Reklama

Idzie nowe

Słowa „Barki” zabrzmiały Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, gdy usłyszał werdykt konklawe. Podczas rozmów z kapłanami naszej diecezji, którzy 1 sierpnia br. z rąk ordynariusza sosnowieckiego bp. Adama Śmigielskiego SDB otrzymali dekrety na urzędy proboszczowskie, raz po raz przychodziła refleksja nad sensem tej pieśni. Siedmiu kapłanów naszej diecezji rozpoczęło nowy łów - w nowych warunkach, w nowych środowiskach, z nowymi wyzwaniami. W głowach pierwsze pomysły, trochę duszpasterskiego lęku i obaw, ale też wiele radości i entuzjazmu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Andrzej Bil - po 13-letniej posłudze w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach otrzymał nominację na urząd proboszcza w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej. Świątynia przed rokiem była konsekrowana, jest nowa i piękna, jednak nie znaczy to, że nie ma tutaj już nic do zrobienia. „Trzeba ubogacić jej wnętrze, myślę o zakupie nowych ławek i drzwi wejściowych, poza tym do wykonania są tzw. bieżące prace i remonty. W projekcie architektonicznym kościoła jest także wieża zwieńczająca bryłę świątyni. Te prace przed nami. Tymczasem poznaję nowych parafian, z wiarą patrzę w przyszłość - i z wielką nadzieją, że zrealizujemy wszelkie zamierzenia i plany. Trzeba tylko prosić Boga o pomoc i Matkę Najświętszą o opiekę” - mówi nowy Duszpasterz. Ks. Andrzej Bil urodził się 25 maja 1954 r. w Mokrsku, święcenia kapłańskie przyjął 26 lat temu. Wprowadzenie nowego Proboszcza w urząd miało miejsce w niedzielę 6 sierpnia.

Reklama

Ks. Andrzej Ciszewski - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kluczach objął wspólnotę w 26. roku kapłaństwa. Przez ostatnie 15 lat duszpasterzował w Ulinie Wielkiej i Mostku. Parafianie w Kluczach przyjęli nowego Proboszcza z ogromną otwartością. Jest on zauroczony tutejszą przyrodą - lasami, pagórkami i skalnymi ostańcami. Poprzez dzieci i młodzież zamierza dotrzeć do dorosłych parafian. W młodym Kościele widzi „klucz” do całej parafii. Mocno liczy na pomoc i wsparcie Matki Bożej Nieustającej Pomocy - patronki parafii, ale także na nowych parafian. W Ulinie i Mostku włożył dużo pracy w remont cennych zabytków kościelnych. W Kluczach zastał dużą, przestronną, jasną świątynię, w której jest wiele do zrobienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Jacek Furtak - dotychczasowy wikariusz parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Sosnowcu-Milowicach, został proboszczem w dość specyficznych parafiach - w Ulinie Wielkiej oraz Mostku. Parafie istnieją na zasadzie tzw. unii personalnej, w myśl której proboszcz łączy swoją osobą 2 parafie. Jest to swego rodzaju ewenement w naszej diecezji. „Wiąże się to np. z powielaniem niektórych uroczystości i świąt kościelnych, bo przecież Pasterka, Rezurekcja i wiele innych muszą być odprawione zarówno w jednym, jak i w drugim kościele parafialnym” - wyjaśnia nowo mianowany Proboszcz. Są także 2 plebanie. Nowy Duszpasterz zamierza rezydować i w jednej, i w drugiej. Obydwa kościoły to zabytki, zadbane, wyremontowane, odnowione, starannie utrzymane. Plebanie natomiast wymagają gruntownych zmian i remontów, które niemal natychmiast po objęciu urzędu zostały podjęte. Ks. Jacka ujęła tutaj niezwykła życzliwość ludzka, i takie piękne, staropolskie podejście do kapłana. Ludzie są bardzo zaangażowani, razem ze swoim Księdzem chcą przystąpić do kolejnych zadań. „Dla mnie jest to nowe doświadczenie i wyzwanie, któremu trzeba stawić czoło, nie jest sztuką bazować na pracy poprzedników, trzeba też coś dać z siebie” - podkreśla. Ks. Furtak zamierza ożywić Kościół duchowy, być może uda się stworzyć jakieś wspólnoty, grupy parafialne, wprowadzić Nowennę do MBNP, a także regularnie spotykać się z liturgiczną służbą ołtarza. Nowy Proboszcz, jak przystało na człowieka z gór jest otwarty i serdeczny, z autentyczną radością podejmuje więc proboszczowski trud i wysiłek.

Ks. Jerzy Małota - dotychczasowy proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łazach zastąpił dotychczasowego, zmarłego proboszcza, ks. Jerzego Kuchcińskiego i objął urząd proboszcza w niespełna 5-tysięcznej parafii Zesłania Ducha Świętego w Dąbrowie Górniczej-Ząbkowicach. Do wspólnoty wchodzi z pewnym bagażem doświadczeń, ząbkowicka parafia to jego trzecia placówka proboszczowska. Objął ją w 24. roku kapłaństwa. Ze spokojem, bez obaw, ale za to z pozytywnym nastawieniem wkracza w nowy dekanat, nowych parafian, nowe miasto. W parafii istnieje szereg wspólnot, które chce jeszcze bardziej zaktywizować. Liczy się także z remontem zewnętrznych murów świątyni, bo o ile kościół wewnątrz jest w bardzo dobrym stanie, o tyle nad jego zewnętrznym wizerunkiem trzeba będzie mocno popracować. „Po 3 tygodniach mojej obecności wśród nowych parafian odnoszę bardzo dobre wrażenie. Ludzie są niezwykle życzliwi, otwarci, służący pomocą, a to dla nowego, nieobytego jeszcze z rzeczywistością mieszkańca, jest bardzo ważne i budujące” - wyznaje ks. Jerzy. Instalacja, czyli wprowadzenie nowego proboszcza w urząd, będzie miała miejsce w niedzielę 3 września podczas uroczystej Eucharystii.

Reklama

Ks. Zygmunt Skipirzepa - świeżo upieczony proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe w Łazach obejmuje wspólnotę w 18. roku jej istnienia i w 18. roku swojego kapłaństwa. Można by żartobliwie powiedzieć, że zarówno parafia, jak i proboszcz są pełnoletni, a to zobowiązuje! „Decyzja Biskupa Ordynariusza o powierzeniu mi tej parafii była dla mnie niemałym zaskoczeniem i jednocześnie satysfakcją, że Pasterz diecezji obdarzył mnie takim zaufaniem. Nową parafię obejmuję z pewną nieśmiałością, bo to moja pierwsza placówka proboszczowska, jednak też z wielkim optymizmem i radością” - mówi ks. Skipirzepa. Instalacja miała miejsce w niedzielę, 6 sierpnia podczas Mszy św. Ks. Zygmunt pragnie, aby łazowska wspólnota wypracowała własny styl. Niektóre sprawy trzeba będzie przeorganizować, ożywić ruchy, zwłaszcza dziecięce i młodzieżowe, może też stworzyć nowe organizacje i wspólnoty. Przed nowym Proboszczem stoi też wielkie wyzwanie budowy kościoła. Wszystko zamierza postawić na jedną kartę, gdyż sprawa budowy jest wciąż otwarta. Młody, dynamiczny, otwarty „na nowe” Proboszcz chce, aby w parafii zabłysnął nowy płomień, ożywił się Kościół duchowy, a wraz z nim, jakby na fali, powstał nowy dom Boży. Zamierza też „rozczytać” swoich parafian poprzez szerszy kontakt z prasą katolicką.

Ks. Wojciech Wosik - swoje pierwsze probostwo w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach objął w 19. roku swojej kapłańskiej posługi. Inaczej niż dotychczas patrzy na pewne sprawy duszpasterskie. Spotkał tu ludzi otwartych serc, uśmiechniętych i pogodnych. „Każda parafia ma swoje zwyczaje i tradycje, których nie chciałbym burzyć, a jedynie ubogacać. Liczę na podpowiedzi, propozycje ze strony tutejszych mieszkańców, pragnę nawiązać z nimi dobry kontakt, aby parafia była zgrana i rozumiejąca się nawzajem. Poprzez okazywane ciepło znika dystans, rodzi się bliskość” - wyznaje. Ksiądz Proboszcz ma wiele pomysłów i planów co do Kościoła duchowego i materialnego. Nowy Duszpasterz czeka na wizytę duszpasterską, która wiele wyjaśni, zweryfikuje, naświetli kierunek działania. Ks. Wojciech pochodzi z Myszkowa-Mrzygłodu, urodził się 20 lutego 1959 r., święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1988 r.

Ks. kan. Stefan Wyporski - budowniczy kościoła i obiektów przykościelnych w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Dąbrowie Górniczej, twórca tej wspólnoty, animator życia parafialnego - został proboszczem parafii św. Barbary w Sosnowcu. W swoją posługę wkroczył w dość specyficznych warunkach, po niedawnym pożarze plebanii. Natychmiast więc przystąpił do jej generalnego remontu oraz do odbudowy dachu, który spłonął. Z szacunkiem patrzy na swoich zacnych poprzedników, których dzieło pragnie kontynuować. „Kościół św. Barbary wymaga troski i pracy, trzeba wiele zmienić, rozpocząć generalny remont, może powiększyć kościół, może bardziej go rozświetlić. Czas pokaże...” - mówi.
Ks. Wyporski znany jest ze swej komunikatywności i życzliwości. Pewnie dlatego między nowym Proboszczem a parafianami już w pierwszych dniach nawiązał się niezwykle serdeczny kontakt, swego rodzaju nić sympatii i porozumienia, dzięki której przyszłość maluje się w dobrych, ciepłych barwach. Tymczasem, z powodu braku lokum Proboszcz mieszka w gościnnych progach parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sosnowcu. Dzięki nowemu urzędowi ks. Stefan Wyporski będzie miał bliżej do pracy w Caritas Diecezji Sosnowieckiej, gdzie pełni funkcję dyrektora.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze słowami Szymona Hołowni

2024-09-04 18:34

[ TEMATY ]

oświadczenie

Szymon Hołownia

Red./ak/GRAFIKA CANVA

Społeczna Szkoła Podstawowa św. Rodziny w Otwocku opublikowała oświadczenie w związku z pojawiającymi się w mediach informacjami nt. wyników rekrutacji. Przypomina w nim, że jako niepubliczna placówka systemu oświaty ma zagwarantowane prawo kierować się w tym zakresie własnymi zasadami. Wyraża też niepokój z powodu medialnego zainteresowania placówką, które może niekorzystnie wpłynąć na spokój i poczucie bezpieczeństwa uczniów.

Otwock, 4 września 2024 r.
CZYTAJ DALEJ

Św. Melchiorze Grodziecki! Dlaczego oddałeś życie za wiarę?

Nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Po prostu moja męczeńska śmierć była konsekwencją tego, że Bóg zawsze był moim przewodnikiem w życiu i oświecał mi drogę w przeżywaniu mojej wiary w Kościele katolickim. Być może sugerowało to już moje imię, które składa się z dwóch hebrajskich słów: melek i or. Pierwsze z nich znaczy „król”. Drugi zaś rzeczownik można oddać w języku polskim wyrazem „światło”. Melchior zatem znaczy „król światła”. Imię to można też tłumaczyć bardziej opisowo - „Bóg jest moją światłością”. Ta wersja bardziej mi odpowiada, ponieważ właściwie od najmłodszych lat starałem się żyć w blasku Bożej obecności, poświęcając Jego służbie całe moje życie. Urodziłem się kilkanaście lat przed końcem XVI wieku w Cieszynie. Rodzice wysłali mnie do jezuickiego kolegium w Wiedniu, gdzie byłem jednym z wyróżniających się uczniów. Zafascynowany duchowością tego zgromadzenia stałem się jego członkiem i odbyłem nowicjat w Brnie. Następnie nauczałem w innych jezuickich kolegiach, aby potem jeszcze bardziej pogłębić swoje wykształcenie przez studiowanie filozofii i teologii oraz języków obcych. Sporo podróżowałem. Jako kapłan pracowałem początkowo w Pradze. Tak się złożyło, że na rok przed moją męczeńską śmiercią wybuchła na tle religijnym (konfrontacja protestantyzmu z katolicyzmem) tzw. wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Dlatego też zostałem wysłany przez moich przełożonych na front jako kapelan wojsk polskich i czeskich. W Koszycach na skutek knowań jednego z pastorów oskarżono mnie o zdradę na rzecz katolickiej Polski. Wraz z dwoma innymi księżmi poniosłem śmierć męczeńską za wiarę 7 września 1619 r. Oprawcy torturowali mnie, abym wyrzekł się swojej wierności Kościołowi katolickiemu. Ja jednak nie odstąpiłem od swojego wyznania. Szybko zaczęto oddawać mi kult na Słowacji, Węgrzech, Morawach i na Śląsku. Dopiero jednak na początku XX stulecia zaliczono mnie w poczet błogosławionych. Sługa Boży Jan Paweł II dziewięćdziesiąt lat później - w 1995 r. ogłosił mnie świętym. Bywam przedstawiany w ikonografii w szatach jezuickich i patronuję archidiecezji katowickiej. Na zakończenie pragnę życzyć wszystkim chrześcijanom, aby Bóg był zawsze dla nich światłem na mrocznych niekiedy drogach codziennego życia.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje kapłańskie

2024-09-07 12:49

Biuro Prasowe AK

    – Ludzie duchowi rozumieją siebie, rozumieją Boga, który w nich i poprzez nich działa, wysławiają Boga, budują Kościół – powiedział metropolita krakowski do kapłanów Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

    Abp Marek Jędraszewski w dniach 2-5 września wygłosił w Würzburgu rekolekcje dla kapłanów Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. W pierwszym dniu rekolekcji rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr Michał Wilkosz, powitał abp. Marka Jędraszewskiego. Powiedział, że zależało mu na obecności metropolity krakowskiego, by kapłani posługujący w Niemczech mogli posłuchać osoby, która doskonale rozumie przemiany kulturowe w świecie. Po drugie, do Kościoła i życia religijnego wkrada się wiele niejednoznaczności. – Ksiądz arcybiskup bardzo czytelnie i jednoznacznie przedstawia naukę Kościoła tłumacząc i uzasadniając jej wartość w życiu człowieka – mówił ks. Michał Wilkosz.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję