W swoim liście ks. Marek Jarosz przypomniał, że w drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia ludzkie serce zwraca się ku Nowonarodzonemu Jezusowi - Słowu, które „stało się ciałem i zamieszkało wśród nas”. Ewangelia uczy, że ostatnie słowo należy do Ducha Ojca, który uzdalnia do odważnej postawy w konfrontacji z siłami zła. Tą nadzieją żyły „rzesze męczenników i wyznawców, a także niezliczone zastępy uczniów pragnących wyjść na spotkanie Pana”.
Autor listu zaakcentował, że mimo upływu blisko 15 lat od śmierci Ojca świętego, Jego postać jest nadal ważnym punktem odniesienia dla Kościoła w Polsce i na świecie: umacniał prostą wiarą, dodawał odwagi w mierzeniu się ze złem, w przenikliwy sposób uczył widzenia dziejów świata, wyraźnie dostrzegał liczne zagrożenia, jakie pojawiały się na horyzoncie wolnej Polski. Nauczał, także w 1991 roku w Płocku, że pieniądze, bogactwo i wygody tego świata przemijają, a zatem nie mogą być celem ostatecznym człowieka.
„Swoim życiem i przykładem Jan Paweł II natchnął wielu młodych ludzi, aby weszli na drogę życia kapłańskiego i zakonnego. Miał niezwykłą zdolność do dodawania odwagi tym, którzy pragnęli realizować ewangeliczne ideały. W mądry sposób ukazywał świat nie tylko z jego zagrożeniami, ale pokazywał go jako dar Boga, którego z radością można doświadczyć każdy człowiek, o ile otworzy serce Chrystusowi i pozbędzie się lęku. Był wymagający w stosunku do kapłanów i tych, którzy decydowali się wejść na tę drogę” – napisał rektor.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypomniał też, że Papież podkreślał znaczenie świadectwa życia oddanego Bogu i ludziom, a także to, że najważniejszym elementem posługi kapłańskiej jest głęboki i osobisty związek z Jezusem, zaś powołanie kapłańskie jest wezwaniem do świętości.
Reklama
Ks. Jarosz zaznaczył, że seminarium duchowne jest miejscem wdrażania blisko 30 młodych mężczyzn w dawanie rzetelnej i głębokiej odpowiedzi na to wezwanie. Z tym zadaniem będzie można się jednak uporać tylko wtedy, gdy będą otoczeni modlitwą, jaka może popłynąć z ludzkich serc. Wierni czynią to we wspólnotach parafialnych i rodzinach. Podziękował też za wszelkie wsparcie materialne, a także za post w intencji powołań.
Zwrócił się też do wiernych, aby uczynili nadchodzący rok czasem pokornego uczenia się świętości od Jana Pawła II i dawania odważnego świadectwa, że Nowonarodzony Jezus jest oczekiwanym Panem.
List rektora WSD czytany jest w kościołach diecezji płockiej podczas Mszy św. w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, w święto pierwszego męczennika św. Szczepana. Jego lekturze towarzyszy zbiórka środków na diecezjalne cele edukacyjne.