Patron parafii: Najświętsza Maryja Panna czczona w tajemnicy Wniebowzięcia
Kościół parafialny: pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Dekanat: Tłuchowski
Terytorium: Jasień, Julkowo, Kamień Kmiecy, Kamień Kotowy, Kłobukowo, Koziróg Leśny, Koziróg Rzeczny, Malanowo Gaje, Małomin, Marianki, Michałkowo, Mysłakówko, Obręb, Sulkowo, Suminek, Tłuchowo, Tłuchówek, Turza Nowa, Turza Wilcza, Wyczałkowo, Zenobin
Proboszcz: ks. kan. Andrzej Zakrzewski
Wikariusz: ks. Ryszard Raczkowski
Katecheci: Elżbieta Kopytowska, Małgorzata Sulkowska, Anna Tłuchowska
Organista: Kazimierz Chojnacki
Zakrystian: Stanisław Grudziński
W parafii działają: rada duszpasterska, rada gospodarcza, Akcja Katolicka, chór parafialny, gminno-parafialna orkiestra dęta, asysta procesyjna, koła Żywego Różańca, schola „Nadzieja”, lektorzy, ministranci, redakcja gazety „Apostoł”
Współpracują z parafią: Szkoły Podstawowe w Tłuchowie i Mysłakówku, Gimnazjum w Tłuchowie, 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, Gminny Ośrodek Kultury, chór nauczycielski „Gloria”, chór emerytów „Vena”
Msze św. w niedzielę: 8.00, 9.30, 11.30
Charakterystyka parafii
Reklama
Czterotysięczna obecnie parafia Tłuchowo jest jedną z najstarszych w diecezji. Została erygowana w połowie XIII w. z fundacji Piotra, syna Świętosława, któremu książę kujawsko-dobrzyński Kazimierz nadał Tłuchowo w 1252 r. Z dokumentów wizytacyjnych z lat 1564 i 1597 wynika, że tłuchowski kościół był już „bardzo stary”, a w parafii pracowało dwóch kapłanów. Obecna świątynia parafialna jest już czwartą z kolei. Wybudowano ją w latach 1886-88 według projektu Ludwika Gosławskiego. Kościół konsekrował bp Jerzy Szembek. W 1900 r. w świątyni zainstalowano trzynastogłosowe organy, 2 lata później sprawiono ołtarz główny i 2 ołtarze boczne, w 1925 r. kościół otrzymał polichromię, którą zaprojektował Władysław Drapiewski, zaś w latach 1957-59 w okna wstawiono 10 witraży.
W ciągu 5 lat, jakie upłynęły od ostatniej wizytacji, Tłuchowo stało się stolicą dekanatu, nastąpiła też zmiana na stanowisku proboszcza: w 2004 r. został nim ks. kan. Andrzej Zakrzewski.
„Wspólnie z Księdzem Prefektem pracujemy w tej parafii dopiero 21 miesięcy. Jest to okres stosunkowo krótki, ale spotykamy się ze zrozumieniem i życzliwością ze strony naszych parafian - mówił w swoim wizytacyjnym sprawozdaniu Ksiądz Proboszcz. - Cieszymy się z zaangażowania młodych ludzi w życie parafii (…) Owoce przynosi współpraca z naszymi szkołami i urzędami. (…) Myślę, że dobrą wizytówką parafii jest zadbany cmentarz. Martwimy się jednak faktem, że na niedzielnych Mszach św. obecnych jest tylko 14% procent parafian”.
W 2005 r. przywrócone zostało śpiewanie Godzinek przed pierwszą Mszą św. Nową inicjatywą są Strażackie Adwentowe Zamyślenia dla strażaków z dekanatu i gminy Tłuchowo. Pierwsze takie zamyślenia odbyły się w II niedzielę Adwentu 2005 r. i będą się odbywać co roku. „Planujemy na przełomie maja i czerwca wprowadzić zwyczaj poświęcenia pól, a w grudniu (w czasie rekolekcji adwentowych) sprowadzić relikwie bł. o. Honorata Koźmińskiego - patrona zawierzenia i wytrwania. Po sprowadzeniu relikwii rozpoczniemy comiesięczne nabożeństwa do tego Świętego” - mówił ks. Zakrzewski.
Grupy parafialne
Reklama
Jak zaznaczył w trakcie sprawozdania Ksiądz Proboszcz, cieszy fakt, że parafianie chętnie angażują się w życie parafii, zwłaszcza ci młodzi” - podkreślał ks. Zakrzewski. O swojej współpracy przedstawiciele grup mogli sami opowiedzieć Księdzu Biskupowi przed rozpoczęciem Mszy św.
Prawą ręką Księdza Proboszcza jest rada gospodarcza, która wspólnie planuje i pomaga realizować prace niezbędne do wykonania w kościele i na terenie całej parafii. O pracach przeprowadzonych w parafii i planach na przyszłość opowiedział Jan Cybulski.
Posługę katechetyczną w parafii pełnią 3 katechetki i Ksiądz Prefekt. „Katechizujemy w 2 szkołach podstawowych, przedszkolu i gimnazjum” - mówiła Elżbieta Kopytowska. W trosce o własną formację religijną katecheci uczestniczą w rekolekcjach formacyjnych dla katechetów, konferencjach katechetycznych, czytają literaturę i prasę katolicką. Za ich pośrednictwem organizowanych jest wiele konkursów dla dzieci, wystaw o tematyce religijnej. „Nasza praca nie ogranicza się tylko do pracy w szkole, aktywnie uczestniczymy też w życiu parafii. Chętnie włączamy się w podejmowane przez Księdza Proboszcza inicjatywy, które są zgodne z rozkładem parafialnym na każdy rok pracy” - mówiła przedstawicielka grupy.
W parafii istnieje 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Strażacy są obecni na ważnych uroczystościach i czynnie włączają się we wszelkie akcje zarówno kościelne, jak i patriotyczne, o których opowiedział Tomasz Woźnicki.
Służbę przy ołtarzu pełni 25 ministrantów, których przedstawił Wojciech Bógdał, zaś opiekę nad nimi sprawuje ks. Ryszard Raczkowski. „Bierzemy udział w licznych spotkaniach formacyjnych, które mają nas głębiej wprowadzić w tajemnicę Eucharystii. (…) Staramy się formować nasze charaktery w poczuciu odpowiedzialności za dobro, które otrzymujemy od Boga i od ludzi” - mówił przedstawiciel ministrantów.
W parafii działa również grupa lektorów, która istnieje od 2 lat. Grupę tworzy obecnie 5 lektorów dorosłych oraz 12 osób młodych. Swą posługą chcą pomóc głębiej przeżywać liturgię słowa. „Życzeniem naszym jest, aby nasza posługa w przekazywaniu mądrości i nauk Bożych przyczyniała się do tego, abyśmy starali się być bardziej uczciwi względem siebie i innych” - mówiła Teresa Krzysztofolska.
Sprawozdanie złożył również przedstawiciel redakcji gazetki parafialnej „Apostoł”, która z inicjatywy Księdza Proboszcza ukazuje się od stycznia ub.r. Dotychczas w gazetce poruszane były tematy dotyczące osoby Jana Pawła II, historii dekanatu tłuchowskiego, kwestie związane z przeżywaniem roku liturgicznego, a także zagadnienia z zakresu teologii i prawa kanonicznego, jak np. przybliżenie idei małżeństw konkordatowych. „Staramy się też umieszczać na naszych łamach »Niedzielne« katechezy z Katechizmu Płockiego. Zgodnie z tytułem naszego pisma, poprzez naszą pracę chcemy apostołować wśród wiernych, niosąc do ich domów Dobrą Nowinę” - mówił redaktor naczelny „Apostoła” Radosław Różycki.
O czynnym udziale w parafii mówiły przedstawicielki scholi parafialnej „Nadzieja”. Grupa liczy 30 osób, tzn. 18 uczniów, w tym dwóch chłopców ze Szkoły Podstawowej i 12 uczennic z Gimnazjum. Spotkania odbywają się w każdą sobotę. Schola bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, a także w uroczystościach szkolnych i środowiskowych. „Pragniemy nadal pracować z dziećmi i młodzieżą, angażować ich w życie parafii, a wspólnym śpiewem ubogacać i uświetniać niedzielne Msze św.” - mówiły przedstawicielki Małgorzata Sulkowska i Wioletta Kuczmarska.
Na terenie parafii działają również trzy chóry: istniejący od wielu lat chór kościelny, działający przy klubie seniora chór „Vena”, oraz chór nauczycielski „Gloria”. Chóry „Vena” i „Gloria” powstały stosunkowo niedawno i bardzo spontanicznie. Zawiązały się one specjalnie na I Przegląd Pieśni Religijno-Patriotycznej, zorganizowany przez Księdza Proboszcza w 2004 r. i nadal czynnie uczestniczą w życiu gminy i parafii. Od wielu lat istnieje również orkiestra gminno-parafialna (33 lata), która nie tylko czynnie uczestniczy w życiu gminy i parafii, ale również bierze udział w licznych imprezach i przeglądach organizowanych poza tłuchowską wspólnotą.
Ostatnią grupą, która zaprezentowała się Biskupowi Romanowi, było Parafialne Koło Akcji Katolickiej, o której pracy opowiedział Mieczysław Kowalski. Grupa ta dba o formację wewnętrzną poprzez modlitwy i udział we Mszy św. W trakcie naszych spotkań rozmawiamy o problemach naszej parafii, w które staramy się pilnie angażować w trakcie całego roku. Organizujemy pielgrzymki do miejsc świętych, kwestę dla biednych, rozprowadzamy świece, chlebki wielkanocne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dokonania materialne
Troska o parafię to także dbanie o jej wymiar materialny. Poprzedni duszpasterz ks. kan. Wojciech Hubert dzięki zaangażowaniu parafian przeprowadził generalny remont wnętrza plebanii. Jak poinformował w swoim sprawozdaniu przedstawiciel parafialnej rady gospodarczej, w ciągu ostatniego roku (od maja 2005 r.) dokonano remontu ogrodzenia kościoła, wyremontowano salkę parafialną (założono w niej podłogę, centralne ogrzewanie, oświetlenie i zakupiono 30 krzeseł), zabezpieczono dach na organistówce. Przygotowano także mieszkanie dla księdza wikariusza. Został również spłacony dług w wysokości 20 tys. zł, zaciągnięty przez poprzedniego Księdza Proboszcza na remont wnętrza plebanii.
Rada gospodarcza wraz z Księdzem Proboszczem planuje już prace na kolejny rok: założenie nowej podłogi w kościele, remont prowadzących do kościoła schodów, wyłożenie odpowiednim materiałem placu przed świątynią. Planowane jest także wykonanie nowej elewacji na plebanii oraz wymiana części rynien na kościele, zniszczonych w czasie ostatniej zimy.
Przebieg wizytacji
Wizytacja kanoniczna rozpoczęła się o 9.30 Mszą św. ingresową, przed którą działające przy parafii grupy i stowarzyszenia oraz współpracujące z parafią instytucje złożyły Księdzu Biskupowi sprawozdania ze swojej działalności. Słowa powitania w imieniu całej społeczności gminnej skierował wójt Tłuchowa Krzysztof Dąbkowski.
Ksiądz Biskup, zwracając się z homilią do wiernych, zwrócił uwagę na dwa wymiary każdej parafii: materialny - to kościół, cmentarz, budynki sakralne; i duchowym, w którym zawiera się nieustanne pogłębianie wiedzy religijnej poprzez Eucharystię, katechezę. „Cieszę się więc, że w waszej parafii są takie grupy, które poprzez swoją działalność dbają i troszczą się o te wymiary” - mówił Biskup Roman.
Na zakończenie Mszy św. Ksiądz Biskup modlił się za zmarłych parafian spoczywających na cmentarzu parafialnym, który nawiedził przed Eucharystią.
Wizyta w tłuchowskiej wspólnocie zakończyła się Mszą św. o godz. 11.30, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży gimnazjalnej.
Kierując do młodych pasterskie słowo, powiedział m.in.: „16 lat to nie jest jeszcze całe życie, to jest dopiero jakiś odcinek. 16 lat odciskacie swoją obecność na ziemi. Obecność tę odciskacie w waszych domach, w waszych szkołach, w miejscowościach, w których żyjecie, mieszkacie. Waszą obecność odciskacie również tu, w kościele. Każdy z nas pozostawia po sobie ślad swojej obecności, swojego zachowania, opinii, które wypowiada, postawy. (…) W formule, którą wypowiedzieliście, jest wyrażona prawda, że chcecie na ziemi zostawiać jakiś ślad, ale nie jakikolwiek. Otwierając się na przyjście Ducha Świętego, chcecie zostawić ślad, że Boga kochacie.
(…) I życzę wam, byście piękne ślady waszego życia w każdej chwili zostawiali na ziemi” - powiedział na zakończenie bp Roman Marcinkowski.