W przeddzień odpustu, o godz. 14.30 (nawiązując do legendy, która głosi, iż w pewnym momencie dzieci zauważyły, że pasące przez nie zwierzęta klękają, zwracając się w stronę rzeki Drwęcy, po której pod prąd płynęła Matka Boża), łódką przewieziono cudowną figurę Matki Bożej Łąkowskiej z bazyliki nowomiejskiej do Łąk Bratiańskich, gdzie rozpoczęło się czuwanie przy figurze, a o godz. 18.00 ks. Marek Lubieniecki, wicedziekan dekanatu nowomiejskiego, odprawił Mszę św. w intencji powołań. Następnie w procesji różańcowej przeniesiono figurę ponownie do nowomiejskiej bazyliki.
W dniu odpustu, tj. 8 września, do nowomiejskiego sanktuarium przybyli pieszo wraz ze swoimi duszpasterzami pielgrzymi z Bratiana, Tylic, Pokrzydowa. Mszę św. o godz. 9.00 odprawił ks. kan. Zdzisław Szymański - dziekan dekanatu kurzętnickiego. Z kolei Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył bp Józef Szamocki. Dostojnego Gościa powitały dzieci, a następnie proboszcz parafii ks. Zbigniew Markowski.
Na wstępie Biskup Józef zaznaczył, że w tym dniu, w tym sanktuarium, należy Maryi podziękować za tajemnicę Jej narodzin, bowiem to Ona uczy nas jak żyć. W homilii Ksiądz Biskup mówił, że przychodząc do Maryi na odpust, możemy odczuć klimat Jej Niepokalanego Serca - Serca, które było bez grzechu. Dzięki Maryi człowiek zyskuje radość i pokój. W dalszych rozważaniach Biskup Józef podkreślił, że w dzisiejszym świecie, gdzie często promuje się aborcję, eutanazję, Maryja uczy nas jak promować życie, jak patrzeć na drugiego człowieka. Kto zauważa, że w drugim człowieku jest Boże życie, ten inaczej na to życie patrzy; inaczej patrzy matka na poczęte pod sercem dziecko, inaczej patrzymy na życie człowieka starego, ubogiego, biednego. Boże życie człowiek wyrzuca z siebie, gdy zaniedbuje Eucharystię, modlitwę, kiedy nie zabiega o łączność z Bogiem.
Na zakończenie swoich rozważań, odwołując się do Jana Pawła II, Ksiądz Biskup wskazał, że obecność sanktuariów maryjnych w świecie jest znakiem nadziei dla współczesnego świata, gdyż w sanktuariach Kościół przyjmuje Maryję i Boże życie.
Po Komunii św. Ksiądz Biskup poświęcił przyniesione wieńce dożynkowe i ziarno oraz zawierzył wszystkich Niepokalanemu Sercu Maryi.
O godz. 15.00 świątynia wypełniła się najmłodszymi. Ksiądz Biskup udzielił indywidualnego błogosławieństwa wszystkim przybyłym dzieciom. Pierwszy dzień odpustu zakończono Apelem Jasnogórskim o godz. 20.30.
W drugim dniu odpustu, 9 września, do nowomiejskiego sanktuarium przybyli przedstawiciele Żywego Różańca i Towarzystwa Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego z rejonu brodnickiego. O godz. 10.30 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego. Na początku Mszy św. Biskup Andrzej zachęcił, aby wszyscy, na wzór pierwszych chrześcijan, wraz z Maryją trwali na modlitwie. Podziękował też za wsparcie modlitewne i materialne Towarzystwu Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego. Towarzystwo to zostało erygowane w 1995 r., a jego celem jest niesienie duchowej i materialnej pomocy dla seminarium, które stanowi „serce diecezji”. W homilii Biskup Andrzej wskazał na główne przesłanie Ewangelii, które stanowią słowa: „Bóg jest z nami”. Bóg pochyla się nad każdym człowiekiem, był blisko, kiedy mówił: „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię”. Blisko nas jest i Maryja, którą Jezus z krzyża uczynił naszą Matką. Zanim żołnierz przebił wiszącemu na krzyżu Jezusowi bok, On wcześniej otworzył dla nas serce Matki. - Maryja jest zawsze z nami. Od chrztu Polski jesteśmy związani z Maryją - mówił Ksiądz Biskup. Dlatego możemy śpiewać: Z dawna Polski Tyś królową Maryjo.
Św. Maksymilian Kolbe, kard. Wyszyński, kard. Karol Wojtyła wzięli Maryję za Matkę. Jan Paweł II codzienną modlitwą różańcową zawierzał cały świat i siebie Maryi. Kończąc rozważania, bp Andrzej Suski powiedział, że wziąć Maryję za Matkę, to wziąć do ręki różaniec, aby tak jak Ona rozważać tajemnice życia Jezusa.
W pochodzie ofiarnym przedstawiciele poszczególnych róż i przyjaciele Wyższego Seminarium Duchownego złożyli ofiary na potrzeby tej uczelni. Przed błogosławieństwem ks. Krzysztof Krzemiński, wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, podziękował wszystkim ofiarodawcom za troskę materialną i duchową. Dzięki pomocy materialnej udało się przeprowadzić szereg inwestycji, a dzięki wsparciu duchowemu w seminarium uczy się obecnie ok. 100 alumnów.
Po błogosławieństwie, którego udzielił zgromadzonym Biskup Andrzej, pielgrzymi mogli wzmocnić swoje siły fizyczne ciepłym posiłkiem. Po krótkiej przerwie, o godz. 13.30 w bazylice odprawiono Drogę Krzyżową, a na zakończenie spotkania odmówiono dziesiątek Różańca w intencji Benedykta XVI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu