– Kto może dzwonić pod ten numer? Każdy, kto wie, że dana osoba potrzebuje pomocy, jak również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane – zapewnia wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Pracownicy WCZK udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia: wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie czy punkty pomocy medycznej.
– Z roku na rok można zauważyć coraz więcej zgłoszeń pod numer 987. W ostatnim sezonie zimowym było ich 371. Dla przykładu w 2010 r. takich telefonów odebrano 198 – mówi wojewoda. Najczęściej dzwoniły osoby postronne, które zgłaszały, że w mroźne noce ktoś przebywa na przystankach autobusowych, w piwnicach, altanach czy pustostanach. Zdarzały się pytania o pomoc socjalną dla osób będących w trudnej sytuacji materialnej czy oferty pomocy materialnej dla potrzebujących. Ale dzwonili także bezpośrednio sami bezdomni, którzy dopytywali o możliwość noclegu. Być może dzięki tym zgłoszeniom udało się uratować komuś życie. – Dlatego staramy się, aby społeczeństwo zapamiętało prosty numer 987 poprzez jego rozpowszechnianie w samorządach, wśród służb mundurowych i w ośrodkach pomocowych. Rozwieszamy także plakaty z tą informacją w Ośrodkach Pomocy Społecznej, na dworcach PKP i autobusowych, w ośrodkach zdrowia i urzędach – wyjaśnia Alina Kucharzewska, rzecznik wojewody śląskiego.
Wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa znajduje się na stronie internetowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pod adresem: http://www.katowice.uw.gov.pl/wydzial/wydzial-bezpieczenstwa-i-zarzadzania-kryzysowego/infolinia-dla-bezdomnych
Pomóż w rozwoju naszego portalu