W genialnej książce Rok 1984 George’a Orwella opisano jedną z powszechnie dziś stosowanych metod manipulowania społeczeństwami - zmienianie znaczenia wyrazów. Człowiek, który od dzieciństwa zna słowo „wolność” wyłącznie w znaczeniu „pies wolny od pcheł” i paru podobnych, nie będzie rozumiał co znaczy bezprzymiotnikowa, prawdziwa wolność człowieka.
Metodę Orwella przejęły polskie liberalne media, manipulując słowem „tolerować”, używanym kiedyś do opisywania cierpliwego znoszenia czyichś przywar. W nowym znaczeniu „tolerancja” ma oznaczać pozytywny stosunek do wszystkiego (dobrego i złego), co człowiek sobie tylko może wymyślić, połączony z brakiem jakiejkolwiek krytyki. Najgorszą wadą nowoczesnego człowieka ma być „nietolerancja”, czyli na przykład brak entuzjazmu w kierunku panów ściskających się publicznie na ulicy.
O zmanipulowanej tolerancji napisano już wiele, jednak powszechnie niezauważone pozostaje nadużywanie słowa „szacunek”. Otóż wielokrotnie, przy okazji rozmaitych dyskusji, apelowano do mnie o „szacunek dla odmiennych poglądów”, zwłaszcza w zakresie zapatrywań etycznych i religijnych. Na pierwszy rzut oka taki apel wygląda rozsądnie, natomiast głębsza refleksja (na którą podczas rozmowy czasem brakuje czasu) pozostawia niepokojące pytania: czy szanować poglądy zwolenników zabijania dzieci w łonach matek? czy szanować poglądy osób podważających dogmaty Kościoła katolickiego? czy szanować poglądy wyznawców szatana, założycieli sekt, nazistów i komunistów?
Dopiero zmierzenie się z takimi pytaniami pozwala jasno stwierdzić, że szanować należy, ale nie poglądy, lecz ludzi. Szanować również należy prawo ludzi do posiadania poglądów odmiennych niż nasze, jeśli nie sprzeciwiają się wierze i moralności katolickiej. Dodatkowo, należy tolerować (we właściwym znaczeniu tego słowa) te poglądy, z którymi się nie zgadzamy, ale które są neutralne z etycznego i religijnego puntu widzenia. Co więcej, tolerować należy również poglądy nieprawdziwe lub złe moralnie, jeśli próba ich wyplenienia może spowodować większe zło niż owe poglądy same w sobie.
Szanujmy więc przede wszystkim prawdę. Szanujmy również innych ludzi. Natomiast szacunku dla poglądów błędnych, heretyckich czy niemoralnych mieć nie możemy - wiemy przecież, że jest tylko jedna prawda i tylko jedna moralność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu