Początek wakacji to znaczne ożywienie działalności Ruchu Światło-Życie, który w 2004 r. obchodził 50-lecie istnienia. Pierwsza Oaza Dzieci Bożych, zorganizowana przez sługę Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, odbyła się w Babieli, k. Tarnowskich Gór i dała początek liczącemu się w Kościele Ruchowi, który od 1976 r. nosi oficjalnie starochrześcijańską nazwę Światło-Życie. Ruch podjął istotne zadania, wynikające z nakreślonej przez Sobór Watykański II, wizji odnowy Kościoła.
Ważną datą dla sandomierskiej diecezji był 1971 r. Wtedy sługa Boży bp Piotr Gołębiowski, ówczesny ordynariusz diecezji, zezwolił na zorganizowanie w Smardzewicach i w Dąbrówce rekolekcji oazowych. W czasie Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Sandomierzu (26 sierpnia br.) pragniemy przeżywać 35. rocznicę działalności Ruchu Światło-Życie na terenie naszej diecezji.
Oaza wakacyjna jest typem rekolekcji połączonych z wypoczynkiem. Charyzmatem Oaz jest osobiste przeżycie we wspólnocie Kościoła tajemnic zbawienia, które syntetycznie ujmują tajemnice różańcowe (3 tradycyjne części). Można wybrać typ oazy stosownie do wieku i stanu. Dzieci uczestniczą w Oazie Dzieci Bożych, młodsza młodzież w Oazie Nowej Drogi, a młodzież starsza i dorośli w Oazie Nowego Życia. Małżonkowie mogą korzystać z Oaz Domowego Kościoła, a kapłani z właściwej dla siebie oazowej formacji. Wszystkie typy oaz posiadają trzy stopnie formacyjne, które pozwalają uczestnikom duchowo wzrastać i odkrywać rzeczywistość Kościoła, tak aby zaangażować się w jego życie. Ważnym jest aby po powrocie z rekolekcji wakacyjnych kontynuować swoją formację i służyć wspólnocie parafialnej. Dokonuje się to przez: prowadzenie formacji liturgicznej, przygotowanie liturgii, prowadzenie kręgów biblijnych, zaangażowanie w organizowanie różnych świąt i uroczystości itd., stosownie do tego czym żyje parafia. Sługa Boży Jan Paweł II w liście skierowanym do Ruchu w 30. rocznicę jego zawierzenia Niepokalanej Matce Kościoła, napisał: „Może nawet bardziej niż kiedykolwiek dotąd, Kościół w Polsce potrzebuje wiary, nadziei i miłości młodych ludzi, którzy starają się budować swoje życie w oparciu o Słowo Boże, o liturgię i udział w życiu rodzimej parafii. (…) Prawdziwie Boża była myśl ks. Blachnickiego, by ten Ruch związać z parafią. Nie odchodźcie od tej idei. Trwajcie w lokalnej wspólnocie Kościoła i ożywiajcie ją Waszą wiarą”.
W naszej diecezji turnusy oazowe mają następujący czas trwania: turnus I: w Niemienicach (27.06-13.07.06) oraz w Bieszczadach: Olchowa, Skorodne i Uherce, (28.06-14.07.06); turnus II: Mędrów, Niemienice, Sandomierz (13-29.07.06), w Bieszczadach, j.w. (14-30.07.06). Dodatkowo organizowane są dwa kursy oazowe: na animatora - KODA, w Tarnobrzegu (17-29.07 06) i animatora muzycznego - KAMUZO, w Gorzycach (20-26.08.06). Wielu kapłanów, katechetów i animatorów podjęło wysiłek, by zapraszać do oazy. Nie jest to tylko rekrutacja na turnusy wypoczynkowe, ale także prawdziwe ewangeliczne zaproszenie do wkroczenia na drogę Pana. Oaza jest czasem ogromnej pracy duchowej, czasem decyzji, by bardziej jednoznacznie postawić Pana Jezusa na pierwszym miejscu w swoim życiu. Trzeba dać szansę tym młodym, którzy zapaleni ogniem Ewangelii wracają z rekolekcji i chcą czynnie zaangażować się w życie parafii. Czasami nie mają opiekuna, czasami powielają fałszywe obrazy życia oazowego. Gdy jednak poświęci się im stosowny czas, gdy wychowa się w parafii animatorów, wspólnota przez zaangażowanie tych osób nabiera rumieńców i staje się środowiskiem życia religijnego, w którym trud zaangażowania spada nie tylko na księdza proboszcza, ale rozkłada się na wielu świeckich, świadomych swej tożsamości, odpowiedzialnych współpracowników.
Pomóż w rozwoju naszego portalu