Ojciec Święty długo szedł przez plac pozdrawiając obecnych tam akurat ludzi, którzy głośno informowali go skąd przyjechali i próbowali go przywołać do siebie. Składali mu też życzenia noworoczne.
Przed szopką papież modlił się przez chwilę w ciszy, po czym obejrzał ją i wysłuchał wyjaśnień na jej temat, przedstawionych mu przez pracowników Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, na czele z jego przewodniczącym kard. Giovannim Lajolo i sekretarzem bp. Fernando Vergezem Alzagą.
Do swego mieszkania w Domu św. Marty Franciszek wrócił również piechotą, nadal rozmawiając z obecnymi na placu ludźmi, przyjmując ich życzenia i błogosławiąc dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tegoroczna szopka, zainaugurowana 5 grudnia, jest darem gminy Valsugana w prowincji Trydent na północy Włoch. Wykonano ją niemal całkowicie z drewna i składają się na nią dwa elementy architektoniczne, charakterystyczne dla tradycji trydenckiej. Są to dwie struktury z obrobionego drewna z prostymi stołami, na których zostanie rozmieszczonych 20-25 postaci naturalnej wysokości (o. 1,8 m), wykonanych w polichromowanym drewnie. Rodzina Święta znajduje się poniżej większej struktury w centralnej części całej kompozycji. Wokół niej ustawiono Trzech Króli, pasterzy, zwierzęta, różne przedmioty i rośliny. Aby upamiętnić ubiegłoroczną klęskę żywiołową w regionie Triveneto, tło krajobrazowe zostało ozdobione gałązkami pochodzącymi z obszaru, dotkniętego nieszczęściem.
Reklama
Za szopką stoi choinka - prawie 26-metrowy świerk o średnicy pnia do 70 cm - pochodzący z Konsorcjum Rotzo-Pedescala i San Pietro w północnowłoskiej prowincji Vicenza. Za ozdobienie i oświetlenie choinki odpowiada Dyrekcja Infrastruktur i Służb Gubernatoratu we współpracy z dwiema firmami koncernu Osram, który dostarczył system oświetlenia ozdobnego wysokiej jakości chromatycznej najnowszej generacji, dążące do ograniczenia szkód dla środowiska naturalnego i zużycia energii elektrycznej.
Choinka i szopka pozostaną na placu św. Piotra do zakończenia okresu świątecznego, czyli do Niedzieli Chrztu Pańskiego 12 stycznia 2020 roku.
Zwyczaj ustawiania choinki w tym miejscu wprowadził w 1982 r. św. Jan Paweł II i pomysł ten bardzo szybko zyskał powszechne uznanie rzymian oraz turystów i pielgrzymów zagranicznych. Początkowo drzewa pochodziły z lasów włoskich, ale szybko w akcję tę włączyły się inne kraje, traktując podarowanie drzewka papieżowi jak zaszczyt, a zarazem swego rodzaju promocję własnego regionu. W latach 1997 i 2017 choinki do Watykanu pochodziły z Polski: z Zakopanego i z Ełku.