Przywołując słowa Zbawiciela „Spraw Panie aby byli jedno”, bp Kamiński zaapelował o modlitwę w intencji jedności narodu. Zwrócił uwagę, że od wysiłku wszystkich stron zależy przyszłość kraju.
W homilii bp Solarczyk podkreślił, że troska o dobro i pomyślność Ojczyzny wiedzie poprzez szacunek dla darów Boga wpisanych zarówno w życie jednostki, jak i całego narodu. – 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla nas okazją do odczytania na nowo i przyjęcie tego, co jest darem miłości Boga – darem zawartym w naszych rodzinach, parafiach, społecznościach, we wspólnocie Kościoła, w naszej Ojczyźnie. Darem, który przekazały nam, ofiarowały nam za cenę poświęcenia i krwi minione pokolenia – powiedział duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zwrócił uwagę, że bogactwo, które kryje się w słowie Polska, to przede wszystkim dziedzictwo wiary posuniętej niekiedy wręcz do heroizmu, szacunek dla daru życia, troska o dobro rodziny i wspólnoty, oraz nadzieja na lepszą przyszłość. – Bóg był tym, która umacniał naszą nadzieję i ufność – podkreślił bp Solarczyk zachęcając, by także dziś na Nim oprzeć swoje życie osobiste i społeczne.
Reklama
Nawiązując do słów św. Jana Pawła II wypowiedzianych w 1999 r. w Polsce na stołecznej Pradze przypomniał o odpowiedzialności za kultywowanie pamięci o bohaterach 1920 roku, oraz o zwycięskiej Bitwie Warszawskiej nazywanej „Cudem nad Wisłą”. - Pewnym symbolem tego jest berło i jabłko królewskie – dar Polskich kobiet ofiarowany Maryi na Jasnej Górze 3 maja 1926 r. Widnieje na nim wizerunek ks. Ignacego Skorupki jako znaku wiary. Zwiastunem nadziei jest młody człowiek trzymający w dłoniach kotwic, zaś symbolem miłości jest św. Jadwiga, królowa Polski – powiedział bp Solarczyk.
Podkreślił, że wolność i pomyślność Ojczyzny zależy od życia w oparciu o wiarę w Boga i posłuszeństwo Jego prawu. Zwrócił uwagę, że świadomość tego mieli Polscy biskupi, którzy stając wobec napaści bolszewików na kraj, w lipcu 1920 roku prosili Najświętszą Maryję Pannę: „Odwróć wroga od granic naszej Ojczyzny. Wróć krajowi naszemu pokój, ład i porządek. Wypleń z serc naszych ziarno niezgody. Oczyść dusze nasze z grzechów i wad naszych, byśmy bezpieczni od nieprzyjaciół naszych w czystości serca mogli ci służyć i przez Ciebie Boga i Pana naszego Jezusa Chrystus czcić i chwalić mogli”.
Bp Solarczyk nawiązał też do tekstu Jasnogórskich Ślubów Narodu, które kard. Stefan Wyszyński ułożył w samotności więzienia w Komańczy, a które naród w 1956 r. złożył na przed tronem Matki Bożej. Pytał, co zrobiliśmy z tymi siedmioma przyrzeczeniami? Co nimi się stało? Czy już przestały obwiązywać w naszym narodzie i naszej Ojczyźnie? Czy już je wypełniliśmy?
Zaapelował, by przygotowując się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia przejść we wspólnocie diecezji warszawsko-praskiej drogę którą wyznacza tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu. Zaznaczył, że ich wypełnienie jest drogą bycia świadkiem miłości, nadziei i wiary w naszej Ojczyźnie.