Zrzesza ona 184 instytuty, do których na całym świecie należy ponad 20 tys. osób. 80 proc. z nich to kobiety. Przewodniczącą rady wykonawczej jest Polka Jolanta Szpilarewicz z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła.
“ Ojciec Święty odniósł się konkretnie do naszej formy życia konsekrowanych w świecie. Potwierdził, że nas zna i rozumie, z tym naszym byciem: w pełni konsekrowani i w pełni zanurzeni w świecie. Zatrzymał się dłużej przy sytuacji kobiety. Stwierdził, że kobieta ma swoja bardzo ważną rolę w świecie i Kościele. Mówił, że nie chodzi tu o kapłaństwo kobiet czy żeby były jakimiś diakonisami z urzędu, bo miejscem kobiety jest bycie oblubienicą w Kościele, zwłaszcza kobiety konsekrowane - powiedziała Radiu Watykańskiemu Jolanta Szpilarewicz. - Na koniec Ojciec Święty powiedział: odwagi, bądźcie odważni w dawaniu świadectwa. Członkowie instytutów świeckich wykonują różne zawody, ale chodzi o to, by w tych miejscach być z radykalizmem ewangelicznym, żeby być jasnym świadectwem przynależności do Chrystusa i do Kościoła. Papież potwierdził też, że potrzebne jest pogłębienie teologii życia świeckich konsekrowanych. Ponieważ przybywa nowych form życia konsekrowanego, to warto też tę naszą formę pogłębić. Franciszek nawet wskazał nam, do kogo możemy się udać, tak że bardzo praktycznie do tego podszedł, by nam w tym pomóc. ” - mówi Jolanta Szpilarewicz.
Jolanta Szpilarewicz dodała, że Franciszkowi bardzo leży nas sercu los kobiet, zwłaszcza tych, które doświadczają przemocy czy wręcz niewolnictwa. Przedstawiciele Światowej Konferencji Instytutów Świeckich przedstawicieli też Papieżowi plany przyszłorocznego kongresu, który odbędzie się w Avilii, by zdynamizować tę formę życia konsekrowanego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu