Najobszerniejszy artykuł ukazał się na yahoo.jp autorstwa Setsuko Tateshity, absolwentki wydziału stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Paryskim. Jest ona autorką kilku książek dotyczących współczesnej historii chrześcijaństwa. Jedna z nich ukazała się w prestiżowej oficynie Kadokowa.
W czterostronicowym artykule pt. "Franciszek przyjeżdża do Japonii. Kim jest przywódca liczącego ponad 1,2 mld wiernych Kościoła?” Takshita pisze o „ludzkiej twarzy Franciszka”, o tym, że "jest on skromnym człowiekiem, który nie lubi oglądać świat tylko z balkonów i potrafi korzystać z powszechnie dostępnych środków komunikacji i nie ugina się przed możnymi tego świata”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Takeshita podkreśla, że Franciszek dąży na swój sposób do odnowy Kościoła „w świetle Ewangelii", co niekiedy spotyka się z ostrą krytyką. Jednakże najważniejsza jego cechą jest rzadkie u przywódców „połączenia słów z czynami”. "Wyraża się to się również w wygłaszanych kazaniach, które skłaniają wielu do podjęcia ważnych decyzji w życiu” - zauważa autorka artykułu.
W innym tekście zamieszonym w Internecie prowincjał japońskich jezuitów, o. Renzo de Luca, wychowanek Franciszka i były kustosz sanktuarium 26. męczenników w Nagasaki, przypomina historie chrześcijaństwa w tym kraju naznaczoną krwią tysięcy męczenników. W konkluzji pisze on o „dużym a nawet zdumiewającym zainteresowaniu tutejszych mediów przyjazdem papieża, pomimo znikomej liczby katolików w Japonii”.