„Dzień narodzenia Matki Najświętszej obchodzimy w tej porze roku, kiedy na świeżo zaorane pola rolnik sieje ziarno - zaczątek i zapowiedź przyszłorocznych plonów. Czyniąc to, zdaje sobie sprawę, że nie wszystko w tej pracy zależy od niego. (…) Dlatego dziś przychodzimy do kościoła w dniu narodzin Maryi, aby przynieść owoce swej pracy - dożynkowe wieńce i ziarno, by Matka Boża na nie spojrzała i napełniła je mocą życia.
Jednocześnie prosimy Ją, aby rozciągnęła płaszcz swej opieki nad naszymi domami, zagonami, gospodarstwami, dobytkiem, i strzegła nas od klęsk żywiołowych i innych nieszczęść” - mówił w słowie wprowadzenia do uroczystej Mszy św. gospodarz sanktuarium, proboszcz parafii św. Antoniego w Żurominie ks. prał. Piotr Joniak.
Biskup Roman, nawiązując do Ewangelii odczytywanej w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, apelował w wygłoszonym kazaniu, aby wierni nie bali się „wziąć Maryi do siebie”, aby mieli odwagę wiary i ukazywania Jej w życiu publicznym. „Maryję pomoże uczynić obecną w twoim życiu Jej obraz czy figurka znajdująca się w twoim domu; będzie obecna w noszonym przez ciebie medaliku z Jej wizerunkiem czy w Różańcu przez ciebie odmawianym. Nie wstydź się tego i nie daj sobie wmówić, że to nie pasuje dzisiaj do wystroju mieszkania, że ty nie jesteś księdzem czy zakonnicą, aby nosić medalik i modlić się na różańcu” - mówił Kaznodzieja.
Wiele miejsca w homilii Ksiądz Biskup poświęcił roli, jaką w wychowaniu pełni rodzina. „Kryzys, jaki przeżywa niejedno dziecko, jest przede wszystkim i na pierwszym miejscu wyzwaniem dla całej rodziny i nietrudno go zauważyć, patrząc na codzienność swych dzieci. Nie wolno ich wówczas pozostawić samym sobie, nie wolno tu być bezczynnym! Trzeba działać!” - apelował.
Po homilii Biskup Roman poświęcił dożynkowe wieńce, które przynosili przedstawiciele poszczególnych parafii dekanatu. W procesji z darami przyniesiono plony ziemi i ludzkiej pracy: owoce, warzywa, miód oraz ziarno siewne do poświęcenia, po Komunii zaś starostowie dożynek wręczyli bochny chleba burmistrzowi gminy i miasta Żuromin Zbigniewowi Cezaremu Noskowi oraz staroście żuromińskiemu Januszowi Welencowi.
Mszę zakończyła procesja eucharystyczna wokół sanktuarium, w której Najświętszy Sakrament poprzedzały niesione przez delegacje parafii dożynkowe wieńce. Warto zauważyć, iż w Eucharystii oraz procesji po raz pierwszy uczestniczyły poczty sztandarowe szkół oraz wielu organizacji społecznych i samorządowych, na co w swoim słowie zwrócił również uwagę Biskup Roman.
Zanim pielgrzymi wyruszyli do domów, mieszkańcy Żuromina oraz goście mogli przed kościołem posłuchać występów orkiestr dętych - nie tylko żuromińskiej, ale również tych, które przybyły z wieloma pieszymi pielgrzymkami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu