Sanktuarium Pani Rzeszowa jest jedną z bardzo wielu świątyń noszących imię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej jest dla nas podwójnym świętem - świętujemy wzięcie do nieba z ciałem i duszą Najświętszej Maryi Panny, Matki Jezusa, i także sanktuarium i całe Miasto świętuje 7. rocznicę ustanowienia Matki Bożej Rzeszowskiej patronką Miasta Rzeszowa. Pani Rzeszowa już w 1513 r. spojrzała na to miejsce i jego wierny lud, kiedy to objawiła się Jakubowi Ado w jego sadzie na gruszy i przemówiła do niego, żądając, aby na tym miejscu wystawiono świątynię ku czci Jej Syna.
W 1950 r. Pius XII ogłosił dogmat, że Maryja Matka Chrystusa z duszą i ciałem została wzięta do nieba.
Kult Pani Wniebowziętej żywy był w Kościele od czasów Apostołów, rozwinął się intensywniej w V wieku. Święto to przypada pod koniec lata, kiedy to zakwitają ponownie łąki, dojrzewają owoce w sadach, kończą się prace w polu, a rolnicy cieszą się owocami swego trudu. Mówi przysłowie: „Na Wniebowzięcie pokończone żęcie”. Po drogach i dróżkach całej naszej Ojczyzny licznie wędrują pielgrzymi do Najświętszej Panienki w różnych sanktuariach Jej poświęconych.
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, już od X wieku, znany jest zwyczaj święcenia ziół polnych oraz owoców sadów i pól. Zwyczaj wywodzi się z apokryfu mówiącego o tym, że Apostołowie po otwarciu grobu Matki Bożej nie znaleźli tam Jej ciała, a jedynie zioła i kwiaty. Mieszkańcy wiosek i miast niosą do świątyni piękne bukiety z kwiatów, ziół, zbóż i owoców. Poświęcone zioła są często wykorzystywane przy różnych chorobach. Mają również chronić dom przed burzą, gradobiciem, powodzią, szkodnikami itp. Poświęcone, przyniesione do domu, mają zapewnić dostatek wszystkiego na cały rok. Wiele ziół zbieranych do bukietu na Matkę Bożą Zielną wiąże się ze Świętą Rodziną, z Panem Jezusem czy z Matką Bożą, np. ziele szczęć nazywane jest szczoteczkami Matki Bożej, wierzbnica - zielem Matki Bożej, warkoczem Matki Bożej dziewanna drobnokwiatowa, drżączka średnia - łzami Matki Bożej. Jan Lechoń w jednym z wierszy napisał:
O wy kwiaty mej młodości, prosto z łąki zioła,
Co na Matkę Boską Zielną znoszą do kościoła,
I stawiają Częstochowskiej, by podniosła rączkę,
Nad firletkę, macierzankę i nad srebrną drżączkę,
Nad rozchodnik i lawendę, nad rutę i miętę,
Bo to wszystko przecież Boże, bo to wszystko święte,
Jak stajenka betlejemska z prostym polskim bydłem,
Tak zrównane są te zioła z mirrą i kadzidłem.
Ojcowie Bernardyni tego dnia zapraszają do sanktuarium na odpust. Podtrzymujmy i przekazujmy młodemu pokoleniu polski zwyczaj przynoszenia do świątyni owoców z pól, ogrodów, sadów i pięknych polskich ziół.
Pomóż w rozwoju naszego portalu