Upamiętniono także 70 lecie Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej, w którym działają zaproszeni artyści o korzeniach chińskich i 101 rocznicę Niepodległości naszej Ojczyzny. Wiele osób miało w pamięci poprzedni galowy, solowy występ polsko - chińskiej pianistki, absolwentki warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, w 2009 r. w miejscowym Domu Kultury w cyklu koncertów papieskich organizowanych przez Zbigniewa Przybyłowicza.
Tym razem gościny udzielił znany z wielu inicjatyw religijno - patriotycznych i artystycznych, proboszcz ks. prałat Stanisław Czernik. Wirtuoz fortepianu Man Li Szczepańska, aktualnie pedagog w znanej szeroko Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. ks. Józefa Tischnera w Domosławicach występuje publicznie. Nierzadko są to koncerty w kościołach a nawet synagogach, wspólnie z córkami, 12 letnią Awaz Lila Melodią i 7 i pół letnia Mirandą Konstancją, uczennicami tej szkoły i już laureatkami licznych konkursów w swojej kategorii wiekowej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Warto podkreślić jak ciekawy repertuar utworów za każdym razem wykonuje to niezwykle trio rodzinne i tak było w Andrychowie. Występ otwarła najmłodsza Miranda brawurowym wykonaniem utworu na skrzypce Paganiniego Polacca con variazione, a potem Melodia śpiewała i ze swojej wiolonczeli wydobyła dźwięki utworów Stanisława Moniuszki przy akompaniamencie mamy. Następnie już solo Man Li dała koncert fortepianowy muzyki europejskiej w tym polskiej, hiszpańskiej i następnie azjatyckiej, dwie kompozycje chińskie aby na tym bogatym tle, niczym na tronie, postawić lekkie kompozycje Fryderyka Chopina w tym Walc 64 op 1, wspaniałego Poloneza dedykowanego także księdzu proboszczowi, a dwa mazurki dedykując mojej Mamie Stanisławie Adamik.
Zapowiadał z wielkim znawstwem kolejne i przyjmowane brawami partie koncertu Krzysztof Gawęda, muzyk i pedagog i dyrektor Ogniska Muzycznego METRUM w Andrychowie, właściciel pianina, na pięknie udekorowanej kwiatami i portretem .Jana Pawła II scenie pod portretem na scenie a na przeciwległej ścianie stałym wizerunkiem Św. Róży. Wspólnie ze wzruszoną publicznością zaśpiewano w finale pieśni „Wojenko Wojenko” i „Rozkwitają Pąki Białych Róż. Dla ścisłości dodajmy, że w parafii andrychowskiej były dwa koncerty z krótką przerwa między nimi, a na końcu drugiego nie zabrakło długich podziękowań, kwiatów osobiście od Proboszcza, parafialnej Akcji Katolickiej i naszej redakcji i darów dla artystek jak portret Św. Jana Pawła II namalowany przez Waldemara Bizonia oraz sponsorom takich jak Małopolska Spółdzielnia Handlowa Wizan czy wspomniane METRUM i Parafia Sw. Macieja.
Trio rodzinne Szczepańskiej zapewne uświetni muzycznie niejedną uroczystość w Roku 2020, który Sejm RP ogłosił rokiem Papieża Polaka.