Jak informują liderzy projektu, w sobotę na głównym deptaku miasta – ul. Sienkiewicza, odbędzie się marsz otwarcia bazy rodzin Szlachetnej Paczki. Odtąd wszyscy darczyńcy będą mogli wybierać osoby, dla których chcą skompletować świąteczną paczkę. Marsz ma służyć również integracji wolontariuszy oraz osób, które chciałyby do nich dołączyć. Z kolei dane poszczególnych rodzin już w połowie listopada trafią na stronę internetową, gdzie darczyńcy sami będą mogli wybrać rodzinę i przygotować pomoc odpowiadającą jej potrzebom.
Wolontariusze dotrą wkrótce do najbardziej potrzebujących – do rodzin wielodzietnych, do osób samotnych, chorych bądź niepełnosprawnych, przeprowadzą ankiety i zapytają o najpilniejsze potrzeby. Każda rodzina chcąca wziąć udział w programie musi wcześniej spotkać się z wolontariuszem i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, które mają pomóc w podjęciu decyzji o zakwalifikowaniu do programu. W ostatnich latach z każdym rokiem zmniejsza się liczba rodzin wielodzietnych, objętych programem, gdyż ich problemom w znacznej mierze zaradziła pomoc rządowa. "Niecałe siedem złotych - tyle lub mniej mają do dyspozycji osoby w co piątej rodzinie włączonej do Szlachetnej Paczki. Po odliczeniu stałych kosztów utrzymania, ich średni miesięczny dochód wynosi nie więcej niż 200 złotych", czytamy na stronie internetowej projektu. Do nich właśnie będzie skierowana pomoc.
Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w Kielcach działają dzięki zaangażowaniu ponad 90 wolontariuszy, którzy docierają do osób potrzebujących pomocy w ramach 4 rejonów Szlachetnej Paczki oraz 4 kolegiów Akademii Przyszłości. Wolontariusze mają realny wpływ na życie mieszkańców Kielc i ich okolic, ponieważ poznają ich i decydują o włączeniu ich do programów. Dzięki temu w samym tylko 2018 r. w Kielcach, wolontariusze połączyli z darczyńcami 80 rodzin w ramach Szlachetnej Paczki oraz prowadzili cotygodniowe zajęcia z 63 dzieciakami z Akademii Przyszłości w czasie roku szkolnego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu