Publikacja pod redakcją ks. prof. Mirosława Sitarza powstała dzięki zaangażowaniu licznych pracowników naukowych, osób duchownych i świeckich, kanonistów i naukowców innych dyscyplin różnych ośrodków w Polsce i Rzymie. Dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ks. Leszek Pachuta zapowiedział, że Leksykon zostanie wydany w języku włoskim.
- Wartość Leksykonu trudno przecenić ze względu na jego objętość, wielkość, profesjonalność podejścia, opisu poszczególnych zagadnień. Może z niego korzystać każdy: naukowiec znajdzie rzeczy, które go interesują, ale także ten, kto ma do czynienia w praktyce z prawem kanonicznym czy pograniczem prawa kanonicznego i prawa świeckiego. Ale także wiele z haseł może być ciekawą lekturą dla tych, którzy z prawem mają niewiele wspólnego - powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński podczas prezentacji „Leksykonu Prawa Kanonicznego”, która odbyła się w Warszawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- To dzieło które ukazuje poziom kanonistyki w Polsce. Najwybitniejsi kanoniści z Polski i Rzymu, w tym ks. kard. Grocholewski, który napisał 12 haseł do Leksykonu - mówił ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL i redaktor Leksykonu. W rozmowie z „Niedzielą” przypomniał, że głównym celem publikacji jest popularyzacja wiedzy. - Dobrze, żeby ten Leksykon znalazł się nie tylko w bibliotece proboszczów i księży wikariuszy, ale także katechetów, radców prawnych i tych, którzy w jakikolwiek sposób na prawnej płaszczyźnie mają styczność z instytucjami Kościoła katolickiego - zauważył ks. dr hab. Mirosław Sitarz.
Profesor KUL przypomniał również, że kard. Stefan Wyszyński uzyskał doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Ks. Sitarz powiedział, że spuścizna naukowa, którą pozostawił Prymas Wyszyński jest ponadczasowa. - Czerpałem z bogactwa jego doświadczenia. Dla nas, absolwentów KUL-u, to najbardziej wybitna postać, którego imieniem Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego nadaje nagrody.
Założyciel i przewodniczący Stowarzyszenia Kanonistów Polskich ks. prof. Józef Krukowski mówił, że ignorancja prawa szkodzi. - Komu szkodzi? Na pewno nie prawodawcy, ale adresatom prawa, czyli w Kościele wiernym, w państwie obywatelom, każdemu człowiekowi - wskazywał.
Z kolei autor ponad 1300 publikacji naukowych, ks. prof. Wojciech Góralski przypomniał, że prawo kanoniczne zakorzenione jest w teologii, czerpie z Objawienia. - Znaczna część przepisów prawa kanonicznego pochodzi wprost z prawa Bożego, a zatem prawo kanoniczne jako dyscyplina jest mocno zakorzenione właśnie w prawie Bożym, ale jednocześnie chodzi tu o metodę zakorzenioną w naukach prawnych – wyjaśnił.