Słudzy Boży o. Zbigniew i o. Michał należeli do franciszkańskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, która w Peru prowadzi misje od 1988 r. Jako jedni z pierwszych rozpoczęli pracę misyjną w andyjskim Pariacoto. (Placówkę tę do dziś prowadzą polscy członkowie tego Zgromadzenia).
Ojcowie Zbigniew i Michał oprócz pracy duszpasterskiej zajmowali się zakrojoną na szeroka skalę działalnością charytatywną. W Pariacoto zbudowali instalacje wodne, kanalizacyjne. Sprowadzili też tam lekarzy i pielęgniarki, by uczyli miejscowych Indian profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą.
Przywódcy „Świetlistego Szlaku” oskarżyli misjonarzy o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian i upokarzającą ich, czego przejawem miało być - ich zdaniem - rozdawanie przez zakonników żywności.
Wieść o męczeństwie Ojców szybko dotarła do Polski i obiegła cały świat. W kilka dni po bestialskim morderstwie rząd Peru uhonorował zakonników najwyższym odznaczeniem państwowym - Wielkim Oficerskim Orderem El Sol del Peru (Słońce Peru). Polskich misjonarzy pochowano w kościele w Pariacoto. W watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych toczy się obecnie ich proces beatyfikacyjny.
We wrocławskich uroczystościach rocznicowych wezmą udział rodziny zamordowanych zakonników, współbracia, którzy znali ich osobiście. Ojcowie Franciszkanie zapraszają także wszystkich, którzy pragną włączyć się w modlitwy za zamordowanych Ojców.
Będzie można również obejrzeć specjalną wystawę poświęconą ich posłudze i męczeńskiej śmierci, zorganizowaną w ramach przeżywanego obecnie w krakowskiej prowincji franciszkańskiej Roku Misyjnego.
MZ
Pomóż w rozwoju naszego portalu