Delegacje i zaproszeni goście, w kolorowym korowodzie, procesyjnie przeszli do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego.
Księdza Biskupa, dostojnych gości i wszystkich uczestników uroczystości powitał dziekan i zarazem proboszcz parafii w Mysłakowicach ks. prał. Mieczysław Bętkowski. O modlitwę dziękczynną poprosili tegoroczni starostowie dożynek.
W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup mówił: „Piękny jest widok, kiedy przy dobrej pogodzie widać kołyszące się kłosy zboża, które jakby kłaniają się samemu Bogu Stwórcy. Patrząc na to, my również mamy skłaniać nasze głowy przed Bogiem i Jemu dziękować. Dożynki to jedno wielkie święto dziękczynienia składanego Panu Bogu… Pamiętając, że chleb jest darem Pana Boga i darem ziemi, jednocześnie mamy pamiętać, by tę ziemię, na której rosną ziarna zbóż szanować. Każde dożynki to wielkie wołanie o ochronę środowiska. Na tym terenie wierni dobrze wiedzą, jak wygląda przyroda, kiedy środowisko nie jest szanowane. Na skutek kwaśnych deszczów wielkie połacie lasów na tym terenie zostały zniszczone, a dopiero teraz, ciężką pracą leśników są przywracane do życia”.
Zaapelował także o poszanowanie pracy rolników i wszystkich kolejnych przetwórców płodów rolnych. By także praca ta była sprawiedliwie wynagradzana, a owoce pracy, doceniane nie tylko przez konsumentów, ale i przez władze rządowe ustalające poszczególne prawa.
„Otrzymany chleb - kontynuował kaznodzieja - składamy na ołtarzu, prosząc, aby stał się Chlebem Życia. Te słowa wypowiada kapłan podczas każdej Mszy św., a potem z tego daru przemienionego chleba w Ciało Pańskie, korzystamy przystępując do stołu Pańskiego. Czerpiemy z tego daru, byśmy nim umocnieni, mogli jak najlepiej wypełniać nasze życiowe zadania… Dzielony chleb ma nam przypominać - według słów św. Brata Alberta - że mamy być dobrzy jak chleb, mamy dzielić się nim i starać się, by nikomu go nie zabrakło” - apelował Biskup Legnicki.
Podczas Eucharystii dokonał też poświęcenia przywiezionych przez delegacje wieńców dożynkowych. A po jej zakończeniu korowód uczestników przeszedł do miejscowego parku, gdzie rozpoczęto drugą cześć uroczystości związanej z ceremoniałem dożynkowym. Tu odbył się też konkurs wieńców, występy zespołów folklorystycznych, a w godzinach wieczornych zabawa ludowa.
W diecezji legnickiej uroczystości dożynkowe poprzedzone są dwudniowym przygotowaniem rekolekcyjnym. Do miejsca, gdzie są zaplanowane uroczystości dożynkowe, dwa dni wcześniej przywożone są z diecezjalnego sanktuarium w Legnickim Polu relikwie św. Jadwigi Śląskiej. Pierwszego dnia odbywa się specjalne nabożeństwo poświęcone Patronce Śląska, Msza św. i wieczorne czuwanie. W drugim dniu do udziału we Mszy św. i wspólnej modlitwy zapraszani są chorzy, starsi i niepełnosprawni. Trwa też całodzienne czuwanie. W dniu dożynek, na zakończenie Mszy św., przewodniczący uroczystości biskup udziela wszystkim zgromadzonym błogosławieństwa relikwiami Świętej. Podobnie było i w tym roku.
Na dożynki przybyły też liczne grupy Niemców z pobliskiej Saksonii, którzy z zainteresowaniem przyglądali się zwyczajom dożynkowym w naszym kraju.
Pomóż w rozwoju naszego portalu