Nie zawsze tak było...
W 1998 r. młodzi babiczanie postanowili przygotować misterium, poprzez które chcieli ukazać innym fragmenty z życia Jezusa Chrystusa na podstawie wydarzeń Wielkiego Czwartku, Piątku, Soboty oraz Niedzieli w plenerze, i tak się stało.
Pierwsze misterium było bardzo skromne, niewiele scen, bez rozbudowanej scenografii. Ale po pierwszym sukcesie postanowili co roku podejmować ten trud. Misterium wystawiane jest zawsze w Niedzielę Palmową na malowniczych wzgórzach Babicy. Akcja rozgrywa się po zapadnięciu zmroku, aktorom towarzyszy odpowiednia muzyka, oświetlenie - a wszystko to pozwala głębiej przeżyć mękę i śmierć Jezusa. Z każdym rokiem akcja jest poszerzana, dodawane są kolejne przypowieści biblijne, co pozwala poznać, dla innych pogłębić to, czego Zbawca nauczał, co czynił. Ukazuje Jego wielką miłość do nas, która zaprowadziła Go na krzyż. O stroje i rekwizyty też zabiegają sami aktorzy.
Dla Jana Pawła II
Kiedy organizatorzy analizują 9-letnią historię misterium, mówią o chwilach szczególnych. Najważniejszy był dla nich rok 2005, kiedy to grali dla Jana Pawła II. Ubiegłoroczne misterium było wystawione 3 kwietnia - dzień po śmierci Ojca Świętego. Jak sami twierdzą: - Z jednej strony, jak wszyscy Polacy, czuliśmy ogromny żal, smutek, ale z drugiej strony byliśmy dumni, że możemy zrobić „coś” dla Ojca Świętego, właśnie w takiej chwili!
IX misterium babiczanie postanowili też poświęcić Janowi Pawłowi II, który jest dla nich autorytetem, niedoścignionym wzorem. Młodzi chcą, aby ich tegoroczny trud był modlitwą o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu