Msza św. rozpoczęła się o godz. 7.45. W homilii Ksiądz Biskup zachęcał do rozwoju integralnego człowieka zarówno w sferze duchowej, intelektualnej, jak fizycznej.
Po zakończonej Eucharystii Ksiądz Biskup wspólnie z Burmistrzem Miasta, Starostą Powiatu, gronem pedagogicznym węgrowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza, młodzieżą oraz miejscowymi duszpasterzami przeszli na teren przy plebanii, aby wziąć udział w dalszych uroczystościach. Kolejnym punktem było oficjalne otwarcie i pobłogosławienie nowo wybudowanego wielofunkcyjnego boiska sportowego z nawierzchnią sztuczną. Po błogosławieństwie rozpoczął się nowy rok szkolny dla społeczności uczniowskiej.
Wielofunkcyjne boisko wybudowane przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Węgrowie powstało dzięki inicjatywie ks. Andrzeja Zalewskiego, tutejszego wikariusza. Dzięki jego staraniom i wsparciu miejscowego księdza proboszcza Antoniego Sieczkiewicza, a także miejscowych duszpasterzy udało się zrealizować ideę nowoczesnego obiektu, który ma za zadanie służyć parafii, szkole i miastu.
Inwestycja była bardzo kosztowna i sięgnęła kwoty prawie 150 tys. zł. Dlatego też w tym miejscu należy podziękować wszystkim przedsiębiorstwom, firmom i osobom indywidualnym, którzy w różny sposób przyczynili się do powstania tego wspaniałego obiektu. Szczególne podziękowanie należą się burmistrzowi miasta Janowi Górskiemu i staroście powiatu Bogdanowi Dolińskiemu.
Prace budowlane były prowadzone w czerwcu i lipcu.
31 lipca boisko zostało oddane do użytku. Pierwsze prace związane z niwelacją terenu podbudową piaskową wykonane zostały przez Przedsiębiorstwo „Mikst”. Dalszą część, jakże istotną podbudowę żelbetonową, wykonała podwarszawska firma „Kortbud” z Okuniewa, specjalizująca się w budowie obiektów sportowych. Należy też wspomnieć o licznym gronie młodych osób z węgrowskiego liceum, które nie szczędziły swojego czasu i zdolności w przygotowaniu i wznoszeniu ogrodzenia w skwarze lipcowych dni. Kolejne prace, czyli układanie trawy syntetycznej, zostały wykonane również przez firmę „Kortbud”. Wspomniane prace stanowią jakby główną część budowy obiektu. Jednak dokonało się mnóstwo mniejszych robót, które nie sposób tutaj wymienić, można jedynie i trzeba jeszcze podziękować tym, którzy włożyli w tę inicjatywę swoje siły.
Powstaniu wielofunkcyjnego obiektu sportowego przyświecała idea, że poprzez sport można młodych ludzi zaktywizować do czynnego przeżywania człowieczeństwa. Sługa Boży Jan Paweł II, który jako pierwszy papież zasiadł na trybunie piłkarskiej jako kibic oraz wielokrotnie gościł na audiencjach prywatnych sportowców, działaczy i osoby zaangażowane w życie sportowe, w watykańskiej Auli Pawła VI podczas międzynarodowego sympozjum odbywającego się pod hasłem: Oblicze i dusza sportu w roku Wielkiego Jubileuszu mówił, że „sport jest z pewnością jednym z ważnych zjawisk, zdolnym przekazywać bardzo głębokie wartości językiem powszechnie zrozumiałym. Może być nośnikiem wzniosłych ideałów humanistycznych i duchowych, jeśli jest praktykowany w duchu pełnego poszanowania reguł”. Przy innej okazji mówił, „jak ważny jest sport w dzisiejszym społeczeństwie. Kościół uważa aktywność sportową uprawianą przy pełnym poszanowaniu obowiązujących zasad za ważny instrument wychowawczy, zwłaszcza dla młodych pokoleń”. Idąc za tymi słowami, ks. Zalewski ubiegłego roku reaktywował Parafialny Uczniowski Klub Sportowy „Fides”, aby poprzez sport wdrażać w młodych ludzi podstawowe wartości, takie jak: uczciwość, umiejętność współpracy, dyscyplina oraz ćwiczenie charakteru. Do realizacji tego celu brakowało obiektu, więc w sercu Księdza Andrzeja zrodziła się idea powstania kompleksu sportowego. Ponadto młodzi ludzie w wieku od 10 do 18 lat, a szczególnie osoby z biednych rodzin nie mają zbyt wielu możliwości, aby w naszym mieście bez przeszkód finansowych rozwijać swoje zainteresowania, a także odkrywać, przez jakie dziedziny życia można rozwijać swoją osobowość. Często przesiadują na ławeczkach pod blokami, z braku zainteresowań chodzą do miejscowych lokali, gdzie mają dostęp do alkoholu. Tej sytuacji, która powinna niepokoić osoby odpowiedzialne za rozwój społeczności, stawił czoła ks. Zalewski. Na obecnym obiekcie można grać w piłkę nożną, tenis ziemny, piłkę ręczną, a w niedługim czasie także w siatkówkę. Mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy na określonych zasadach, ustalonych z włodarzami miasta Węgrowa. W przyszłości jest planowane wybudowanie boiska do piłki nożnej o naturalnym podłożu oraz boiska do piłki koszykowej.
Na koniec wypada zacytować prośbę sługi Bożego Jana Pawła II: „Oby sport promował radość życia, odpowiedzialność, zdolność do poświęceń i szacunek dla każdego człowieka”, czego z całego serca w imieniu Księdza Andrzeja i swoim życzę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu