Anna Przewoźnik/Niedziela
Prezes stowarzyszenia, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej ks. Ryszard Umański zaznacza, że poza charytatywnym, ma ona również charakter patriotyczny. – To przypomnienie faktu, że po II wojnie światowej granicę zostały przesunięte i nasi rodacy pozostali poza ojczyzną. Mieszkają na Litwie, ale są dumni, że są Polakami. Są nam wdzięczni, że o nich pamiętamy. Dla młodzieży, to nie tylko wykonanie dobrego uczynku, ale lekcja wiedzy o Polakach mieszkających na Kresach. – przypomina ks. Ryszard Umański.
Do akcji włączyło się 20 gmin i 500 szkół z całego woj. śląskiego. W sumie zebrano około 20 ton artykułów żywnościowych, ale również przyborów szkolnych, zabawek. Młodzież z częstochowskich szkół pomagała segregować dary, które przez ostatni tydzień docierały do sali gimnastycznej przy Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W sortowanie darów włączyli się nauczyciele i bracia Rycerzy Kolumba.
Anna Przewoźnik/Niedziela
Dary, w pierwszej kolejności, trafią do Wilna. W polskiej szkole w Mickunach, organizatorzy chcą zgromadzić 1000 dzieci i każdemu z nich przekazać paczkę osobiście. Przyjadą dzieci ze szkół: Egliszki, Kowalczuki, Ławryszki, Pakiena, Jaszuny, Mickuny, Czarny Bór, Szumsk, Kiwiszki. Wsparcie otrzymają także kresowianie mieszkający na Ukrainie i Białorusi. W Grodnie, dary przekazane zostaną Związkowi Polaków na Białorusi. Trafią bezpośrednio do Andżeliki Borys. We Lwowie, paczki dotrą do dzieci uczących się języka polskiego w Stanisławowie i przy Katedrze Lwowskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu