Abp Skworc przypomina prawdę o realnej obecności Chrystusa w eucharystycznych znakach chleba i wina. Zwraca uwagę, że celebracja eucharystyczna nazywana jest m. in. „źródłem, a zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego”, jest „dziełem samego Boga, powierzonym w nasze ludzkie, słabe dłonie”.
Z wdzięcznością odnosi się do parafialnych inicjatyw eucharystycznych jak: kult eucharystyczny w pierwsze czwartki miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz posługa nadzwyczajnych szafarzy Komunii. Jednocześnie prosi, by nie ustawać w modlitwie o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, bo „celebracja Eucharystii możliwa jest wyłącznie tam, gdzie posługują kapłani”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Za II Synodem Archidiecezji Katowickiej przypomina, że „w ciągu dnia drzwi wszystkich kościołów powinny być otwarte”, by umożliwić wiernym adorację Najświętszego Sakramentu. Zachęca też, by – zgodnie z zaleceniami synodalnymi – w każdej parafii powstały zespoły liturgiczne. Ich celem ma być „przygotowanie liturgii niedzielnej Mszy św., podtrzymywanie w niedzielę Eucharystii o bardziej uroczystym charakterze tzw. sumy oraz wprowadzenie niedzielnej Mszy św. dla rodzin, z udziałem dzieci, rodziców, katechetów i wychowawców”.
Reklama
W kontekście Eucharystii metropolita katowicki przypomina też znaczenie domu rodzinnego – „pierwszej i podstawowej szkoły chrześcijańskiej wiary”. Rodziców dzieci przygotowujących się do pierwszej Komunii świętej zachęca do udziału w regularnej formacji przyparafialnej.
Jednocześnie wyraża radość, że dzięki Bogu i determinacji ludzi, udało się „odzyskać niedzielę”. Tym bardziej, że jej centrum stanowi Eucharystia, która „rzuca światło na cały tydzień” i zaprasza każdego do „opieki nad naturą i ubogimi”. Niedziela – jak podkreśla metropolita katowicki – to „dzień ofiarowany nam przez Boga do świętowania” i „ma służyć uzdrowieniu relacji człowieka z Bogiem, z samym sobą, z rodziną, ze światem”. Niedzielny odpoczynek potrzebny jest każdemu, „aby pomyślał, kim jest i dokąd zmierza”.
Metropolita katowicki przekonuje, że nowy trzyletni program duszpasterski Eucharystia daje życie jest okazją do lepszego „zrozumienia wielkiej tajemnicy wiary i pogłębienia eucharystycznej pobożności, szczególnie poprzez właściwe przygotowanie, zaangażowanie i przeżywanie Mszy świętej oraz adorowanie Najświętszego Sakramentu”. Wyraża nadzieję, że owocem realizacji jego założeń będzie „odwzajemnienie bliskości Chrystusa” i ponowne odkrycie Eucharystii jako wielkiej tajemnicy wiary!
Reklama
Odwołując się do realizacji nowego programu duszpasterskiego w kontekście parafialnym abp Skworc stwierdza, że „tematyką eucharystyczną powinny być naznaczone wszelkie formy rekolekcji i misji parafialnych oraz regularne spotkania wspólnot parafialnych”. Kapłanów zachęca do „wyjaśniania wiernym (…) istoty Eucharystii – jej głębokiej treści, symboliki – a także zbawczych skutków dla życia chrześcijańskiego”. Prosi także o udzielanie wiernym Komunii świętej pod dwiema postaciami w czasie liturgii Wieczerzy Pańskiej, Wigilii Paschalnej, w uroczystość Bożego Ciała, podczas sumy, a także w pierwsze czwartki miesiąca.
W związku ze zmieniających się stylem życia wiernych do księży dziekanów zwraca się z prośbą o „opracowanie – po właściwym rozeznaniu z księżmi proboszczami i parafialnymi radami duszpasterskimi – takiego planu odprawiania niedzielnych i świątecznych Mszy świętych w parafiach dekanatu, który uwzględniałby rytm życia i wypoczynku wiernych, nie wykluczając celebracji Eucharystii niedzielnej w godzinach późnowieczornych, nawet w parafiach o charakterze wiejskim”.
Nowy program duszpasterski Kościoła w Polsce „Eucharystia daje życie” rozpoczyna się jutro, w pierwszą Niedzielę Adwentu. W kolejnych trzech latach tematy przewodnie to: Wielka tajemnica wiary (2019/2020), Zgromadzeni na świętej wieczerzy (2020/2021) oraz Posłani w pokoju Chrystusa (2021/2022).