Jak co roku, pielgrzymkę rozpoczęto w sanktuarium Matki Bożej i św. Łukasza w Surhowie. Proboszcz ks. Wiesław Szewczuk opowiedział pielgrzymom o objawieniach i przedstawił historię sanktuarium, a następnie uroczystej Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu Krasnystaw-Wschód ks. kan. Henryk Kapica. Mszę św. koncelebrowali: ks. Piotr Szczur - asystent kościelny AKAL, ks. Juliusz Iracki z Kraśniczyna, ks. Władysław Kowalik z Kłodnicy, ks. Franciszek Kamiński z Milejowa oraz ks. prof. Franciszek Drączkowski, kierownik Katedry Patrologii Greckiej KUL. Ksiądz Profesor wygłosił kazanie, które było wprowadzeniem do wykładu formacyjnego. Przypomniał zgromadzonym o najważniejszym nakazie, o którym nauczał Jezus Chrystus: o miłości Boga i bliźniego. Oprawę liturgiczną Mszy św. zapewnił Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Surhowie wspólnie z miejscową młodzieżą. Tradycyjnie, następnym punktem programu był wyjazd do Żułowa, gdzie znajduje się Dom Pomocy Społecznej dla Niewidomych Kobiet, prowadzony przez siostry ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Tam podczas drugiej wojny światowej ukrywał się Prymas Tysiąclecia.
Akcjonariusze spotkali się najpierw w kaplicy zakonnej, aby wysłuchać wykładu formacyjnego nt. Miłość nie unosi się gniewem. Prelegent oparł swoje rozważania na tekście Hymnu o miłości z Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. Wyszczególnił wszystkie cechy i funkcje miłości. Podkreślił, że „miłość nie toleruje zła, co więcej - odrzuca wszelkie zło, które godzi w nas samych oraz niszczy poprawne relacje z innymi ludźmi”. „Św. Paweł, pośrednio niejako, wymienia aż siedem wad głównych, które najdotkliwiej ranią życie osobiste i społeczne - mówił Ksiądz Profesor. - Wśród nich są: zazdrość, chełpliwość, pycha, bezwstyd, egoizm, gniew oraz zawziętość (pamiętliwość)”. Ks. Drączkowski przedstawił przykłady z życia codziennego, ukazujące jak wiele zła można wyrządzić sobie i innym. W tym kontekście padło pytanie, czy na te wszystkie choroby jest jakieś skuteczne lekarstwo. „Środkiem zaradczym i skutecznym jest miłość Boża - mówił prelegent. - Kto ją posiadł w pełni, w stopniu doskonałym, ten jest wolny od powyższych chorób i udręk. Miłość uzdrawia wszystkie choroby duszy”.
Następnym punktem programu było ślubowanie nowych członków AK, a także błogosławieństwo kandydatów do Stowarzyszenia. Honorową odznakę Akcji Katolickiej AL otrzymała Dorota Florek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Rejowcu Fabrycznym. Wręczono także nominacje nowym prezesom Parafialnych Oddziałów AK. Na zakończenie spotkania w kaplicy Siostra Przełożona opowiedziała o pracy z niewidomymi. Następnie akcjonariusze odwiedzili celę Księdza Kardynała oraz warsztaty prowadzone przez Siostry. Podsumowanie pielgrzymki odbyło się podczas spotkania przy ognisku w Surhowie, gdzie - jak co roku - Parafialny Oddział z proboszczem ks. W. Szewczukiem i prezes Anną Borys bardzo serdecznie podejmuje gości.
Pielgrzymka była także okazją do spotkania z zaprzyjaźnionymi akcjonariuszami z archidiecezji warszawskiej. Goście zwiedzili najpierw lubelską Starówkę i KUL, a później dołączyli do programu w Żułowie i Surhowie. Drugiego dnia wizyty odwiedzili Roztocze: Górecko Kościelne i sanktuarium w Krasnobrodzie. W Guciowie warszawscy akcjonariusze mieli okazję uczestniczyć w prezentacji tomiku poezji Matko pięknej Miłości i spotkaniu z jej autorem ks. Pawłem Słonopasem. Ostatnim punktem wspólnego spotkania było zwiedzanie Zamościa.
Sercem i słowem
Parafia NMP Matki Kościoła w Świdniku, dla uczczenia największego z rodu Polaków, w przeddzień 28. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zaprasza na spotkanie ze sługą Bożym Janem Pawłem II poprzez recytację wierszy. Uroczysty wieczór refleksji poetyckich wraz z oprawą artystyczną odbędzie się 15 października (niedziela) o godz. 16.00 w auli Jana Pawła II przy parafii NMP Matki Kościoła w Świdniku (ul. Prymasa Wyszyńskiego 32). Wstęp wolny. Zapraszamy!
Pomóż w rozwoju naszego portalu