Reklama

VII Radomszczańskie Dni Rodziny i uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej

W dniach 1-13 czerwca br. po raz siódmy odbywały się w Radomsku Radomszczańskie Dni Rodziny i uroczystości ku czci św. Jadwigi Królowej patronki miasta pod hasłem „Rodzina nadzieją dla świata”. Organizatorami Dni były: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Ruch Światło-Życie Domowy Kościół, Urząd Miasta Radomsko, Miejski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne, Międzyszkolna Komisja Oświaty NSZZ „Solidarność” Powiatu Radomszczańskiego, Fundacja Inicjatyw Kulturalnych, MOSiR, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Radomsku, szkoły i przedszkola. Patronat honorowy nad obchodami objął abp Stanisław Nowak, a patronat medialny sprawowały: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Fiat, Telewizja Lokalna NTL i „Gazeta Radomszczańska”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z bogatego programu Radomszczańskich Dni Rodziny prezentujemy tylko wybrane uroczystości i spotkania. Na cykl koncertów, wystaw, spektakli, konkursów i uroczystości religijnych złożyły się ponadto m.in.: piesza pielgrzymka rodzin do sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych w Gidlach, nabożeństwo fatimskie z homilią „Zawierzenie Matce Bożej w życiu św. Joanny Beretty Molli” wygłoszoną przez ks. dr. Piotra Gąsiora, tłumacza i autora książek o św. Joannie, otwarcie i poświęcenie poradni małżeńsko-rodzinnej dokonane przez ks. dr. Dariusza Nowaka, diecezjalnego duszpasterza rodzin, „Prawdziwa miłość czeka” - spotkanie z ks. Piotrem Pawlukiewiczem - autorem książek dla młodzieży poświęconych miłości, otwarte spotkanie środowisk działających na rzecz trzeźwości zorganizowane przez Stowarzyszenie Abstynenckie „Można inaczej”, spotkanie z prof. Władysławem Bartoszewskim - mężem stanu RP, uznanym dyplomatą i historykiem - autorem książki „Warto być przyzwoitym”, bezpłatna projekcja filmu „Karol - człowiek, który został papieżem”, koncert zespołu „Stare Dobre Małżeństwo”, zwiedzanie Muzeum Regionalnego, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Mój dom, moja rodzina” oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, a także festyny, imprezy sportowe i rodzinno-integrujące.

Spotkanie z o. Leonem

Reklama

O. Leon Knabit OSB spotkał się 2 czerwca z radomszczanami w Muzeum Regionalnym. O kapłańskim życiu, swoich książkach i spotkaniach z Janem Pawłem II opowiadał w sobie właściwy, pełen ciepła i humoru sposób. Później o. Leon celebrował Mszę św. i wygłosił homilię w czasie kolejnego czuwania modlitewnego w intencji beatyfikacji Papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Iwona Natkańczyk

Pomnik Jana Pawła II w Radomsku

Jan Paweł II trzymający różaniec, błogosławiący wiernych - taki pomnik poświęcił 4 czerwca w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego abp Stanisław Nowak. Fundatorką pomnika jest parafianka Jadwiga Wujecka. Wierni licznie zgromadzeni na uroczystej Mszy św. wysłuchali homilii poświęconej duchowości Jana Pawła II. „Niech ten Papież z różańcem w ręku woła do was o wartości ducha. O prymat ducha nad materią. Prymat moralności nad techniką. Miłości nad surowością” - zachęcał Ksiądz Arcybiskup.

Iwona Natkańczyk

Spieszmy się kochać ludzi...

Spieszmy się kochać ludzi... - pod taki hasłem radomszczanie czytali wiersze ks. Jana Twardowskiego 5 czerwca w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie uświetnił nastrojowy recital Beaty Garbarz-Hebdy.

Iwona Natkańczyk

Święta Jadwigo, bądź dla nas wzorem

Reklama

Uroczyste Gaude Mater Polonia odśpiewane przez szkolny chór, uczniowie z pocztem sztandarowym, nauczyciele, dyplomy, wyróżnienia, wiele serdecznych słów i Msza św. odprawiona w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku, z oprawą muzyczną pod kierunkiem Barbary Mickiewicz. Tak młodzież Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej uczciła swoje patronalne święto. 8 czerwca br. uroczystą Eucharystię w intencji młodzieży, rodziców i wychowawców odprawił bp Jan Wątroba w koncelebrze ks. Romana Dziembowskiego, kapelana Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Radomsku. Podczas homilii zwrócił uwagę, że zakończenie roku szkolnego, to chwila rozliczenia, namiastka tego, co czeka nas kiedyś przed Bogiem. Według słów Ewangelii, Pan Jezus rozliczy nas z tego, jak m.in. wykorzystaliśmy czas. Dobrze, źle czy może bezmyślnie? Ksiądz Biskup zachęcał młodych ludzi do pracy nad sobą, gdyż im więcej dobra, tym mniej wad i słabości. Przypomniał też kim była Patronka Szkoły i jakimi wartościami się kierowała, zastanawiał się, jak współczesna młodzież realizuje ideały św. Jadwigi. Mądrością Świętej Królowej była równowaga między rozumem a sercem. Potrafiła łączyć wiedzę z troską o życie duchowe. Właśnie ta cecha powinna być realizowana przez wychowanków szkół katolickich. Ksiądz Biskup przypominając pielgrzymkę Ojca Świętego Benedykta XVI do Polski i pontyfikat Jana Pawła II życzył, aby młode pokolenie brało przykład z ich wiary, mądrości i oddania Bogu.
Mszę św. zakończyło pasterskie błogosławieństwo i adoracja relikwii Świętej. Miłym akcentem było wręczenie nagród w konkursach plastycznym i literackim na temat życia i ideałów św. Jadwigi Królowej. W poszczególnych tematach: m.in.: św. Jadwiga w legendzie, Przygoda ze św. Jadwigą, Gadu gadu ze św. Jadwigą, pierwsze miejsca zdobyli: Iza Białek, Darek Budkiewicz, Dominika Antczak, Krzysztof Bober, Maciej Borowiecki. Tradycyjnie już w dniu patronki z rąk dyrektora Zbigniewa Zastawnego młodzież kończąca szkołę otrzymała świadectwa i nagrody. Prymusami zostały Marta Sitko, Izabela Pukacz i Marta Turadek. Młodzież otrzymała encyklikę Benedykta XVI Deus caritas est, wypisane na świadectwie błogosławieństwo na dojrzałe życie oraz różańce. Podziękowania skierowano także do nauczycieli. Wiele ciepłych słów padło pod adresem ks. kan. Marka Ptaka - proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela i ks. kan. Romana Kubiaka - proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej.
Kolejny rocznik rycerzy św. Jadwigi opuścił mury szkoły. Przed nimi samodzielne życie, pełne niebezpieczeństw i pokus, ale jak mówią: wpojone przez wychowawców ideały i życiorys świętej Patronki zobowiązuje, pomagając przetrwać największe życiowe burze i pozostać wiernym Bogu, Ojczyźnie i swojemu miastu.

Maciej Wojterski

Spotkania z dr Wandą Półtawską

9 czerwca w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym SPSK w Radomsku, a następnie w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dr Wandy Półtawskiej z młodzieżą, rodzicami, doradcami życia rodzinnego, katechetami i pedagogami. Prelegentka dzieliła się doświadczeniem życiowym jako harcerka Szarych Szeregów, więźniarka obozu Ravensbrück, lekarz, wykładowca Papieskiej Akademii Życia, współpracownik Jana Pawła II w dziele obrony życia.
W pierwszym spotkaniu nt. W drodze ku dorosłości uczestniczyła młodzież licealna, gimnazjalna i uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych. W swoim wystąpieniu dr W. Półtawska ukazała młodzieży ewangeliczne i patriotyczne modele postaw, które w każdym pokoleniu odgrywają ważną rolę w procesie samowychowania do dorosłości.

Ks. Roman Dziembowski

Reklama

Podczas kolejnego spotkania dr Wanda Półtawska przedstawiła wykład pt. Odpowiedzialność dorosłych za młodych w nauczaniu Jana Pawła II. Doświadczeniem z wieloletniej pracy lekarza w poradni rodzinnej i psychiatrycznej, a przede wszystkim pracy z młodzieżą dzieliła się z rodzicami, doradcami życia rodzinnego, katechetami i pedagogami.
Problemów młodzieży nie da się oddzielić od problemów małżeńskich - zauważyła dr Półtawska - młodych oskarża się o to jacy są, natomiast nikt nie pyta: dlaczego tacy są? To dorośli biorą odpowiedzialność za młodzież. Pierwszym oczywistym wzorem są rodzice. To od nich zależy, jakie będą dzieci. Wanda Półtawska kilka lat temu poproszona przez diecezję sandomierską, wymyśliła hasło na nowe tysiąclecie. Było to SOS dla młodzieży, które wciąż pozostaje aktualne: ratować duszę młodzieży, dać ojca i ochronić domy. Na tych trzech hasłach oparła swój wykład. Młodzież należy ochronić od złego, dać ojca, którego rolę we współczesnym świecie lekceważy się, spycha do roli jedynie zapewniającego byt materialny rodzinie. Utrzymać w domu, tzn. dać dom chrześcijański, pełen miłości. Ojciec Święty Jan Paweł II apelował, aby dorośli uczyli młodych pięknej miłości, aby oni czuli, że jest to wartość. We współczesnym świecie, w którym dominują poglądy sprzeczne z prawdą, trudno uchronić młodzież. Ale młodzi posiadają wyczucie prawdy i to można wykorzystać w ich wychowaniu, we wskazywaniu na wartości.
Trudno uczyć czystej miłości w rozbitej rodzinie, trudno wskazywać na wartości duchowe, kiedy w domach, nawet katolickich, nie rozmawia się z dziećmi o Bogu i pierwszym powołaniu każdego człowieka, jakim jest dążenie do świętości. Przewijające się tematy dotyczą spraw doczesnych, stopni w szkole, spraw finansowych. Młodzieży brakuje bezpośredniego wzorca, którym powinni być rodzice, zatem nie powinniśmy narzekać na brak wartości wśród młodzieży, ale walczyć o nie i młodzież do owej walki przygotowywać. Tego uczył Jan Paweł II, przeciwstawiał cywilizacji śmierci cywilizację miłości. Swoją postawą uczył miłości i szacunku do życia. Słowa, które głosił są aktualne i odnoszą się do nas wszystkich: „Niech każdy z was zwiększa sumę dobra w sobie samym, a naród stanie się lepszy”. Jeśli dorośli będą dbać o własną godność, o człowieczeństwo, nauczą tego ludzi młodych.

Beata Włoga

Procesja z relikwiami św. Jadwigi Królowej

11 czerwca br. procesja z relikwiami św. Jadwigi, pod przewodnictwem ks. inf. Mariana Mikołajczyka - kanclerza Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, przeszła ulicami Radomska z kolegiaty św. Lamberta do kościoła pw. św. Jadwigi Królowej. W uroczystej modlitwie uczestniczyli: ks. kan. Marian Jezierski - prepozyt Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej, proboszcz parafii św. Lamberta BM w Radomsku, ks. kan. Włodzimierz Kowalik - rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. kan. Roman Szecówka - dziekan, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Radomsku, ks. kan. Stanisław Wolny - dziekan, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Radomsku, ks. kan. Roman Kubiak, proboszcz parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku, ojcowie i junioryści franciszkanie, Jerzy Słowiński - prezydent Radomska, Krzysztof Maciejewski - poseł PiS, Arnold Masin - poseł LPR, Maria Wrona - przewodnicząca Rady Miasta, prof. Tomasz Strzembosz, radni, przedstawiciele szkół i liczni wierni. Oprawę liturgiczną przygotował Chór Moniuszkowski.
3 stacje, przy których zatrzymała się procesja, ukazały świętość Patronki Radomska w różnych dziedzinach życia. Rozważania prowadził ks. Rafał Grzesiak. Stacja I: Święta Jadwiga opiekunka chorych i cierpiących, usytuowana przy Szpitalu Powiatowym, stanowiła prośbę o umiejętność dostrzegania ludzi chorych i ubogich oraz siły potrzebne do otoczenia ich opieką. Słowami Jana Pawła II wołaliśmy: „Oby lekarze umieli dochować wierności przysiędze Hipokratesa”. Stacja II: Święta Jadwiga wzór sprawiedliwej władzy, zlokalizowana przy Urzędzie Miasta, była wołaniem, aby ochrzczeni sprawowali władzę w duchu Ewangelii. Słowami Jana Pawła II wołaliśmy: „Uprawnienia władzy nie mogą być rozumiane inaczej, jak tylko na zasadzie poszanowania obiektywnych i nienaruszalnych praw”. Stacja III: Święta Jadwiga krzewicielka oświaty i kultury, przy I LO, była prośbą o opiekę nad pracownikami i wszystkimi, którzy uczęszczają do przedszkoli i szkół, przychodzą do Domu Kultury, Biblioteki czy Urzędu Miasta. Słowami Jana Pawła II wołaliśmy: „Nie będzie lepszym światem i lepszym porządkiem życia społecznego taki porządek, który wartościom ludzkiego ducha nie daje pierwszeństwa”. Ostatni etap procesji był modlitwą o świętość mieszkańców Radomska, parafian i kapłanów, o duszpasterzy, których serca będą na wzór Serca Pana Jezusa.
W kościele pw. św. Jadwigi Królowej Mszę św. z prośbą o Boże błogosławieństwo dla Radomska i jego mieszkańców sprawował ks. inf. Marian Mikołajczyk.

Ks. Rafał Grzesiak

Tęczowe spotkanie

13 czerwca br. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 7 w Radomsku odbyło się spotkanie z zespołem redakcyjnym Mojego Pisma Tęcza. Bożena Bobowska, redaktor prowadzący, przybliżyła dzieciom planowanie numeru i powstawanie pisma. Dwumiesięcznik wydawany przez Redakcję Tygodnika Katolickiego Niedziela uczy i bawi, a przede wszystkim mówi o Panu Bogu - powiedziała prowadząca spotkanie Małgorzata Nawrocka, autorka wierszy i opowiadań do Mojego Pisma Tęcza.
Następnie dzieci z zaangażowaniem definiowały zjawisko atmosferyczne tęczy, wysłuchały wiersza o tęczy, układały rymy tęczowe, wspólnym staraniem ułożyły także wiersz pt. Tęczowy świat. Największą jednak radością dla młodych uczestników spotkania było naszkicowanie ilustracji wraz z redaktorami Niedzieli.
Podsumowując wizytę w radomszczańskiej szkole, podczas której dzieci chętnie włączały się w proponowane zajęcia, były ambitne i twórcze, Małgorzata Nawrocka powiedziała: „Był to czas zabawy i nauki, z grupą małych przyjaciół rozmawialiśmy i pracowaliśmy. Być może próba zmierzenia się z własnymi umiejętnościami zachęci dzieci do pisania wierszy. To ciekawa propozycja na mądre spędzenie wakacji”.
Na zakończenie dzieci otrzymały nagrody - książki wydane w Bibliotece Niedzieli, m.in. Wierzę jak dziecko ks. Jana Twardowskiego.

Maria Galińska

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany ks. Lachowicz

2024-11-20 20:57

[ TEMATY ]

ks. Lech Lachowicz

ks. Jacek Bacewicz

morderstwo kapłana

obrażenia

Instytut św. Maksymiliana Kolbego

ks. prałat Lech Lachowicz

ks. prałat Lech Lachowicz

Makabryczny opis okoliczności napadu na ks. Lecha Lachowicza. - Jeden z policjantów stwierdził, że przez całą swoją służbę nigdy nie spotkał się z takim bestialstwem - powiedział w wywiadzie dla „Naszego Dziennika” ks. Jacek Bacewicz, który był na miejscu, gdy z plebanii wynoszono ciało zamordowanego kapłana.

Ks. Bacewicz, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szymanach jako jeden z pierwszych dotarł na miejsce zbrodni. Jak opisuje, drzwi do plebanii były zniszczone, a ksiądz Lachowicz został zaatakowany w przedsionku przy kancelarii, gdy zszedł na dół, by zobaczyć co się dzieje.
CZYTAJ DALEJ

Przyjdź królestwo Twoje...

Wymawiamy te słowa w Modlitwie Pańskiej. Są one wyrazem naszej eschatologicznej, czyli sięgającej czasów ostatecznych, nadziei na upragnione nadejście końcowego panowania Pana Boga. Szczególnie zaś mocno brzmią one w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Określanie Jezusa z Nazaretu mianem Króla Wszechświata nie jest żadną próbą zestawienia Go z ziemskimi władcami. Co prawda, jak czytamy w Ewangelii, rzekome roszczenie Chrystusa do tego tytułu stało się oficjalnym powodem skazania Go na śmierć - stąd też Poncjusz Piłat, rzymski prefekt Judei (urząd swój sprawował od 26 do 36 r. po Chr.), nakazał umieścić na krzyżu napis: „Jezus Nazarejczyk, Król żydowski” (por. J 19, 19) - niemniej jednak sam Boży Syn odżegnywał się od tego, by kojarzyć Go z jakimkolwiek monarchą, ponieważ - jak przekonują znawcy historii biblijnej - nie podzielał poglądów większości swoich pobratymców, oczekujących Mesjasza-króla, który wznieci powstanie przeciw pogańskim okupantom Ziemi Świętej i przywróci wyidealizowane królestwo na wzór tego Dawidowego z przełomu XI i X stulecia przed Chr. O swoim zaś królestwie mówił krótko, że ono „nie jest z tego świata”, ono „nie jest stąd” (por. J 18, 36).
CZYTAJ DALEJ

Króluj nam Chryste!

2024-11-24 20:12

Małgorzata Pabis

    W bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach w niedzielę 24 listopada uroczyście wspominano 8. rocznicę proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, która miała miejsce w tym miejscu 19 listopada 2016 roku, na zakończenie Roku Miłosierdzia.

    Mszy świętej sprawowanej w samo południe przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Zając, kustosz honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję