Mszy Świętej upamiętniającej spotkanie premiera Tadeusza Mazowieckiego i Helmuta Kohla w 1989 roku w Krzyżowej przewodniczył i homilię wygłosił abp Alfons Nossol, biskup senior z Opola. W kazaniu nawiązał on do historii małżeństwa Helmutha i Freyi von Moltke, którzy w ramach „Kręgu z Krzyżowej" zawiązywali ruch oporu przeciwko nazistom, narodowemu socjalizmowi i Hitlerowi. Hrabia von Moltke został aresztowany i stracony 23 stycznia 1945 roku. Abp Nossol w homilii przedstawiał m.in. korespondencję między małżonkami z czasu, kiedy von Moltke był więziony.
„To niezwykłe świadectwo chrześcijańskiej miłości małżonków” – podkreślił ks. Jarosław Mrówczyński, sekretarz grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski ze strony polskiej, który uczestniczył w dzisiejszych uroczystościach. Dodał, że ogromna miłość do Chrystusa państwa von Moltke staje się świadectwem zarówno dla protestantów jak i katolików.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„To miłość do Chrystusa dawała im siłę przetrwania i walki o słuszną sprawę - powiedział ks. Mrówczyński. - Było to niezwykle poruszające słowo, pokazujące, jak wielką moc ma wiara w Chrystusa ukierunkowana na dobro człowieka i budowania pokoju między narodami, ale także pokoju w sercu człowieka” – podkreślił duchowny, odnosząc się do kazania abp. Nossola.
Reklama
W koncelebrze uczestniczyli m.in. członkowie Fundacji Maksymiliana Kolbe. Zajmuje się ona procesem pojednania między narodem polskim i niemieckim, ale rozszerza też swą działalność na inne narody.
Uroczystości 30. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej miały charakter międzynarodowy oraz ekumeniczny. Wziął w nich udział ambasador Niemiec w Polsce Rolf Nikel. Obok współprzewodniczących grupy kontaktowej episkopatów Niemiec i Polski, arcybiskupa Bambergu Ludwiga Schicka i metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca byli obecni miejscowi biskupi, przedstawiciele środowisk protestanckich i władz samorządowych.
Jak relacjonował ks. Mrówczyński, katolicy i protestanci, Polacy i Niemcy, którzy wspominali fakt sprzed 30 laty, „modlili się wspólnie o pokój i pojednanie. Prosili Pana Boga o mądrość i odwagę w dalszym budowanie mostów między naszymi narodami, które to zostało rozpoczęte poprzez orędzie biskupów polskich do biskupów niemieckich w 1965 roku Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Wspólnotowa modlitwa i obrady Fundacji Maksumiliana Kolbe w Krzyżowej miały też przypomnieć historyczne wydarzenie jakim była Msza św. – nazwana później Mszą Pojednania – w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki, pierwszy premier wolnej Polski i Helmut Kohl, ówczesny kanclerz Niemiec.
Reklama
Po słowach: „Przekażcie sobie znak pokoju”, kanclerz Kohl i premier Mazowiecki nie ograniczyli się do ukłonów czy podania sobie dłoni, ale, wychodząc z klęczników, wymienili długi serdeczny uścisk. Fotografia przedstawiająca tę scenę bardzo szybko pojawiła się w światowych mediach i stała się symbolem otwarcia nowego etapu w relacjach polsko-niemieckich oraz przemian zachodzących w Europie.
Mszę św. w Krzyżowej porównywano w komentarzach do Mszy św. w katedrze w Reims we Francji z 1962 r., która została uznana za symbol pojednania francusko-niemieckiego. Uczestniczyli w niej wówczas prezydent Francji Charles de Gaulle i kanclerz RFN Konrad Adenauer.
Istnieje przekonanie, że Msza Pojednania w Krzyżowej stała się impulsem do uregulowania stosunków polsko-niemieckich, w tym także do podpisania 14 listopada 1990 r. traktatu granicznego, czyli umowy bilateralnej między Rzeczpospolitą Polską i Republiką Federalną Niemiec dotyczącej uznania granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.