Reklama

Kalendarium wydarzeń w diecezji sosnowieckiej AD 2001

Niedziela sosnowiecka 52/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

U początku nowego roku kalendarzowego pragniemy dokonać podsumowania minionego roku 2001. Z tej krótkiej perspektywy przypomnijmy sobie najważniejsze wydarzenia, jakimi żyła nasza diecezja.

5 stycznia poświęceniem bramy jubileuszowej i uroczystą procesją z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego do bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczęła się uroczystość zakończenia obchodów Roku Wielkiego Jubileuszu.

W dniach 8-12 stycznia Będzin był najbardziej rozkolędowanym miejscem w Polsce. W ramach VII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek rozbrzmiewały tutaj najpiękniejsze pieśni Bożonarodzeniowe.

Po raz czwarty Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Sosnowcu-Zagórzu zorganizował Festiwal Kolęd i Pastorałek.

22 stycznia z koncertem kolęd w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie wystąpił Zespół Ludowy Pieśni i Tańca " Śląsk".

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, kiedy Kościół obchodził Dzień Życia Konsekrowanego, do sosnowieckiej Matki Kościołów na Eucharystię pod przewodnictwem bp. Adama Śmigielskiego przybyły osoby konsekrowane.

Do bazyliki katedralnej w Sosnowcu 10 lutego przybyli chorzy i cierpiący, aby wspólnie z Biskupem Ordynariuszem uczestniczyć w obchodach IX Światowego Dnia Chorych.

17 lutego wspominano 75. rocznicę śmierci sługi Bożego abp. Jana Cieplaka - patrioty, obrońcy polskości i moralności rodem z Dąbrowy Górniczej, którego proces beatyfikacyjny toczy się w Rzymie od 1952 r.

W lutym bp Adam Śmigielski erygował trzy nowe kaplice: w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym, w domu zakonnym Sióstr Pasjonistek w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach oraz w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Bosko w Sosnowcu-Pogoni.

23 lutego światowej sławy papieski fotografik Adam Bujak promował w Sosnowcu i Katowicach swój najnowszy album Kronika Roku Świętego.

W czasie Wielkiego Postu Caritas Diecezji Sosnowieckiej rozprowadzała wielkanocne baranki oraz skarbonki przeznaczone na jałmużnę.

27 lutego w Wydziale Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu po raz 11. odbyła się Olimpiada Wiedzy Biblijnej. Tym razem poświęcona była "polskim świętym i błogosławionym wyniesionym na ołtarze przez Jana Pawła II".

8 marca do odnowionego lokalu Redakcji Niedzieli Sosnowieckiej przybył bp Adam Śmigielski, który błogosławił pracującym tutaj dziennikarzom oraz poświęcił ich miejsce pracy.

17 marca do królewskiego Będzina przybył jego rodak, dyrektor Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Sławomir Pietras, aby odebrać zaszczytne wyróżnienie Honorowego Obywatela Miasta.

21 marca 10-lecie szkoły przeżywali nauczyciele oraz uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Bosko w Sosnowcu.

Uroczystość 9. rocznicy erygowania diecezji sosnowieckiej oraz otwarcie I Synodu Kościoła Sosnowieckiego miała miejsce 25 marca. Eucharystia, której przewodniczył metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, sprawowana była w sosnowieckiej katedrze przy licznym udziale wiernych.

27 marca Ordynariusz sosnowiecki dokonał aktu oficjalnego otwarcia i poświęcenia nowego, jedynego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej, mieszczącego się w Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu-Klimontowie.

1 kwietnia ulicami Sosnowca przeszli wierni uczestniczący w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Nabożeństwu przewodniczył Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

W Niedzielę Palmową do sosnowieckiej bazyliki katedralnej na Mszę św. przybyło około 1000 młodych diecezjan, aby uczestniczyć w obchodach XVI Światowego Dnia Młodzieży.

11 kwietnia 60 kapłanów i około 1000 wiernych żegnało zasłużonego, gorliwego kapłana - ks. prał. Stanisława Łopacińskiego.

Koncertem pieśni maryjnych "Bogurodzica" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" 29 kwietnia rozpoczęto II edycję czeladzkiego Festiwalu "Ave Maria".

W dniu dziękczynienia za dar Eucharystii i kapłaństwa, w Wielki Czwartek do sosnowieckiej katedry przybyło ponad 200 kapłanów, 700 ministrantów, przedstawiciele rodzin zakonnych oraz laikatu.

W kwietniu wyruszył konwój z pomocą humanitarną dla polskich rodzin zamieszkałych na Ukrainie. Został zorganizowany przez Caritas Diecezjalną przy współpracy Dziennika Zachodniego i dotarł do najbardziej potrzebujących Polaków we Lwowie, Sławucie oraz Winnicy.

Po raz 6. do sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu pielgrzymowały rodziny wielodzietne diecezji sosnowieckiej.

8 maja bp Adam Śmigielski udzielił święceń diakonatu 6 alumnom piątego roku Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej.

29 maja w Wojkowicach otwarto i poświęcono nowoczesne, pierwsze w diecezji Parafialne Centrum Młodzieżowe "Tlen".

W wigilię Zesłania Ducha Świętego w sosnowieckiej katedrze z rąk Biskupa Ordynariusza 12 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie.

14 czerwca w miejscu historycznego spotkania z Ojcem Świętym w 2. rocznicę niezapomnianej wizyty na placu przy ul. Gwiezdnej stanął Papieski krzyż, który poświęcił Pasterz Kościoła sosnowieckiego.

1 lipca jubileusz 80-lecia istnienia swojej parafii świętowali mieszkańcy Jaworzna-Ciężkowic.

16 lipca w kaplicy Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu 30 osób związanych z duchowością Karmelu przyjęło szkaplerz i wpisało się do Bractwa Szkaplerznego.

2 sierpnia do dąbrowskiego sanktuarium pw. Matki Bożej Anielskiej pielgrzymowały niewiasty.

Od 5 do 17 sierpnia rodziny wielodzietne diecezji sosnowieckiej przybyły do Jaroszowca, aby uczestniczyć w wypoczynku z Bogiem w ramach IV Dni Formacji Rodzin Wielodzietnych.

19 sierpnia w parafii Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Jaroszowcu rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.

W sierpniu po raz 10. na pątniczy szlak do Matki Bożej Częstochowskiej wyruszyła Piesza Pielgrzymka Diecezji Sosnowieckiej.

Od 31 sierpnia do września miały miejsce konferencje katechetyczne dla księży proboszczów, wikariuszy i katechetów świeckich w związku z inauguracją nowego roku szkolnego.

5 września na 10. Jubileuszową Pielgrzymkę Chorych do Matki Bożej Pocieszenia w Czeladzi przybyło ok. 1000 wiernych.

9 września w parafii pw. Świętej Trójcy w Będzinie bp Piotr Skucha odsłonił pamiątkową tablicę przypominającą 400. rocznicę wznowienia przez katolików kultu w parafialnym kościele oraz poświęcił figurę Chrystusa Zbawiciela na będzińskim Wzgórzu Zamkowym.

W czasie V Pielgrzymki Czytelników, Autorów i Przyjaciół " Niedzieli" medale "Mater Verbi" otrzymali kapłani z diecezji sosnowieckiej. Wśród wyróżnionych znaleźli się: ks. prał. Czesław Tomczyk, ks. prał Stefan Gibała oraz ks. kan. Józef Lenda.

20. rocznicę swojej działalności świętowali członkowie sosnowieckiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Od 16 września czeladzki Rynek nosi imię "Stefana Kardynała Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia". Jest to pierwszy plac w diecezji, który nosi imię tego wielkiego kapłana i patrioty.

Po raz ósmy do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej pielgrzymowali kapłani z różnych zakątków naszej diecezji.

30 września bp Adam Śmigielski wmurował kamień węgielny w fundamenty powstającej świątyni pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu.

Od 11 do 14 października w Olkuszu odbywały się VII Międzynarodowe Dni Muzyki Organowej.

12 października odbyła się uroczystość nadania imienia gen. Gabriela Taszyckiego Szkole Podstawowej w Chruszczobrodzie.

21 października Pasterz Kościoła sosnowieckiego dokonał aktu konsekracji świątyni pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Dąbrowie Górniczej.

26 października uczniowie i nauczyciele IV Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Olkuszu świętowali 10. rocznicę powstania szkoły.

9 listopada Gimnazjum nr 1 w Łazach otrzymało imię ks. Stanisława Konarskiego.

Jubileusz 6-lecia istnienia Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej przeżywali 10 listopada jej członkowie.

Po raz ósmy rozegrano finał diecezjalnego Turnieju Ministrantów o Puchar Biskupa Adama Śmigielskiego. W imprezie wzięło udział 96 uczestników.

10-lecie swojej działalności obchodził Ruch Dzieci Maryi z terenu naszej diecezji.

18 listopada w parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Będzinie z programem słowno-muzycznym poświęconym osobie i nauczaniu Prymasa Tysiąclecia gościli członkowie Akcji Katolickiej z parafii Trójcy Świętej w Będzinie.

26 listopada Szpital Miejski nr 2 im. Karola Zahorskiego w Sosnowcu otrzymał zaszczytne wyróżnienie "Szpitala Przyjaznego Dziecku", przyznawane przez Światową Organizacją Zdrowia i Fundusz Narodów Zjednoczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik Praw Dziecka poprze zażalenia na umorzenie śledztwa ws. nadzoru rodziny Kamilka

2025-01-16 12:43

[ TEMATY ]

Ustawa Kamilka

Karol Porwich/Niedziela

Pogrzeb Kamilka, 13 maja 2023 r.

Pogrzeb Kamilka, 13 maja 2023 r.

Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak zapowiedziała w czwartek, że poprze zażalenia pełnomocników na umorzenie śledztwa dotyczącego odpowiedzialności służb pomocowych w sprawie śmierci Kamila M. z Częstochowy.

Monika Horna-Cieślak podczas briefingu prasowego przed Prokuraturą Krajową w Warszawie zaznaczyła, że RPD nie ma uprawnień strony w postępowaniu karnym i nie może uczestniczyć w przesłuchaniach świadków, składać wniosków dowodowych i zażaleń.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież wprowadził 300 euro świadczenia dla wielodzietnych rodzin pracowników

2025-01-16 07:16

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Ks. Tomasz Podlewski

Papież Franciszek wprowadził dodatek w wysokości 300 euro miesięcznie dla rodzin pracowników Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, w których jest troje i więcej dzieci. Świadczenie obowiązuje od nowego roku i jest formą wsparcia dla rodzin wielodzietnych. Jak zaznaczono, jest to osobista inicjatywa papieża.

Spośród ponad 4 tysięcy osób świeckich, zatrudnionych w Watykanie, większość pracuje w różnych urzędach i instytucjach Gubarnatoratu Państwa Watykańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Inauguracja obchodów Roku Jubileuszowego

2025-01-16 23:12

Biuro Prasowe AK

    Oratorium na Boże Narodzenie Camille'a Saint-Saënsa oraz kolędy w wykonaniu artystów Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego zainaugurowały obchody Roku Jubileuszowego w bazylice św. Floriana.

Proboszcz parafii św. Floriana, ks. Łukasz Michalczewski przywitał przybyłych na koncert gości i wszystkich muzyków. Pomysłodawcą i prowadzącym wydarzenie był prof. Wiesław Delimat – dyrektor Archidiecezjalnej Szkoły Muzycznej im. ks. kard. Franciszka Macharskiego. Zwrócił uwagę, że szkołę tworzy 150 osób – od 6-letnich dzieci po dorosłych – które łączy wspólna pasja wykonywania muzyki. Na początek cztery kolędy wykonały dzieci ze Szkoły Muzycznej I stopnia. Kolejne dwie zaprezentował zespół kameralny złożony z uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia, którzy uczą się śpiewu. W drugiej części orkiestra kameralna i chór Szkoły Muzycznej II stopnia oraz muzycy grający na organach wykonali Oratorium na Boże Narodzenie Camille’a Saint-Saënsa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję