Uroczystości odbyły się w Sanoku 13 sierpnia. Przybyli na nie zwierzchnicy Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, na czele z abp. Sawą, metropolitą warszawskim i całej Polski. Obecni byli także inni biskupi: Szymon - arcybiskup łódzki i poznański, Abel - arcybiskup lubelski i chełmski, Jakub - biskup białostocki i gdański oraz Grzegorz - biskup bielski. W uroczystościach wzięli udział także mnisi z Ujkowic k. Przemyśla, jedynego prawosławnego monasteru (klasztoru) w południowo-wschodniej Polsce.
W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli przedstawiciele parlamentu, władze powiatowe i miejskie. Obecni byli także wierni i kapłani z Kościoła polskokatolickiego, na czele z proboszczem ks. Ryszardem Rawickim z Sanoka oraz z sanockich parafii rzymskokatolickich, na czele z archiprezbiterem ks. Feliksem Kwaśnym i o. Stanisławem Glistą OFMConv.
Metropolita warszawski i całej Polski abp Sawa uhonorował Jubilata najwyższym odznaczeniem Kościoła prawosławnego w Polsce - Orderem Św. Marii Magdaleny I stopnia. Podczas przemówień arcybiskupi Sawa i Adam podkreślali, że ziemia sanocka jest przykładem zgodnego życia i współpracy chrześcijan tradycji wschodniej i zachodniej. Na terenie miasta znajdują się parafie rzymskokatolickie, greckokatolickie, polskokatolickie oraz prawosławne, a także wspólnoty protestanckie. Wierni tych Kościołów od 1998 r. gromadzą się kilka razy w roku w czasie spotkań ekumenicznych. Warto wspomnieć, że sanocki klasztor Franciszkanów odgrywa w tym dialogu ważną rolę, to w nim odbywa się większość spotkań.
Abp Adam Dubec urodził się 14 sierpnia 1926 r. we Florynce k. Krynicy. W 1960 r. ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, a cztery lata później - Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W 1965 r. przyjął chirotoninę (święcenia kapłańskie), posługę duszpasterską pełnił na terenie Łemkowszczyzny, w południowo-wschodniej Polsce. 30 stycznia 1983 r. przyjął chirotonię (sakrę) biskupią i objął przewodnictwo nowo utworzonej diecezji przemysko-nowosądeckiej z siedzibą w Sanoku. W 1996 r. bp Adam został podniesiony do rangi arcybiskupa. W skład kierowanej przez niego diecezji wchodzi kilkadziesiąt parafii i kilkanaście tysięcy wiernych.
W 1948 r. Kościół prawosławny w Polsce otrzymał autokefalię od Patriarchatu Moskiewskiego, co związane było z koniecznością zrzeczenia się autokefalii otrzymanej od Patriarchatu Konstantynopola w 1924 r. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny jest członkiem Światowej Rady Kościołów i Polskiej Rady Ekumenicznej. Należy do niego ponad 600 tys. wiernych, jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu