Reklama

Jubileusz z Bogiem, Maryją i świadectwem wiary Papieża Polaka

Na dobrych parę miesięcy przed jubileuszem ćwierćwiecza jarosławskiej parafii pw. Chrystusa Króla, gromadzący się pod arkadami kamienicy Orsettich Cherubini i Serafini zwiastowali wielkie świętowanie. To tam, na wzniesieniu, w niedalekim sąsiedztwie Sióstr Niepokalanek wyrósł przed laty piękny kościół. Nowoczesny, ale stylowy. Pełen dostojeństwa. Widoczny ze wschodu i z zachodu, z północy i południa. Pięknie i estetycznie wpisuje się we wschodnią ścianę miasta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz to rzecz niezwykła. Nikt, nawet najbardziej aktywny parafianin, nie byłby w stanie zliczyć wszystkich inicjatyw, które ogniskowały się w minionych latach na tym miejscu - najpierw w małym kościele mieszczącym obecnie Katolickie Centrum Kultury i w nowych murach świątyni. Swój formacyjny, bardzo głęboki duchowo wizerunek, parafia zawdzięcza proboszczowi i archiprezbiterowi ks. Andrzejowi Surowcowi. Realizuje on dobro zapoczątkowane przez swego poprzednika.

Uczestnictwo w sacrum

Być u Chrystusa Króla to znaczy mocno przeżywać więź z Jezusem, uczestniczyć w sacrum. Ale ta parafia, kierowana przez człowieka renesansu, integruje nie tylko wspólnoty modlitewne. Ona buduje więź poprzez otwarcie na rozumienie sztuki. Poezja, dramat, muzyka klasyczna i młodzieżowa, wystawy rzeźby, grafiki, fotografii, plakatu, szopek, rękodzieła ludowego i artystycznego - to wszystko mierzone setkami wydarzeń i prezentacji sprawia, że „u Chrystusa Króla” jest twórczo i ciekawie, mądrze i budująco.
Współczesny świat w coraz większym zakresie opiera się na modelu budowania scenariusza na rynkowy sukces. A w Jarosławiu, w parafii obchodzącej swój jubileusz, doświadczenie wskazuje, że religijna duchowość i kultura zręcznie wymykają się temu schematowi i tworzą nową jakość rozumienia Boga i pojmowania istoty człowieczeństwa poprzez dobroć Wszechmogącego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dni Kultury Chrześcijańskiej

Reklama

Jak na jubileusz przystało, prałat i archiprezbiter w jednej osobie ks. Andrzej Surowiec zorganizował wiele uroczystości religijnych i artystycznych. Wszystkie one złożyły się na pełne niezapomnianych przeżyć Dni Kultury Chrześcijańskiej. Zainaugurowała je w niedzielę 13 sierpnia w Katolickim Centrum Kultury śpiewogra pt. Pielgrzym z Dobromila. Libretto tej operetki napisał, w oparciu o powieść Izabeli Czartoryskiej, Wincenty Lessen. Ta pełna uroku sztuka rozpoczyna się pięknym hymnem do Pana Boga. Jej fabuła to sielska, ciepła opowieść o uczuciach. Kierownictwo muzyczne przedstawienia jest dziełem Anny Szałygi, zaś opracowanie muzyczne i instrumentacja - Andrzeja Jakubowskiego. Zespołem muzycznym dyrygował Andrzej Szypuła. Śpiewogra miała swoją premierę w grudniu 2004 r. Przedstawienia organizują: Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszowskie Towarzystwo Muzyczne i Zespół Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie. Na scenie KCK wystąpili aktorzy zawodowi i amatorsko związani ze sceną.

Ty jesteś Skałą...

Najważniejszym, wręcz epokowym wydarzeniem akcentującym obchody 25-lecia parafii był koncert symfoniczny Tu es Petrus. To wspólne doświadczenie duchowo-religijne i artystyczne było wyrazem hołdu dla zmarłego przed dwoma laty Ojca Świętego Jana Pawła II. Oratorium znane jest nie tylko w Polsce. Jego twórcy Piotr Rubik (kompozytor) i Zbigniew Książek (autor tekstu) dali słuchaczom możliwość niepowtarzalnego odkrywania tajemnicy Krzyża.
Na to doświadczenie przeżywania sacrum przybyło do kościoła Chrystusa Króla bardzo wielu słuchaczy. Byli pośród nich dostojni goście.
Tu es Petrus to nie tylko sława i renoma. To przede wszystkim opowieść syntetyzująca tajemnice stworzenia, Krzyża i miłości w relacji do problematyki ubóstwa, wojen i nienawiści. Te ostatnie pejoratywne doświadczenia konfrontowane są z naturalną potrzebą ich przezwyciężania. Dlatego Zbigniew Książek w libretcie oratorium zapisał ważny kanon opowieści o szlachetnym życiu Jana Pawła II - wielkiego Polaka, który poprzez ewangeliczne nauczanie i wierność Krzyżowi podawał nam Chrystusa na dłoni. Oratorium w swej istocie jest twórczym pod względem moralnym i artystycznym przedstawieniem Dekalogu. Ponad dwugodzinne przedstawienie słowa i muzyki bez trudu trafiło do serc słuchaczy. Czy można się zatem dziwić półgodzinnym bisom, w trakcie których soliści, orkiestra i połączone Chóry „Fermata” oraz Instytutu Edukacji Muzycznej Akademii Świętokrzyskiej wykonały 4 utwory, w tej liczbie aż dwukrotnie pieśń pt. Niech mówią, że to nie jest miłość. Owacje na stojąco, kwiaty od władz miasta i marszałka województwa Leszka Deptuły, upominki a także pamiątkowe płaskorzeźby - tak uhonorowano ludzi, którzy swoim talentem wprowadzili nadzwyczajną liczbę słuchaczy w tajemnicę Bożego dobra. Słowa: „Pielgrzymie z Wadowic, z Wadowic Piotrze, z Wadowic Skało nie przeminiesz cały” mocno zakorzeniły się w sercach słuchaczy. Koncert mieli okazję obejrzeć na dwóch telebimach także ci zainteresowani niepowtarzalnym dziełem Piotra Rubika i Zbigniewa Książka, którzy nie pomieścili się w świątyni.
Kościół Chrystusa Króla zaszczycili swoją obecnością biskupi Adam Szal i Marian Rojek, kapłani z różnych parafii i dekanatów, siostry zakonne, parlamentarzyści, wysocy oficerowie wojska i policji, burmistrzowie i prezydenci miast. Życzenia z okazji jubileuszu parafii i na okoliczność tego niezwykłego koncertu przesłali do jarosławskiej parafii-jubilatki premier Jarosław Kaczyński i marszałek Sejmu Marek Jurek.
Oratorium było ważnym przedsięwzięciem organizacyjnym i finansowym. Przed rozpoczęciem koncertu przekazano wyrazy wdzięczności Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Radzie Miasta Jarosławia, Zakładom Mięsnym „Sokołów” S. A., Hucie Szkła Owens Illinois, radom miast Przemyśla, Rzeszowa, Sanoka i Kolbuszowej. Dodać należy, że patronat medialny nad koncertem sprawowały: Niedziela Przemyska i Telewizja Rzeszów.

„Poznańskie Słowiki” na cześć Maryi Wniebowziętej

W Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kościele Chrystusa Króla wystąpił Chór „Poznańskie Słowiki” pod kierunkiem prof. Stefana Stuligrosza. Na koncert, który rozpoczęła Bogurodzica złożyły się pieśni maryjne z XV wieku i późniejszego okresu. Poznański chór zapewnił także oprawę liturgiczną podczas uroczystej Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Podczas Mszy św. proboszcz parafii ks. prał. A. Surowiec przypomniał w krótkim zarysie okoliczności powstania parafii i budowy trzech kolejnych kościołów, z których ostatni jest pełnym doniosłości i kunsztu artystycznego Domem Bożym.
Homilia Metropolity Przemyskiego koncentrowała się na osobie Matki Jezusa i Jej roli w pokornym wypełnianiu zamysłu Boga. Następnie z wielką atencją odniósł się on do faktów, które współtworzyły trudne, pełne wysiłku, ale owocne karty historii parafii. Z nieukrywaną satysfakcją wierni wysłuchali także słów uznania dotyczących działań religijno-formacyjnych, społecznych i kulturotwórczych. Arcypasterz zwrócił uwagę na znaczenie nowoczesnej sztuki umożliwiającej komunikację z Chrystusem, czego przykładem jest jarosławska świątynia i jej aranżacja.
Jako eucharystyczne dary ofiarne złożono m.in. ornat zaprojektowany przez pochodzącego z Jarosławia artystę Adama Brinckena oraz kielich z drzewa oliwnego ufundowany przez parafian.
Jubileuszowe uroczystości połączone z Dniami Kultury Chrześcijańskiej zakończył piknik nad Sanem. Na plenerowej estradzie wystąpiło wielu wykonawców. Ważnym punktem tego parafialnego spotkania był koncert Magdy Anioł.
Na okoliczność jubileuszu Ksiądz Proboszcz zadbał o specjalne wydanie parafialnego tygodnika Chrystus Królem, który w atrakcyjnej graficznie i merytorycznie formie przypomina rodowód parafii, historię budowy pierwszego, drugiego i obecnego kościoła oraz ważniejsze wydarzenia liturgiczne i kulturalne. Rzeczą znamienną jest to, że pismo zamieszcza autentyczny tekst kroniki parafialnej napisanej przez nieżyjącego już ks. dr. Bronisława Filę. Archiwalne fotografie przedstawiają m.in. ks. dr. B. Filę i ks. A. Ślusarczyka, którzy realizowali dzieło organizowania nowej parafii. Na jednej z fotografii dostrzec można pierwszą drewnianą kaplicę, na innej dom rodzinny pp. Bauerów - ofiarodawców placu, na którym wzniesiono obecną świątynię. Chrystus Królem przypomina także doniosłość poświęcenia kaplicy - pierwszego kościoła ogniskującego wiernych nowej parafii przez bp. Stanisława Jakiela. Konsekracji obecnego kościoła dokonał 20 listopada 1999 r. metropolita przemyski abp Józef Michalik.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rada Europy krytykuje platformy internetowe za rozszerzenie wolności słowa

2025-01-20 20:17

[ TEMATY ]

Rada Europy

wolność słowa

Adobe Stock

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Michael O’Flaherty sprzeciwił się ograniczeniom działań związanych z weryfikacją faktów działań platform społecznościowych - informuje Ordo Iuris.

Platformy internetowe, takie jak META (dawniej Facebook) i X (dawniej Twitter), odgrywają dzisiaj kluczową rolę w kształtowaniu dyskursu publicznego. Niedawne decyzje tych platform dotyczące modyfikacji polityki weryfikacji faktów w celu zwiększenia wolności słowa zostały skrytykowane przez Radę Europy. Michael O’Flaherty, Komisarz Praw Człowieka RE, podkreślił, że wycofywanie się platform z działań opartych na dokładnej weryfikacji faktów tworzy próżnię, w której dezinformacja rozwija się bez kontroli, co stanowi potencjalne zagrożenie dla praw człowieka. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, wyraził swoje zaniepokojenie, stwierdzając: „ograniczenie działań platform internetowych, które wcześniej angażowały się w weryfikację faktów, tworzy przestrzeń, w której dezinformacja może rozwijać się bez przeszkód. Taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla demokracji”.
CZYTAJ DALEJ

Opublikowano rozporządzenie ws. wymiaru lekcji religii w szkołach i przedszkolach

2025-01-21 07:15

[ TEMATY ]

szkoła

religia

Karol Porwich/Niedziela

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek wieczorem rozporządzenie z 17 stycznia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.

Podziel się cytatem MEN wcześniej podało, że nowela ujednolica tygodniowy wymiar godzin nauki religii lub nauki etyki w publicznych szkołach. Oznacza to, że oba zajęcia będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
CZYTAJ DALEJ

Szok. W Polsce będzie łatwiej o "korektę" płci

2025-01-21 16:10

[ TEMATY ]

płeć

Adobe Stock

Rząd prawdopodobnie skieruje do Sejmu projekt o uzgodnieniu płci. Chodzi o to, by osoby transpłciowe nie musiały pozywać własnych rodziców - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Gazeta podała, że o rządowym projekcie w tej sprawie 8 stycznia poinformowała minister ds. równości Katarzyna Kotula z Lewicy podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Równouprawnienia Społeczności LGBT+.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję