Reklama

Z wizytą w parafii

Dobra współpraca rodzi dobre owoce

W niedzielę 30 kwietnia bp Roman Marcinkowski wizytował parafię pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie. Od kilku lat parafia ta jest siedzibą nowego dekanatu - tłuchowskiego.

Niedziela płocka 23/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna czczona w tajemnicy Wniebowzięcia
Kościół parafialny: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: Tłuchowski
Terytorium: Jasień, Julkowo, Kamień Kmiecy, Kamień Kotowy, Kłobukowo, Koziróg Leśny, Koziróg Rzeczny, Malanowo Gaje, Małomin, Marianki, Michałkowo, Mysłakówko, Obręb, Sulkowo, Suminek, Tłuchowo, Tłuchówek, Turza Nowa, Turza Wilcza, Wyczałkowo, Zenobin
Proboszcz: ks. kan. Andrzej Zakrzewski
Wikariusz: ks. Ryszard Raczkowski
Katecheci: Elżbieta Kopytowska, Małgorzata Sulkowska, Anna Tłuchowska
Organista: Kazimierz Chojnacki
Zakrystian: Stanisław Grudziński
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, Akcja Katolicka, chór parafialny, gminno-parafialna orkiestra dęta, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, schola „Nadzieja”, lektorzy, ministranci, redakcja gazety „Apostoł”
Współpracują z parafią: Szkoły Podstawowe w Tłuchowie i Mysłakówku, Gimnazjum w Tłuchowie, 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Ośrodek Kultury, chór nauczycielski „Gloria”, chór emerytów „Vena”
Msze św. w niedzielę: 8.00, 9.30, 11.30

Charakterystyka parafii

Reklama

Czterotysięczna obecnie parafia Tłuchowo jest jedną z najstarszych w diecezji. Została erygowana w połowie XIII w. z fundacji Piotra, syna Świętosława, któremu książę kujawsko-dobrzyński Kazimierz nadał Tłuchowo w 1252 r. Z dokumentów wizytacyjnych z lat 1564 i 1597 wynika, że tłuchowski kościół był już „bardzo stary”, a w parafii pracowało dwóch kapłanów. Obecna świątynia parafialna jest już czwartą z kolei. Wybudowano ją w latach 1886-88 według projektu Ludwika Gosławskiego. Kościół konsekrował bp Jerzy Szembek. W 1900 r. w świątyni zainstalowano trzynastogłosowe organy, 2 lata później sprawiono ołtarz główny i 2 ołtarze boczne, w 1925 r. kościół otrzymał polichromię, którą zaprojektował Władysław Drapiewski, zaś w latach 1957-59 w okna wstawiono 10 witraży.
W ciągu 5 lat, jakie upłynęły od ostatniej wizytacji, Tłuchowo stało się stolicą dekanatu, nastąpiła też zmiana na stanowisku proboszcza: w 2004 r. został nim ks. kan. Andrzej Zakrzewski.
„Wspólnie z Księdzem Prefektem pracujemy w tej parafii dopiero 21 miesięcy. Jest to okres stosunkowo krótki, ale spotykamy się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony naszych parafian - mówił w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. - Cieszymy się z zaangażowania młodych ludzi w życie parafii (…) Owoce przynosi współpraca z naszymi szkołami i urzędami. (…) Myślę, że dobrą wizytówką parafii jest zadbany cmentarz. Martwimy się jednak faktem, że na niedzielnych Mszach św. obecnych jest tylko 14% procent parafian”.
W 2005 r. przywrócone zostało śpiewanie Godzinek przed pierwszą Mszą św. Nową inicjatywą są Strażackie Adwentowe Zamyślenia dla strażaków z dekanatu i gminy Tłuchowo. Pierwsze takie zamyślenia odbyły się w II niedzielę Adwentu 2005 r. i będą się odbywać co roku. „Planujemy na przełomie maja i czerwca wprowadzić zwyczaj poświęcenia pól, a w grudniu (w czasie rekolekcji adwentowych) sprowadzić relikwie bł. o. Honorata Koźmińskiego - patrona zawierzenia i wytrwania. Po sprowadzeniu relikwii rozpoczniemy comiesięczne nabożeństwa do tego Świętego” - mówił ks. Zakrzewski.

Grupy parafialne

Reklama

Jak zaznaczył w trakcie sprawozdania Ksiądz Proboszcz, cieszy fakt, że parafianie chętnie angażują się w życie parafii, zwłaszcza ci młodzi” - podkreślał ks. Zakrzewski. O swojej współpracy przedstawiciele grup mogli sami opowiedzieć Księdzu Biskupowi przed rozpoczęciem Mszy św.
Prawą ręką Księdza Proboszcza jest rada gospodarcza, która wspólnie planuje i pomaga realizować prace niezbędne do wykonania w kościele i na terenie całej parafii. O pracach przeprowadzonych w parafii i planach na przyszłość opowiedział Jan Cybulski.
Posługę katechetyczną w parafii pełnią 3 katechetki i Ksiądz Prefekt. „Katechizujemy w 2 szkołach podstawowych, przedszkolu i gimnazjum” - mówiła Elżbieta Kopytowska. W trosce o własną formację religijną katecheci uczestniczą w rekolekcjach formacyjnych dla katechetów, konferencjach katechetycznych, czytają literaturę i prasę katolicką. Za ich pośrednictwem organizowanych jest wiele konkursów dla dzieci, wystaw o tematyce religijnej. „Nasza praca nie ogranicza się tylko do pracy w szkole, aktywnie uczestniczymy też w życiu parafii. Chętnie włączamy się w podejmowane przez Księdza Proboszcza inicjatywy, które są zgodne z rozkładem parafialnym na każdy rok pracy” - mówiła przedstawicielka grupy.
W parafii istnieje 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy są obecni na ważnych uroczystościach i czynnie włączają się we wszelkie akcje zarówno kościelne, jak i patriotyczne, o których opowiedział Tomasz Woźnicki.
Służbę przy ołtarzu pełni 25 ministrantów, których przedstawił Wojciech Bógdał, zaś opiekę nad nimi sprawuje ks. Ryszard Raczkowski. „Bierzemy udział w licznych spotkaniach formacyjnych, które mają nas głębiej wprowadzić w tajemnicę Eucharystii. (…) Staramy się formować nasze charaktery w poczuciu odpowiedzialności za dobro, które otrzymujemy od Boga i od ludzi” - mówił przedstawiciel ministrantów.
W parafii działa również grupa lektorów, która istnieje od 2 lat. Grupę tworzy obecnie 5 lektorów dorosłych oraz 12 osób młodych. Swą posługą chcą pomóc głębiej przeżywać liturgię słowa. „Życzeniem naszym jest, aby nasza posługa w przekazywaniu mądrości i nauk Bożych przyczyniała się do tego, abyśmy starali się być bardziej uczciwi względem siebie i innych” - mówiła Teresa Krzysztofolska.
Sprawozdanie złożył również przedstawiciel redakcji gazetki parafialnej „Apostoł”, która z inicjatywy Księdza Proboszcza ukazuje się od stycznia ub.r. Dotychczas w gazetce poruszane były tematy dotyczące osoby Jana Pawła II, historii dekanatu tłuchowskiego, kwestie związane z przeżywaniem roku liturgicznego, a także zagadnienia z zakresu teologii i prawa kanonicznego, jak np. przybliżenie idei małżeństw konkordatowych. „Staramy się też umieszczać na naszych łamach »Niedzielne« katechezy z Katechizmu Płockiego. Zgodnie z tytułem naszego pisma, poprzez naszą pracę chcemy apostołować wśród wiernych, niosąc do ich domów Dobrą Nowinę” - mówił redaktor naczelny „Apostoła” Radosław Różycki.
O czynnym udziale w parafii mówiły przedstawicielki scholi parafialnej „Nadzieja”. Grupa liczy 30 osób, tzn. 18 uczniów, w tym dwóch chłopców ze Szkoły Podstawowej i 12 uczennic z Gimnazjum. Spotkania odbywają się w każdą sobotę. Schola bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, a także w uroczystościach szkolnych i środowiskowych. „Pragniemy nadal pracować z dziećmi i młodzieżą, angażować ich w życie parafii, a wspólnym śpiewem ubogacać i uświetniać niedzielne Msze św.” - mówiły przedstawicielki Małgorzata Sulkowska i Wioletta Kuczmarska.
Na terenie parafii działają również trzy chóry: istniejący od wielu lat chór kościelny, działający przy klubie seniora chór „Vena”, oraz chór nauczycielski „Gloria”. Chóry „Vena” i „Gloria” powstały stosunkowo niedawno i bardzo spontanicznie. Zawiązały się one specjalnie na I Przegląd Pieśni Religijno-Patriotycznej, zorganizowany przez Księdza Proboszcza w 2004 r. i nadal czynnie uczestniczą w życiu gminy i parafii. Od wielu lat istnieje również orkiestra gminno-parafialna (33 lata), która nie tylko czynnie uczestniczy w życiu gminy i parafii, ale również bierze udział w licznych imprezach i przeglądach organizowanych poza tłuchowską wspólnotą.
Ostatnią grupą, która zaprezentowała się Biskupowi Romanowi, było Parafialne Koło Akcji Katolickiej, o której pracy opowiedział Mieczysław Kowalski. Grupa ta dba o formację wewnętrzną poprzez modlitwy i udział we Mszy św. W trakcie naszych spotkań rozmawiamy o problemach naszej parafii, w które staramy się pilnie angażować w trakcie całego roku. Organizujemy pielgrzymki do miejsc świętych, kwestę dla biednych, rozprowadzamy świece, chlebki wielkanocne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokonania materialne

Troska o parafię to także dbanie o jej wymiar materialny. Poprzedni duszpasterz ks. kan. Wojciech Hubert dzięki zaangażowaniu parafian przeprowadził generalny remont wnętrza plebanii. Jak poinformował w swoim sprawozdaniu przedstawiciel parafialnej rady gospodarczej, w ciągu ostatniego roku (od maja 2005 r.) dokonano remontu ogrodzenia kościoła, wyremontowano salkę parafialną (założono w niej podłogę, centralne ogrzewanie, oświetlenie i zakupiono 30 krzeseł), zabezpieczono dach na organistówce. Przygotowano także mieszkanie dla księdza wikariusza. Został również spłacony dług w wysokości 20 tys. zł, zaciągnięty przez poprzedniego Księdza Proboszcza na remont wnętrza plebanii.
Rada gospodarcza wraz z Księdzem Proboszczem planuje już prace na kolejny rok: założenie nowej podłogi w kościele, remont prowadzących do kościoła schodów, wyłożenie odpowiednim materiałem placu przed świątynią. Planowane jest także wykonanie nowej elewacji na plebanii oraz wymiana części rynien na kościele, zniszczonych w czasie ostatniej zimy.

Przebieg wizytacji

Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się o 9.30 Mszą św. ingresową, przed którą działające przy parafii grupy i stowarzyszenia oraz współpracujące z parafią instytucje złożyły Księdzu Biskupowi sprawozdania ze swojej działalności. Słowa powitania w imieniu całej społeczności gminnej skierował wójt Tłuchowa Krzysztof Dąbkowski.
Ksiądz Biskup, zwracając się z homilią do wiernych, zwrócił uwagę na dwa wymiary każdej parafii: materialny - to kościół, cmentarz, budynki sakralne; i duchowym, w którym zawiera się nieustanne pogłębianie wiedzy religijnej poprzez Eucharystię, katechezę. „Cieszę się więc, że w waszej parafii są takie grupy, które poprzez swoją działalność dbają i troszczą się o te wymiary” - mówił Biskup Roman.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup modlił się za zmarłych parafian spoczywających na cmentarzu parafialnym, który nawiedził przed Eucharystią.
Wizyta w tłuchowskiej wspólnocie zakończyła się Mszą św. o godz. 11.30, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej.
Kierując do młodych pasterskie słowo, powiedział m.in.: „16 lat to nie jest jeszcze całe życie, to jest dopiero jakiś odcinek. 16 lat odciskacie swoją obecność na ziemi. Obecność tę odciskacie w waszych domach, w waszych szkołach, w miejscowościach, w których żyjecie, mieszkacie. Waszą obecność odciskacie również tu, w kościele. Każdy z nas pozostawia po sobie ślad swojej obecności, swojego zachowania, opinii, które wypowiada, postawy. (…) W formule, którą wypowiedzieliście, jest wyrażona prawda, że chcecie na ziemi zostawiać jakiś ślad, ale nie jakikolwiek. Otwierając się na przyjście Ducha Świętego, chcecie zostawić ślad, że Boga kochacie.
(…) I życzę wam, byście piękne ślady waszego życia w każdej chwili zostawiali na ziemi” - powiedział na zakończenie bp Roman Marcinkowski.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To nagranie robi furorę w sieci. „Czy Ty też robisz krzyż na chlebie?”

2024-11-12 10:01

[ TEMATY ]

chleb

piekarnia

nagranie

znak krzyża

Karol Porwich

Pan Andrzej od lat robi znak krzyża na chlebie

Pan Andrzej od lat robi znak krzyża na chlebie

Film opublikowany przez redakcję portalu niedziela.pl stał się viralem. W mediach społecznościowych wyświetlono go już ponad milion razy.

Podziel się cytatem - tak rozpoczyna się krótkie nagranie, na którym widać jednego z Częstochowskich sklepikarzy sprzedających pieczywo.
CZYTAJ DALEJ

Dlaczego jestem Wojownikiem Maryi? Mocne świadectwo bp. Włodarczyka

2024-11-10 21:45

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Bp Krzysztof Włodarczyk

Fot. Karol Porwich/Niedziela

Wyjątkowa rozmowa Joanny-Bątkiewicz Brożek z biskupem Krzysztofem Włodarczykiem o Wojownikach Maryi.

W OFERCIE NASZEJ KSIĘGANI DOSTĘPNA KSIĄŻKA JOANNY BĄTKIEWICZ-BROŻEK [KLIKNIJ]: "Wojownicy Maryi. Rycerze Apokalipsy. Historia i tajemnica"
CZYTAJ DALEJ

Włochy: Pociąg odjechał prawie godzinę wcześniej, żeby się nie spóźnić

2024-11-12 09:52

[ TEMATY ]

Włochy

stock.adobe.com

Pociąg dużych prędkości odjechał 50 minut przed planowanym czasem nie zabierając wielu pasażerów po to, by nie miał opóźnienia - taką sytuację we Włoszech opisała prasa. Sprawa ta została nagłośniona po długiej serii utrudnień i paraliżu na kolei. Wyjaśnień domaga się minister infrastruktury i transportu Matteo Salvini.

Na dworcu Termini w Rzymie pasażerowie bezskutecznie czekali na pociąg do Genui. Gdy nadeszła godzina odjazdu i nadal nie było żadnych informacji, dowiedzieli się, że ich pociąg - Frecciaargento (Srebra Strzała) kolei państwowych odjechał 50 minut wcześniej po to, żeby na miejsce dotarł na czas w związku z robotami prowadzonymi na trasie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję