo potrzebna dzisiejszej młodzieży, która często wpada w sidła złej rozrywki. Ów stan rzeczy spowodowany jest hołdowaniu zasadzie całkowitego liberalizmu, permisywizmu i lansowaniu hasła „róbta co chceta”. Dostrzegając niepokojące zjawiska, Biskup akcentował rolę jubileuszowej „Eutrapelii” w kształtowaniu młodych umysłów. Cieszył się, iż w szkołach ponadgimnazjalnych zostanie podjęta tematyka patriotyczna w formie przedstawień teatralnych, spektakli słowno-muzycznych, pantomimy, ponadto powstaną prezentacje literackie, plastyczne, filmowe i fotograficzne.
Wspaniałym akcentem inauguracji festiwalu było oratorium „Ojczyzno moja - Polsko - oto jestem”, wystawione przy krzyżu racławickiego cmentarza parafialnego. - Tamtejsza parafia jest jedną z najstarszych w diecezji sandomierskiej, dlatego tutaj rozpoczęliśmy nasze wędrowanie w ramach „Eutrapelii” - mówi Ewa Sęk, dyrektor Katolickiego Domu Kultury „Arka” w Racławicach, inicjatorka przedsięwzięcia. - Gromadząc się na cmentarzu, pragnęliśmy wskazać wartości, którymi żyli nasi przodkowie. Nazwa „Racławice” jest symbolem obrony tych wartości. Musimy ich strzec także dzisiaj, by zachować to, co najistotniejsze dla przetrwania i rozwoju naszego narodu.
Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” wykonał nie tylko wspomniane oratorium. Po przybyciu uczestników inauguracji do Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zaprezentował program sceniczno-filmowy, podczas którego zwrócono uwagę na mesjańskie wątki naszej historii i zakorzenienie narodowego dziedzictwa w krzyżu; na konieczność obrony nowego życia. - Miliony dzieci, które się nie narodziły, są blisko Pana Boga i orędują u Niego za nami. Taka pewność rodzi się z wiary w świętych obcowanie - akcentuje Ewa Sęk, wskazując na pragnienie budowania cywilizacji życia i miłości. Drogą ku temu celowi są Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego, o których wspomniano w zakończeniu i wyśpiewano słowami pieśni „Królowo Polski, przed Twym tronem”.
Warto również zwrócić uwagę na wątek łączenia akcentów regionalnych z ogólnonarodowymi. Podjął go Teatr „Apostolos” z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Klimontowie, prowadzony przez ks. Wojciecha Zasadę. W spektaklu „Klimontowskie echa” zauważono, że przez pryzmat małej ojczyzny można uczyć się historii Polski. Owo spostrzeżenie nawiązuje do idei tegorocznej „Eutrapelii”, podejmującej problem patrzenia na wielką ojczyznę i całe dziedzictwo europejskie z perspektywy małej ojczyzny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu