Uroczystości przewodniczyli bp Antoni Dydycz - pasterz diecezji drohiczyńskiej oraz bp Andrzej Dzięga - pasterz Kościoła sandomierskiego, wraz z którymi celebrowali: ks. Jarosław Redosz - kapelan biskupa drohiczyńskiego, ks. Jerzy Dylewski - dyrektor ekonomiczny WSD w Drohiczynie, ks. Paweł Anusiewicz - dyrektor Domu św. Antoniego w Drohiczynie, ks. Dariusz Frydrych - dyrektor Referatu ds. Informacji i redaktor podlaskiej edycji „Niedzieli”.
W naszej świątyni gościło również wielu księży z sąsiednich parafii otoczonych liczną rzeszą wiernych przepełnionych radością.
Poświęcenie ołtarza poprzedziło trzydniowe przygotowanie modlitewne. Nasze serca wypełniły się wdzięcznością Panu Bogu za Jego obecność w tak ważnym dla nas momencie. Wyraziliśmy to adoracją i uwielbieniem Najświętszego Sakramentu i śpiewami. Nasze czuwanie każdego dnia kończyło się Apelem Jasnogórskim. W ostatnim dniu adoracji dostąpiliśmy wielkiej łaski ucałowania relikwii św. Ojca Pio, gorliwego czciciela Eucharystii. W ten sposób zostaliśmy wzmocnieni duchowo i byliśmy gotowi na uczestnictwo w tak szczególnej celebracji następnego dnia.
Msza św. rozpoczęła się uroczystym wejściem procesjonalnym. Ksiądz Proboszcz powitał księży biskupów i wszystkich zgromadzonych. W kilku słowach zarysował historię powstania ołtarza, poprosił o sprawowanie Eucharystii w intencji parafian oraz o poświęcenie ołtarza.
Homilię wygłosił bp Antoni Dydycz. Pasterz Drohiczyński przypomniał w niej, jak ważne miejsce zajmuje ołtarz w życiu każdego chrześcijanina, który przychodzi do niego w najważniejszych chwilach. Przy ołtarzu przyjmuje sakramenty święte prowadzące do zbawienia, przed nim stanie także jego trumna. Ksiądz Biskup nawiązał też do innego szczególnego ołtarza - ołtarza Ojczyzny, na którym wielu naszych przodków składało swe ofiary, włącznie z ofiarą życia, byśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju. Wezwał nas też, abyśmy nie zapominali o tym ołtarzu, bo i my jesteśmy dziećmi tej Ojczyzny i winniśmy jej poświęcać nasz trud.
Bezpośrednio po homilii nastąpił właściwy obrzęd poświęcenia. Rozpoczął go śpiew Litanii do Wszystkich Świętych, po którym w ołtarzu zostały złożone relikwie św. Ojca Pio, wspaniałego kapłana, który przez noszone na swym ciele stygmaty - ślady męki Jezusa niejako łączył ze sobą Chrystusowy Krzyż i Eucharystię, którą z wielką pobożnością celebrował za życia ziemskiego.
Księża biskupi namaścili ołtarz świętym olejem na znak oddania go na wyłączną służbę Tajemnicy Jezusa Chrystusa. Następnie na ołtarzu zapalono kadzidło, z którego wzniósł się do nieba dym wraz z dziękczynną modlitwą Kościoła. Dokonano okadzenia ołtarza i zebranych, ponieważ i my jesteśmy świątynią Boga żywego. Później ołtarz został przykryty białym obrusem i obdarowany światłem.
Wspaniałym przeżyciem uchowym było dla nas uczestnictwo w pierwszej Liturgii sprawowanej na nowym ołtarzu. Po zakończeniu Mszy św. księża biskupi udzielili zebranym specjalnego błogosławieństwa, po którym mogliśmy ze czcią ucałować ołtarz.
Jesteśmy bardzo wdzięczni księżom biskupom za przewodniczenie tej uroczystości, za Eucharystię, za słowa do nas skierowane.
Przede wszystkim jednak jako parafianie kosowscy pragniewwmy podziękować ks. prał. Stanisławowi Kurkowi za jego ofiarny trud i zbudowanie prawdziwego ołtarza soborowego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu