Pielgrzymując śladami Jana Pawła II Ojciec Święty Benedykt XVI przebywał w Częstochowie, by w Jasnogórskim Wieczerniku prowadzić czcicieli Maryi do poznania prawdy, że wiara jest nie tylko formalną przynależnością do Kościoła, lecz przede wszystkim przylgnięciem do Boga, który jest miłością. O obecności Piotra naszych czasów w tym miejscu będą przypominać pobłogosławione przez niego przedmioty kultu, są to m.in.: Krzyż Golgoty Wschodu, dzwon dla sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, kamienie węgielne pod budowę trzech częstochowskich kościołów: pw. św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Kingi i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, kamień węgielny pod budowę kaplicy w Zdrowej, tablica pamiątkowa dla parafii pw. św. Kaspra del Bufalo, figura Matki Bożej dla parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Jaworzniku i obraz Pana Jezusa Miłosiernego do kościoła pw. św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie.
Przedmioty te są wyrazem oddawania chwały Bogu i miłości stworzenia do swego Stwórcy, będą upiększać świątynie archidiecezji częstochowskiej, przypominać zadanie każdego papieża, jakim jest umacnianie braci w wierze oraz pasterską miłość do Kościoła w Polsce Jana Pawła II i Benedykta XVI.
Ważący 500 kg dzwon nosi imię Jana Pawła II i stanowi wotum wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie i jej duszpasterzy za pontyfikat Papieża Polaka. Refleksje i zamyślenia, jakie towarzyszą wspólnocie radującej się z niezwykłego daru wyraził ks. Adam Kamizela, pallotyn, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium: - Dzwon poświęcony przez Zastępcę Chrystusa na ziemi przeznaczony jest do budującego się od lat sanktuarium. Będzie głosił niezmierzoną miłość Najwyższego oraz upamiętniał pontyfikat Jana Pawła II i pielgrzymkę na Jasną Górę Benedykta XVI, głowy Kościoła powszechnego i przyjaciela polskiego Papieża.
Tablica dla kościoła św. Kaspra del Bufalo upamiętnia wizytę Ojca Świętego Benedykta XVI i wyraża prośbę o błogosławieństwo na czas wznoszenia sanktuarium Krwi Chrystusa. - Budowa potrwa jeszcze około 3 lat - mówi ks. Bogusław Witkowski CPPS, proboszcz parafii - a zainteresowanych historią parafii zaprasza do odwiedzenie strony internetowej:
Opoką Kościoła jest św. Piotr, dlatego wizyta jego Następcy jednoczy i umacnia Kościół partykularny. Papieskie błogosławieństwo wspiera także wiernych i ich duszpasterzy w wysiłkach wznoszenia kościoła z kamieni. Dar ten doceniają szczególnie wspólnoty, dla których Benedykt XVI poświęcił kamienie węgielne. „Błogosławieństwo Boże umacnia i czyni piękną każdą ludzką pracę. Jest ono szczególnie konieczne dla rodzącej się wspólnoty. Kamień węgielny z zielonego marmuru poświęcony przez Benedykta XVI jest znakiem łaski i błogosławieństwa dla parafii i Osiedla Słonecznego. Wierzę, że dzięki niemu rozpoczęcie budowy stanie się możliwe” - powiedział ks. Wojciech Pelczarski, proboszcz parafii pw. św. s. Faustyny Kowalskiej w Częstochowie. „Cieszymy się poświęconym kamieniem węgielnym - powiedział ks. kan. Piotr Krzemiński, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Borownie. - Licząca około 350 osób wspólnota w Zdrowej (parafia Borowno) z tym większą gorliwością podejmie trud budowania kaplicy pw. bł. Anieli Salawy. Wzniesienie kaplicy ułatwiającej wiernym uczestnictwo w liturgii będzie wypełnieniem papieskiego wezwania: «Trwajcie mocni w wierze»”.
Wizytę Benedykta XVI upamiętni również poświęcony przez niego buk. Jedno z trzech drzewek zostanie przekazane Dyrekcji Lasów Państwowych i posadzone we wrześniu na Jasnej Górze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu