Informując o tym Misja Stałego Obserwatora Stolicy Apostolskiej przy ONZ wyjaśniła, że Stolica Apostolska wspiera i nadal będzie wspierać zrównoważony i integralny rozwój człowieka, promujący ludzką godność i dobro wspólne, zgodnie ze słowami papieża Franciszka wypowiedzianymi na forum Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w 2015 r.
Mówił on, że rozwój musi być oparty na „skutecznym, praktycznym i bezpośrednim dostępie dla wszystkich do niezbędnych dóbr duchowych i materialnych: własnych mieszkań, godnej i należycie wynagradzanej pracy, odpowiedniego wyżywienia i wody pitnej; wolności religijnej, a bardziej ogólnie, wolności ducha i edukacji. Jednocześnie te filary integralnego rozwoju człowieka mają wspólny fundament, jakim jest prawo do życia, a w jeszcze szerszym sensie to, co można nazwać prawem ludzkiej natury do istnienia”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Oświadczenie Misji przypomina, że konferencja kairska z 1994 r. była ważnym wydarzeniem, choć jej końcowy dokument promował aborcję jako element polityki ludnościowej, wobec czego Stolica Apostolska wyraziła zastrzeżenia, dołączone do dokumentu.
Tymczasem rocznicowy szczyt w Nairobi i proponowany program działań, który ma być na nim zatwierdzony koncentrują się wokół tzw. „praw seksualnych i reprodukcyjnych”, czego Stolica Apostolska nie może wspierać. Jej zdaniem bowiem istnieje pilna potrzeba skupienia na takich kluczowych zagadnieniach, jak: kobiety i dzieci żyjące w skrajnym ubóstwie, migracja, strategie rozwoju, alfabetyzacja i edukacja, promowanie kultury pokoju, wspieranie rodziny jako podstawowej komórki społecznej, położenie kresu przemocy wobec kobiet, zapewnienie dostępu do zatrudnienia, ziemi, kapitału i technologii itd.
Nie było też merytorycznych konsultacji projektu tego dokumentu w ramach ONZ, co sprawia, że szczyt w Nairobi nie może być traktowany jako odbywający się pod jej auspicjami. Dlatego „24 października Stolica Apostolska poinformowała rząd Kenii, że nie weźmie udziału w tej konferencji”.