Ostatnio coraz liczniej Polacy opuszczają Chicago i przeprowadzają się na peryferia miasta. Tam, prędzej czy później, odczuwają brak polskich kościołów i Mszy św. w ojczystym języku. Czasami budowane są nowe kościoły, ale najczęściej tak się nie dzieje. Dlatego też nasi rodacy zabiegają w miejscowych parafiach o prawo do modlenia się w języku polskim.
I tak też było w Des Plaines, miejscowości którą zamieszkuje spora liczba Polaków. 15 października 2006 r. odprawiono tam jubileuszową Eucharystię, dokładnie w pięć lat po celebrowaniu w parafii św. Zachariasza pierwszej Mszy św. w języku polskim. Głównym celebransem był bp. Tomasz Paprocki, a towarzyszyli mu proboszcz ks. Jan Płotkowski i karmelici: o. Franciszek Czaicki i o. Paweł Furdzik.
Spotkanie jakie miało miejsce 25 czerwca 2001 r., z inicjatywy nowego wówczas proboszcza polskiego pochodzenia Jana Płotkowskiego i długoletnich parafian, zaowocowało zmianami w działalności parafii św. Zachariasza. Postanowiono wtedy, że dla największej grupy etnicznej w parafii, jaką stanowią Polacy, będą odprawiane Msze św. w ich języku rodzimym. Po wielu niezbędnych przygotowaniach, poszukiwaniach kapłanów Msza św. inauguracyjna została odprawiona po polsku i po angielsku 13 października 2001 r. (wyłącznie po polsku już 20 października). Od samego początku obowiązki kapłańskie przejęli na siebie Karmelici Bosi z klasztoru w Munster, Indiana. Pierwszą Mszę św. odprawiał przeor karmelickiego klasztoru, o. Sylwan Zieliński, potem o. Robert Stroiny, a dzisiaj o. Franciszek Czaicki i niedawno przybyły z Polski o. Paweł Furdzik.
„Obecnie mamy dwa razy w tygodniu Mszę św. po polsku. Tradycyjnie dzieci przystępują do Pierwszej Komunii św., jak w Polsce. Polacy zawierają tu małżeństwa, no i smutniejsza część życia - pogrzeby też celebrowane są po polsku. Staramy się również obchodzić w miarę możliwości wszystkie święta religijne zgodnie z polską tradycją” - powiedziała nam Zofia Dąbrowska, jedna z długoletnich i czynnie udzielających się parafianek.
Tę specjalną, rocznicową Mszę bp Tomasz Paprocki zakończył takimi oto słowami: „Salomonową mądrość, mądrość Bożą, wykazali ci wszyscy, którzy przed pięciu laty rozpoczęli duszpasterstwo polonijne przy parafii św. Zachariasza. Samemu Bogu i tym wszystkim, którzy włożyli trud i wysiłek, aby umożliwić modlitwę i chwalenie Pana Boga w języku polskim, niech będą dzięki. Wiemy jak ważna jest tradycja, kultura, a to przecież związane jest z Kościołem i wiarą. Napewno sami widzicie ile dobra dokonało się z tego powodu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu