Pomysł renowacji kapliczki to inicjatywa mieszkańców Karczewic oraz Gminnego Stowarzyszenia Obywatelskiego. Kapliczka, która powstała w tym miejscu jako wotum powstańca styczniowego za uratowanie życia przypomina, jak bardzo losy naszej Ojczyzny są związane z Matką Bożą. Dzięki społecznemu zaangażowaniu i środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie udało się przywrócić kapliczce świetność oraz nadać jej patriotyczny i maryjny charakter.
Wotum za uratowanie życia
Latem 1863 r., mimo początkowych sukcesów, kłomniccy powstańcy przeżywali ogromne trudności. Rosyjski zaborca zmobilizował tu duże siły i w tej sytuacji oddziały powstańcze pod dowództwem gen. Edmunda Taczanowskiego podjęły manewr przegrupowania. 28 i 29 sierpnia w pobliżu wsi Borowno, Nieznanice, Zdrowa, Kłomnice i Kruszyna oddziały rosyjskie zaskoczyły powstańców. Rozpoczęły się walki, w których chlubną rolę odegrali kosynierzy i kawaleria pod dowództwem płk. Franciszka Kopernickiego. W wyniku bitwy powstańcze ugrupowanie zostało rozbite. Na miejscu zostało wielu zabitych i rannych, z którymi żołnierze rosyjscy rozprawiali się bez skrupułów.
Z sierpniową bitwą wiąże się pewna historia. Jeden z miejscowych ziemian Salezy Chrzanowski z Rzek brał udział w powstaniu. Po klęsce pod Kruszyną uciekał przed kozakami na koniu w kierunku swojej posiadłości. Na wzgórzu na granicy Karczewic wyczerpany bitwą koń padł. Chrzanowski widząc zbliżającą się śmierć począł się modlić do Matki Bożej o ocalenie. Tylko Maryi można przypisać fakt, że grupa ścigających go żołnierzy przegalopowała obok nie dostrzegając przerażonego powstańca. Chrzanowski dotarł bezpiecznie do dworu, wziął ze stajni nowego konia i dołączył do swoich ludzi za rzeką, skąd potem przedostali się w lasy janowskie. Na pamiątkę cudownego ocalenia, postawił w tym miejscu kapliczkę.
Matka Boża Skalska
Po blisko 150 latach karczewicka kapliczka wciąż przypomina tamte wydarzenia. Zryw patriotyczny w czasie powstania styczniowego to symbol największych cnót: poświęcenia, braterstwa, bezinteresowności, oddania Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu. Kłomnicki sierpień 1863 r. to tylko jedna z ważnych dat budujących historię Polski. Chcemy, aby ta kapliczka przypominała o tamtych wydarzeniach oraz o tym, czym jest patriotyzm zarówno w czasie wojennej zawieruchy, jak w czasie pokoju, kiedy świadectwo miłości Ojczyzny powinniśmy dawać każdego dnia.
W kapliczce umieszczono kopię wizerunku Matki Bożej Skalskiej autorstwa Anny Baran, studentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i mieszkanki Karczewic. Oryginał namalował na ostańcu w podkrakowskiej Dolinie Mniszkowskiej Walery Eljasz-Radzikowski. Wizerunek przedstawia niezwykłej urody postać Maryi Polonii. Lekka i zwiewna, przedstawiona w ruchu z dumnie podniesioną głową. Na twarzy maluje się powaga, skupienie i godność, a w oczach skierowanych ku niebu - nadzieja. Postać otula lekki płaszcz spięty klamrą na lewym ramieniu. Prawą stopą miażdży głowę węża - oznaczającego zabory. Matka Boża jest ukazana bez korony cierniowej - symbolizującej cierpienia narodu. Na głowie otoczonej aureolą widnieje wieniec laurowy - symbol wolności, chwały i zwycięstwa. Na pamiątkowej płycie pod obrazem widnieje napis: „Matko Boża Skalska, Nadziejo Powstańców i Nasza, módl się za nami”.
15 sierpnia odbyła się uroczystość poświęcenia kapliczki. Uczestniczyli w niej licznie mieszkańcy Karczewic oraz innych miejscowości z terenu gminy Kłomnice, działacze samorządowi oraz członkowie Gminnego Stowarzyszenia Obywatelskiego. W uroczystości wziął również udział Czesław Ryszka, senator Prawa i Sprawiedliwości, który podziękował inicjatorom dzieła za świadectwo wiary oraz przywiązania do Ojczyzny. Zebrani wysłuchali powstańczej historii kapliczki i obrazu Matki Bożej Skalskiej, którą przedstawił Krzysztof Wójcik. Następnie odbyło się maryjne nabożeństwo, któremu przewodniczył ks. kan. Alojzy Zatoń - proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Garnku oraz apel poległych prowadzony przez Jana Miarzyńskiego, przewodniczącego Gminnego Stowarzyszenia Obywatelskiego i kłomnickich harcerzy. Zabrzmiała Cisza, złożono kwiaty i zapalono znicze. Na zakończenie uroczystości zebrani zaśpiewali pieśń Boże, coś Polskę.
Karczewicka kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Skalskiej przypomina mieszkańcom oraz rzeszom pielgrzymów zmierzających tędy na Jasną Górę o Maryi, która swoją matczyną opieką otacza nasz naród, pomagając mu pokonać trudności i zachować wolność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu