Reklama

Przywracać nadzieję ubogim

Budzić wyobraźnię miłosierdzia

Niedziela częstochowska 40/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Beata Pieczykura: - Tydzień Miłosierdzia jest czasem kształtowania wyobraźni miłosierdzia, dostrzegania ludzi potrzebujących pomocy. Jakie propozycje przygotowała na ten czas Caritas Archidiecezji Częstochowskiej?

Reklama

Ks. prał. Stanisław Iłczyk: - W dniach od 1 do 7 października br. trwa w Kościele 62. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem Przywracajmy nadzieję potrzebującym. Na te dni przygotowane zostały dwa zeszyty: zeszyt liturgiczny (dla księży, będący propozycją do wykorzystania podczas nabożeństw, także październikowych, w którym przewidziano hasło pomocnicze na każdy dzień) i zeszyt katechetyczny (adresowany do katechetów, a przez nich do dzieci szkół podstawowych, młodzieży gimnazjalnej i szkół średnich, zawierający propozycje katechetyczne oraz inspirację do pracy z dziećmi np. przeprowadzenie zbiórki przyborów szkolnych). Caritas zachęca, aby we wszystkich wspólnotach parafialnych dokonało się spojrzenie z miłością na drugiego człowieka. Każde działanie (z łac. actio) musi być oparte na modlitwie, czyli oratio. To są dwa elementy pracy charytatywnej oratio i actio: modlitwa i działanie. Zeszyty opracowano m.in. w celu zwrócenia uwagi wiernych na konkretną intencję, w której się modlą, a także przypomnienia, że actio, wypływa z oratio, którą niesiemy od ołtarza w życie. Modlitwa zatem wyraża się w codzienności przez działanie.
1 albo 7 października br. odbędzie się zbiórka do puszek w parafiach archidiecezji. Pragniemy, aby uczestniczyła w niej młodzież. Umiejętność zaangażowania dzieci i młodzieży, które chodzą do kościoła, uczęszczają na katechezę, w zbiórkę na rzecz Orkiestry jest dla nas napomnieniem. Dlatego kierujemy prośbę do księży dziekanów, aby uwrażliwili prezbiterów i katechetów na konieczność pomocy potrzebującym, by młodzi nie wstydzili się stanąć z puszkami Caritas, ponieważ jest to służba drugiemu człowiekowi.

- Tydzień Miłosierdzia jest zachętą do dzielenia się miłością. Dlatego w archidiecezji częstochowskiej nie ogranicza się do 7 dni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- Pierwszym elementem Tygodnia były dni chorych organizowane w poszczególnych dekanatach. Tego dnia Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. z nabożeństwem dla chorych, a następnie odbywała się agape. Zachęcaliśmy księży dziekanów, aby po nabożeństwie miało miejsce spotkanie z chorymi w sali katechetycznej lub świetlicy. To bardzo wymowne. W przygotowanie drugiej części można było zaangażować wiele grup działających przy parafii, np. Akcję Katolicką, zespół Caritas, bardzo chętnie włączyli się w to dzieło młodzi. Była też możliwość posługi dla Szkolnych Kół Caritas (SKC), lektorów, scholi parafialnej. Spotkanie przy skromnym nawet posiłku, posłuchanie koncertu piosenki biesiadnej czy dobrego humoru dało możliwość wspólnego spędzenia czasu ludzi starszych i chorych z młodymi, było źródłem radości i życzliwości. Na zakończenie młodzież pomagała starszym, odprowadzała ich do domu. Bardzo często nawiązywały się przyjaźnie, młodzi nadal odwiedzają chorych i potrzebujących pomocy.
Przygotowanie do Tygodnia Miłosierdzia stanowiło również spotkanie opiekunów SKC, które odbyło się 9 września br. w siedzibie Caritas w Częstochowie pod hasłem Ty też możesz pomagać... Przyłącz się do nas. Został wówczas omówiony przebieg Tygodnia w parafiach i szkołach. Wielu opiekunów zgłosiło chęć np. zbiórki odzieży lub żywności w supermarketach. Podsumowanie tego, co udało się zrobić nastąpi 15 października br., po spotkaniu liturgicznym i przedstawieniu się SKC. Tego dnia będzie miało miejsce spotkanie Kół w Częstochowie. Nastąpi to w przeddzień dnia papieskiego, aby 16 października zaznaczyła się Caritas. W zaleceniu duszpasterskim archidiecezji częstochowskiej znajduje się propozycja, aby 15 i 16 października oprócz Mszy św. za Jana Pawła II odbyły się apele maryjne w parafiach. Na te dni Caritas przygotowała znicz z napisem: Miejcie odwagę żyć dla tej miłości oraz przypomnieniem daty i godziny śmierci Papieża Polaka. Chcemy, aby podczas wieczornych nabożeństw połączonych z apelem zapłonęło światło, m.in. za sprawą młodych, w całej archidiecezji. Przygotowano 35 tys. zniczy. Podczas spotkania SKC będzie jeszcze możliwość zabrania ich do swojej parafii. Dochód z akcji będzie przeznaczony na dofinansowanie Domu Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Częstochowie. Część funduszy pozostanie w parafiach i zasili cele wspólnoty np. zespołu Caritas czy innych działań dobroczynnych.
Mówiąc o Tygodniu Miłosierdzia nie można pominąć sympozjum zorganizowanego przez Caritas Polska, poświęconego encyklice Benedykta XVI Deus caritas est. Odbędzie się ono 7 października w Sali Koncertowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W programie znajdą się wykłady, a w drugiej części wręczenie statuetek osobom, które w minionym roku zasłużyły się w pracy charytatywnej.

- Praca i zaangażowanie ludzi dobrej woli niesie pomoc najuboższym, starszym i chorym. Czy podejmowane są systematyczne działania na rzecz dzieci?

- Do 15 września br. Caritas zamyka ubiegły rok szkolny i czas wakacji. W październiku zatem zwracamy uwagę na akcję Skrzydła, przekazujemy sprawozdania do Caritas Polska, a nade wszystko piszemy listy do darczyńców, którzy w minionym roku wspomagali akcję z informacją na co pieniądze zostały przeznaczone, dla ilu dzieci, jak akcja się rozwija. Zamykając rok prosimy jednocześnie o wsparcie w kolejnym, wskazując na potrzebę zapewnienia dzieciom podręczników, wyprawek szkolnych oraz wypoczynku. Tydzień Miłosierdzia to dobry czas, aby przypomnieć o tej akcji, aby mogła się rozwijać. Włączenie się w to dzieło oznacza otoczenie, na różne sposoby, opieką dzieci zarówno w czasie roku szkolnego, jak i wakacji. W archidiecezji częstochowskiej akcja Skrzydła obejmuje 17 dzieci.

- Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II w Częstochowie służy potrzebującym, dzieciom, młodzieży, ludziom samotnym, w podeszłym wieku. W jaki sposób to czyni?

Reklama

- Dom Miłosierdzia działa w godz. 9.00-19.00. Dzień rozpoczynają panie przygotowujące posiłki. O godz. 11.00 spotykają się seniorzy, czytają prasę, dyskutują, oglądają filmy. Jest to czas nie tylko edukacji i wypoczynku, lecz także formacji. Kapelanem grupy jest ks. kan. Stanisław Kończyk. W godz. 12.00-13.00 wydawana jest zupa dla dorosłych, o godz. 14.00 przychodzą dzieci, które w godz. 15.00-16.00 jedzą 2-daniowy posiłek, następnie gromadzi się młodzież. Do dyspozycji dzieci i młodzieży jest 10 stanowisk komputerowych. Od godz. 16.00 spotykają się grupy wyrównawcze. Warto zaznaczyć, że wśród mieszkańców Rakowa jest duża grupa Romów, ich dzieci także odwiedzają świetlicę i żyją w przyjaźni z polskimi dziećmi.
16 września br. w Klubie Seniora odbył się festyn zorganizowany przez uczestników zajęć. Celem spotkania, w którym uczestniczył Prezydent Częstochowy, było rozpropagowanie działalności Domu. Klub zrzesza 30 osób, powstał już zespół wokalny, który występował w czasie festynu, podczas którego serwowano żurek i ciasto.
Rozpoczął działalność Klub AA. Stanowi on formę pomocy młodzieży uzależnionej, są to tzw. warsztaty wyrównawcze dla młodych z rodzin patologicznych, dotkniętych nałogiem. Zajęcia prowadzą instruktorzy, którzy pracują na zasadzie wolontariatu. Przygotowanie posiłków to także działalność całkowicie charytatywna. Każdego dnia gotuje się 150 l zupy, wydawanej od poniedziałku do soboty potrzebującym, którzy jedzą na miejscu, a w większości zabierają do domów.

- Caritas działa dzięki ofiarności ludzi, zaangażowaniu osób, które pełnią dzieła miłosierdzia: pracownikom, parafialnym zespołom charytatywnym, oddziałom, szkolnym kołom, wolontariuszom, ofiarodawcom...

- Caritas bez wolontariuszy byłby jak człowiek bez rąk, jak człowiek bez nóg, jest człowiekiem, ale niepełnosprawnym. Wolontariusze, ludzie dobrego serca, ludzie wrażliwi sprawiają, że Caritas działa w pełni i służy w pełni. Gdybyśmy utworzyli najwspanialsze nawet struktury Caritas Polska i Caritas diecezjalna, jeżeli nie będzie podmiotów wykonawczych i odbiorców świadczeń miłości to pozostanie jedynie schemat. Caritas żyje przez posługę wolontariuszy, ludzi którzy sami niewiele posiadają, ale mają gorące serce i to sprawia, że choć niewiele mają, mogą dużo ofiarować. Rozdajemy nie tylko dobra materialne. Jest wielu wolontariuszy, którzy dali siłę życia ludziom zagubionym przez to, że przy nich byli, ofiarowali swój czas, wysłuchali. To jest moc wolontariatu, który rozwija się, coraz więcej ludzi wchodzi w struktury wolontariackie.

- Dziękuję za rozmowę.

Placówki Caritas archidiecezji częstochowskiej
Dom Miłosierdzia im. Jana Pawła II, Częstochowa, ul. Rapackiego 3/5
Przytulisko dla bezdomnych im. św. Brata Alberta, Częstochowa, ul. Krakowska 80/2
Przytulisko dla bezdomnych mężczyzn im. św. Brata Alberta, Częstochowa, ul. Krakowska 80/15
Ogrzewalnia, Częstochowa, ul. Krakowska 80/15
Przytulisko dla kobiet Oaza, Częstochowa, ul. Staszica 5
Ośrodek Pomocy Społecznej Caritas, Krzepice, ul. Krótka 2
Stacja Opieki Pielęgniarskiej, Częstochowa, ul. Krakowska 15/17
Ośrodek Wypoczynkowy Caritas, Ponik, ul. Wczasowa

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikAdwentowy: patron dnia św. Dominik z Silos

[ TEMATY ]

adwent

św. Dominik

Adwent2020

#NiezbędnikAdwentowy

wikipedia.org

Św. Dominik z Silos

Św. Dominik z Silos

Św. Dominik z Silos to bardzo ciekawa i inspirująca postać. Był hiszpańskim mnichem, benedyktynem, opatem i reformatorem zakonu. Na świat przyszedł około 1000 r. w okolicy hiszpańskich Pirenejów.

Jego rodzice pochodzili z podupadłej rodziny szlacheckiej . Jako młody chłopiec opiekował się stadem owiec, które należało do jego ojca. W 1038 r. wstąpił do benedyktyńskiego klasztoru San Millan de la Cogolla w Logroño. Kiedy otrzymał święcenia kapłańskie, opuścił klasztor i zamieszkał jako pustelnik w grocie w górach Sierra de Cameros. Po powrocie został mistrzem nowicjatu. Około roku 1030 został przeorem w San Millan de Cogolla.. Opuścił i ten klasztor, wydawało mu się bowiem, że zakonnicy mają tu za wiele wygód. Udał się do klasztoru św. Sebastiana w Silos. Niedługo potem popadł w konflikt z królem Nawarry Garcią III i udał się do Kastylii, gdzie król Ferdynand I Wielki mianował go opatem klasztoru św. Sebastiana w Silos.
CZYTAJ DALEJ

Cisza, Ewangelia, dobro - Papież o prawdziwym pielgrzymowaniu

2024-12-19 16:16

[ TEMATY ]

Ewangelia

papież Franciszek

pielgrzymowanie

cisza

VATICAN MEDIA

Włoscy pielgrzymi pielgrzymujący do Santiago de Compostela na spotkaniu z papieżem.

Włoscy pielgrzymi pielgrzymujący do Santiago de Compostela na spotkaniu z papieżem.

Ojciec Święty spotkał się dziś w Bazylice św. Piotra z włoskimi pielgrzymami, którzy rozpoczynają wędrówkę do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela. Wobec zwiększonej liczby turystów, którzy przybywają do tego ważnego miejsca w chrześcijańskiej historii Europy, Franciszek zadał pytanie o prawdziwość pielgrzymowania.

Papież Franciszek zaznaczył, że „chrześcijańska pielgrzymka” posiada trzy znaki. Pierwszym jest cisza. Wędrówka, która jest przeżywana w ciszy, pozwala „słuchać sercem”, a podczas marszu – w sytuacji zmęczenia – znajdować odpowiedzi, których poszukujemy. Drugim jest Ewangelia, którą pielgrzymi powinni mieć ze sobą. „To polecam, kup małą, kieszonkową, włóż ją do kieszeni i codziennie coś czytaj” – wskazał i dodał, że jest „to dobry sposób na modlitwę”. Ojciec Święty zaznaczył, że „pielgrzymka odbywa się poprzez ponowne odczytanie drogi, którą przebył Jezus” i podróż jest tym bardziej prawdziwa, chrześcijańska im bardziej prowadzi nas do wyjścia z siebie i dawania siebie w wolności, służąc bliźnim. Trzecim elementem jest czynienie dobra najmniejszym, pokrzywdzonym. „Zawsze czyń dobro. Po drodze zwracaj uwagę na innych, zwłaszcza tych, którzy najbardziej się zmagają, tych, którzy upadli, tych, którzy są w potrzebie” - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

PiS chce odwołania pięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej

2024-12-20 08:58

[ TEMATY ]

sejm

Państwowa Komisja Wyborcza

Prawo i Sprawiedliwość

łamanie prawa

PAP

Rzecznik PiS Rafał Bochenek

Rzecznik PiS Rafał Bochenek

Prawo i Sprawiedliwość będzie zbierać podpisy pod wnioskiem do marszałka Sejmu, aby ten zwrócił się do prezydenta o odwołanie pięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej - poinformował rzecznik partii Rafał Bochenek. Pismo jeszcze w piątek ma trafić do Szymona Hołowni - zapowiedział.

W poniedziałek Państwowa Komisja Wyborcza odroczyła obrady ws. sprawozdania komitetu wyborczego PiS do czasu "systemowego uregulowania przez konstytucyjne władze RP statusu prawnego Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i sędziów biorących udział w orzekaniu tej izby".
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję