Kopaczów
Unia trzech miast: Hradka nad Nysą (Czechy), Zittau (Niemcy) i Bogatyni (Polska) funkcjonująca wcześniej dosyć luźno, od 6 lat nabrała nowego charakteru. Jej owocem stały się obchodzone w Kopaczowie od 6 lat Odpusty Europejskie. Tegoroczny odbył się w dniach 6-7 października i stanowił ukoronowanie 4-letnich starań dawnego mieszkańca Kopaczowa, obecnie wykładowcy Uniwersytetu w Lipsku, dr hab. Dietmara Brendlera, o budowę Pomnika Przestrogi.
Na uroczystości przybyła z Oldřichov w barwnym pochodzie grupa młodzieży i władz miast Zittau i Hradek. Gości witały poczty sztandarowe Sybiraków oraz okolicznych szkół i związków kombatanckich.
Jako pierwszy głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Gerard Świstulski, który zauważył m.in.: „To miejsce przypomina o historii, ale także skłania do refleksji nad dniem dzisiejszym, nad stanem naszej świadomości, że nie żyjemy sami; że wejście w struktury Unii Europejskiej otwiera nas także na tych, którzy żyjąc tak blisko nas, posługują się wprawdzie innym językiem, ale w wielu kwestiach myślą podobnie jak my”. Burmistrz miasta Hradek podkreślił wyjątkowy charakter unii trzech miast, który zaowocował w ostatnim czasie powstaniem trasy Zittau-Hradek. Przedstawiciel niemieckiej grupy gości, także nawiązał do wymiernych owoców współpracy na styku granic. Podkreślił, że „unia trzech miast” została zgłoszona do unijnego konkursu związków miast i zajęła miejsce w pierwszej dwudziestce zgłoszonych, otrzymując specjalne wyróżnienie, które ma zostać przeznaczone na tworzenie platformy internetowej, ułatwiającej wymianę myśli i poglądów mieszkańców naszych miast.
Gospodarz uroczystości, proboszcz parafii, ks. kan. Andrzej Burdziak, przedstawił z kolei historię wsi oraz inicjatywę Pomnika Przestrogi. Swoje przemówienie zakończył życzeniem, które stanowi treść wyrytą w trzech językach na pomniku: „Niech Pomnik ten połączy w jedno trzy narody i integruje społeczność w tym miejscu na styku granic Polski, Czech i Niemiec”. Po tych słowach burmistrzowie oraz przedstawiciel burmistrza Zittau, odsłonili Pomnik Przestrogi, który poświęcił dziekan Dekanatu Bogatynia, ks. kan. Maciej Wesołowski. Ten akt zakończył pierwszą część uroczystości.
Drugą stanowiło nabożeństwo ekumeniczne w kościele pw. św. Józefa w Kopaczowie. Jej przesłaniem były słowa Jezusa Chrystusa: „Wytrwajcie w miłości mojej” (J 15, 9), odczytane w trzech językach podczas Ewangelii. Ich zwieńczeniem stał się gest łamania i dzielenia chleba pojednania, w którym uczestniczyli dostojni goście i zgromadzone duchowieństwo. Moment ten upiększał śpiewem chór pod dyrekcją Petera Bartosza z Hradka oraz solistka Renata Mikołajów.
Po południu można było zjeść posiłek w kopaczowskiej świetlicy i dopingować drużyny Ołdrzychowa i Kopaczowa podczas meczu piłki nożnej. No i oczywiście… nie można było ominąć odpustowej zabawy, która trwała do 21.
Pomóż w rozwoju naszego portalu