Reklama

IV Dzień Regionu i Patrona w Skibniewie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zespole Oświatowym im. Marianny Frąckowiak w Skibniewie już po raz 4. obchodzono Dzień Regionu i Patrona.
3 czerwca w kościele pw. św. Wojciecha w Skibniewie została odprawiona Msza św., której głównym celebransem był bp Antoni Pacyfik Dydycz. We Mszy św. licznie uczestniczyła młodzież, dzieci, nauczyciele, zaproszeni goście i rodzice.
Homilię wygłosił Pasterz diecezji, który na wstępie przypomniał, że tegoroczna sobota 3 czerwca to wigilia ważnego święta, jakim jest Zesłanie Ducha Świętego. Następnie nawiązał do pierwszej wizyty do Polski sługi Bożego Jana Pawła II w 1979 r. oraz słów wtedy wypowiedzianych w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. „Uroczystość dzisiejsza jest odpowiedzią na słowa Papieża, odnowa staje się rzeczywistością - mówił Ksiądz Biskup. - Regionalne podejście do wielu spraw pomaga nam zakochać się w swoim regionie, poznać go bardziej, przypomnieć, jak dawniej żyli ludzie, co jedli, jak się ubierali. Winniśmy zachować pamięć o tych, którzy pracowali na tym terenie, m.in. patronka - Marianna Frąckowiak”. Ksiądz Biskup zaakcentował ważność słów wypisanych na zaproszeniu, a pochodzących z utworu Dzieci Jana Pawła II:

Tego, co w was się zaczęło,
Czy potraficie nie popsuć,
Czy będziecie zawsze
Oddzielać dobro i zło?

Homilię bp Dydycz zakończył stwierdzeniem: „Tym, co liczy się zawsze na końcu każdego z nas, jest dobro”. Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała młodzież pod kierunkiem Edyty Kamińskiej.
Po Mszy św. wszyscy udali się do szkoły, by uczestniczyć w kolejnych punktach programu uroczystości. Po oficjalnym powitaniu gości przez dyrektor Zespołu Oświatowego Joannę Próchenko i przemówieniach nastąpiło ważne wydarzenie, a mianowicie odsłonięcie tablicy pamiątkowej z napisem: „Nauczycielom, wychowawcom, Tym, dla których wartości były drogowskazem w czasach walki i pracy; Tym, co żyją życiem swej epoki i swego pokolenia.
Władze samorządowe, pracownicy oświaty, społeczność gminy Sokołów Podlaski”.
Odsłonięcia tablicy dokonali: bp Antoni Dydycz, dyrektor Zespołu Oświatowego - Joanna Próchenko, wójt gminy Sokołów Podlaski - Ryszard Domański, prezes Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego - Danuta Zadrożna, syn Patronki - Sławomir Frąckowiak oraz główny sponsor tablicy - Józef Grzymała - prezes Przedsiębiorstwa Farmaceutycznego LEK - AM, były absolwent szkoły w Skibniewie.
Głównym celem tegorocznych obchodów Dnia Regionu i Patrona było oddanie czci tym, którzy pracowali na tym terenie w trudnych okresach dla ojczyzny, czy to w okresie rozbiorów, czy w czasie okupacji hitlerowskiej, czy też w okresie stalinizmu. Danuta Zadroża w swoim wystąpieniu przedstawiła działalność nauczycieli w okresie okupacji hitlerowskiej na terenie powiatu sokołowskiego. Zaznaczyła, że również w Skibniewie, w Pogorzeli byli ofiarni nauczyciele, do których należała patronka Szkoły - Marianna Frąckowiak, którzy narażając swoje życie, uczyli młodzież, przygotowywali ją do egzaminów maturalnych.
Po raz pierwszy w tym roku wręczono statuetki „Przyjaciel Szkoły w Skibniewie”. Otrzymali je sponsorzy imprezy: Józef Grzymała, Andrzej Czajkowski - prezes Agencji Promocji Inwestycji, wójt Ryszard Domański, Zbigniew Paczóski - właściciel firmy „Topaz” oraz honorowo - bp Antoni Dydycz. Pozostali ofiarodawcy za pomoc finansową otrzymali dyplomy i podziękowania. Lista ofiarodawców jest długa, ale wspomnieć należy tu fundatorkę wspierającą ufundowanie tablicy - prezes ZNP Danutę Zadrożną oraz ofiarodawcę kamienia - Stanisława Rozbickiego.
Młodzież pod kierunkiem nauczycieli: Aleksandry Siedleckiej, Marii Łętowskiej i Edyty Kamińskiej przygotowała program artystyczny. Recytowane i śpiewane utwory wyrażały głębokie treści patriotyczne oraz wartości ogólnoludzkie
Jedna z uczennic powiedziała: „Wdzięczni jesteśmy, bo nauczyliście nas wdzięczności. Poznajemy świat, bo rozbudziliście w nas ciekawość. Kochamy, mamy nadzieję, wierzymy... Te słowa to droga, którą znaleźć samemu nie jest łatwo”.
Bardzo wiele emocji wzbudziła aukcja prac plastycznych dzieci przeprowadzona profesjonalnie przez Pawła Cioka i Dariusza Omelaniuka z firmy Cargill w Siedlcach. Dochód z aukcji wyniósł 735 zł i przeznaczony został na zakup pomocy dydaktycznych do szkoły.
Podczas uroczystości odbyło się też wiele konkursów, m.in.: konkurs literacki Szukamy autorytetów - ludzie zasłużeni dla powiatu sokołowskiego, w którym startowała młodzież ze wszystkich szkół gminy Sokołów Podlaski; konkurs na potrawę regionalną, w którym startowały gospodynie, a przygotowały pyszne dania z ziemniaków, np. kiszkę kartoflaną, pyzy, placki czy placki z mąki gotowane na parze i pierogi; konkurs sprawnościowy, w którym brały udział 3-osobowe drużyny ze szkół podstawowych z terenu gminy Sokołów Podlaski: Czerwonka, Grochów, Nowa Wieś, Przywózki, Skibniew, a konkurencje były następujące: wyścig w workach, rzut ziemniakiem do wiklinowego kosza, bieg z jajkiem na łyżce, wyścig z naręczem szczap. Na boisku rozegrany został mecz Rodzice - Dzieci, który zakończył się wynikiem 7:2 na korzyść dzieci.
W imprezie brali udział również twórcy ludowi i regionalni, którzy prezentowali swoje utwory lub wyroby. A byli to: Marian Pietrzak - autor książek o regionie, twórca Muzeum Regionalnego w Sokołowie Podlaskim, poetki: Wiesława Kwiek, Bożena Mrozowska, Irena Filipczuk (malarka), poeta i kompozytor Lech Zakrzewski, a swoje wyroby prezentowali: Weronika Sawicka - koronki i hafty, Józef i Piotr Kunnicy - wyroby z wosku i miód pszczeli, Teresa Pawelec z synami Piotrem i Pawłem - wyroby piekarnicze (chleb wiejski, razowy i bułki).
Za trud i zaangażowanie w organizację Dnia Regionu i Patrona Dyrekcji Zespołu Oświatowego, wszystkim nauczycielom, pracownikom obsługi i administracji należą się serdeczne podziękowania. Musieli oni poświęcić wiele godzin, nieraz kosztem swojej rodziny, aby przygotować wspaniałą imprezę. Jednak trud się opłacił, gdyż była to wielka lekcja patriotyzmu, miłości do regionu, przywiązania do tradycji oraz okazja do poznania sławnych ludzi naszego regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski w Łagiewnikach: Każdy z nas jest powołany do tego, by być odblaskiem Bożego miłosierdzia dla świata

2024-08-17 17:02

[ TEMATY ]

Łagiewniki

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

- Będąc otwarci na Boże miłosierdzie, doświadczając tego, jak bardzo ono nas przemienia, to miłosierdzie chcemy głosić całemu światu - mówił abp Marek Jędraszewski w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w czasie XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia odbywającej się w 22. rocznicę konsekracji łagiewnickiej bazyliki i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II.

Na początku liturgii ks. Zbigniew Bielas przypomniał, że dokładnie 22 lata temu, 17 sierpnia 2002 r. Jan Paweł II konsekrował łagiewnicką bazylikę i zawierzył świat Bożemu miłosierdziu. - Wdzięczni za te wielkie wydarzenia przybywamy dziś jako uczestnicy XI Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Ta pielgrzymka odbywa się od 2014 roku i jest naszym dziękczynieniem za dar tej świątyni i jej konsekrację. Dziękujemy dziś za wszystkich, którzy przybywają tu na modlitwę i korzystają z sakramentów świętych, szczególnie z sakramentu pokuty. Dziękujemy za wielką rodzinę czcicieli Bożego miłosierdzia - mówił ksiądz kustosz.

CZYTAJ DALEJ

Do czego dąży minister Nowacka?

2024-08-16 10:52

[ TEMATY ]

religia

TAK dla religii w szkole

red.

Od 1 września będzie obowiązywać w polskich szkołach nowe rozporządzenie Minister Edukacji dotyczące organizacji nauki religii w szkołach. Spowodować ono może potężny bałagan w organizacji lekcji religii i w wielu wypadkach może uniemożliwić realizację programów nauczania. W konsekwencji najprawdopodobniej ma ono służyć zniechęceniu do tych zajęć, tych co dotąd byli im wierni i - jak przewiduje ks. prof. Piotr Stanisz z KUL - przybliżyć ostateczne wyprowadzenie religii ze szkoły.

PODPISZ PROTEST - TAK DLA RELIGII W SZKOLE

CZYTAJ DALEJ

Poszukiwania rodziny bł. s. Marii Teresy Kowalskiej

2024-08-17 22:43

[ TEMATY ]

IPN

S. Maria Teresa Kowalska

Klaryski Kapucynki

Archiwum Sióstr Klarysek Kapucynek

Bł. s. Maria Teresa Kowalska

Bł. s. Maria Teresa Kowalska

Zgromadzenie Sióstr Klarysek Kapucynek poszukuje potomków rodziny bł. s. Marii Teresy Kowalskiej (imię świeckie Mieczysława) – męczennicy obozu koncentracyjnego w Działdowie, beatyfikowanej przez Jana Pawła II w gronie 108. męczenników II wojny światowej.

Mieczysława Kowalska urodziła się 19 września 1902 r. w Warszawie jako najstarsze dziecko Adama Józefa Kowalskiego i Walerii Konstancji z Brzezińskich. Rodzina zamieszkiwała przy ul. Żelaznej nr 1542. Chrzest Mieczysławy odbył się 5 października 1902 r. w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim. Z relacji samej Błogosławionej wiadomo, że część rodziny – ojciec Adam i siostra Czesława, na początku lat dwudziestych wyjechała do ZSRR, a część pozostała w Warszawie. Mieczysława Kowalska - s. Maria Teresa od Dzieciątka Jezus całe swoje życie zakonne związała z przasnyskim klasztorem, skąd po aresztowaniu wspólnoty 2 kwietnia 1941 r. została osadzona w działdowskim obozie. Warunki internowania i przebyta gruźlica przyczyniły się do jej śmierci 25 lipca 1941 r. S. Maria Teresa ofiarowała swe życie Bogu w intencji uwolnienia pozostałych sióstr, co rzeczywiście nastąpiło 7 sierpnia 1941 r., gdy cała wspólnota została wywieziona z obozu w okolice Suchowoli, gdzie siostry spędziły okres wojny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję