Zdjęcia, wejściówki na Msze św. celebrowane przez Papieża, transparenty z wymalowanymi specjalnie na papieskie uroczystości hasłami, archiwalne wydania gazet z tamtych dni - tego typu pamiątki wielu z nas przechowuje w swoich prywatnych archiwach. Nie wyrzucaliśmy ich, bo wiadomo, że są bardzo cenne. Ich pochodzenie zadecydowało o niezwykłej wadze dla polskiej historii. Teraz warto je wydobyć z archiwów i pokazać innym. - Czasem są to przedmioty niekojarzące się na pierwszy rzut oka z Papieżem Polakiem, ale których właściciele mają w zanadrzu wyjątkowo ciekawą historię, związaną na przykład z pierwszą pielgrzymką papieską z 1979 r. - mówią organizatorzy wystawy z Centrum Myśli Jana Pawła II.
Pamiątki z okresu pielgrzymek Ojca Świętego do stolicy, ale także wydarzeń z tygodnia po jego śmierci, będą zbierane 2 i 3 września w Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11. Między innymi z tych właśnie pamiątek zostanie stworzona wystawa, którą będzie można oglądać od 14 do 31 października w Hotelu Europejskim. Ten hotel nie został wybrany przypadkowo. Sąsiaduje z placem Piłsudskiego, tak bardzo związanym z Janem Pawłem II. W dodatku jego wnętrze idealnie pasuje organizatorom do wystroju wystawy. Długi, bardzo ciemny korytarz hotelowy symbolizować będzie czas PRL-u. Korytarz rozświetlą poszczególne sale wystawowe, z których każda poświęcona zostanie kolejnej pielgrzymce Jana Pawła II do Warszawy. W każdej z sal znajdą się materiały graficzne, pisemne i dźwiękowe. Dzięki archiwalnym nagraniom zwiedzający usłyszą wypowiedzi ludzi bezpośrednio związanych z wydarzeniami tamtych dni.
Centrum Myśli Jana Pawła II, organizator wystawy, jest samorządową instytucją kultury. Prowadzi działalność w czterech zakresach: stypendialnym (fundusz stypendialny dla uczniów i studentów kształcących się w Warszawie), naukowo - edukacyjnym (szkoły letnie, konferencje, seminaria, wydawnictwa), popularyzatorskim (konkursy, wystawy, projekty medialne i multimedialne), archiwalnym (pozyskiwanie i gromadzenie materiałów związanych z Janem Pawłem II).
Piotr Koszewski, rzecznik prasowy Centrum Myśli Jana Pawła II:
Organizując wystawę pamiątek papieskich, chcemy obudzić i utrwalić w warszawiakach, głównie młodych, pamięć i świadomość historyczną. Mamy nadzieję, że wystawa przyczyni się do krzewienia wiedzy na temat wydarzeń historycznych oraz pielgrzymek Jana Pawła II i jego wpływu na bieg historii. Chcemy, żeby Jan Paweł II był przewodnikiem po czasach PRL-u. Prosimy wszystkich o przyniesienie pamiątek, które kojarzą im się z pielgrzymkami Papieża Polaka do Warszawy. Będziemy wdzięczni, jeżeli ktoś nam te przedmioty podaruje. A ci, którzy z tymi pamiątkami nie będą chcieli się rozstawać na zawsze, mogą je nam tylko wypożyczyć.
(pch)
Pomóż w rozwoju naszego portalu