Ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Andrzej Dzięga poświęcił odnowioną kaplicę Tęczyńskich w staszowskim kościele św. Bartłomieja.
To najstarsza i najcenniejsza świątynia w mieście. Ufundowała ją Dorota Tarnowska w roku 1342, a trzy lata później konsekrował biskup krakowski Jan Grot.
W kolejnych wiekach wygląd kościoła ulegał zmianom. W 1610 r. dobudowano doń wieżę, a w latach 1613-1625 Katarzyna Tęczyńska wzniosła okazałą kaplicę grobową dla swego męża Andrzeja i syna Adama, którzy zostali pod nią pochowani. Tęczyńska zapewniła również utrzymanie 4 misjonarzom, którzy codziennie mieli odprawiać Mszę św. za dusze zmarłych.
Kaplica Tęczyńskich to prawdziwa perełka sakralnej architektury i sztuki. Jej renowacja rozpoczęła się równo rok temu. W pierwszej kolejności konserwatorzy zajęli się dwoma ołtarzami bocznymi: św. Rozalii i św. Józefa, które są nieco starsze niż ołtarz główny z wizerunkiem Matki Bożej Różańcowej. W maju przyszła kolej na ściany. Usunięto wszystkie kolejne nawarstwienia, tak by przywrócić kaplicy wygląd, który posiadała w momencie powstania.
- Dziękujemy dziś Bogu za dar ludzi, którzy przyczynili się do remontu naszego kościoła - mówił podczas uroczystej Mszy św. ksiądz dziekan Henryk Kozakiewicz. - Odnowienie kaplicy Tęczyńskich zamyka kolejny jego etap.
Do zrobienia pozostało jednak ciągle bardzo wiele. Całe wnętrze świątyni wypełniają rusztowania. Bp Andrzej Dzięga zapowiedział, że kiedy sfinalizowane zostaną wszystkie prace, kościół zostanie ponownie konsekrowany.
W czasie uroczystości poświęcenia kaplicy dzieci z sześciu nowo powstałych kółek różańcowych z rąk Ordynariusza diecezji otrzymały różańce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu