Abp Wacław Depo: – Czasy w jakich żyjemy i te które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni
Apelem Jasnogórskim rozpoczeła się ( 16 kwietnia) IV Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę. Do Matki Bożej przyjeżdżają z ponad 63 seminariów osoby, które już odpowiedziały na powołanie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cieszę się, że mogłem jeszcze jako rektor WSD w Radomiu, w 1999 roku być współtwórcą zamysłu tej drogi pielgrzymowania na Jasną Górę. Trzecia z kolei pielgrzymka miała trochę inne oblicze ze względu na katastrofę smoleńską, ale wspólnoty seminaryjne i tak przybywały w tamtym czasie na Jasną Górę. Ta czwarta pielgrzymka uczy nas odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj się przygotowuje do kapłaństwa, i za to, które przyjdzie po nas dlatego, że jest to sprawa nie tylko demografii, ale samej odważnej decyzji żeby się określić po stronie Chrystusa i chcieć być Jego kapłanem na dobre i złe czasy to wtedy rozumiemy, że trzeba nam ufnej modlitwy i tutaj przez pośrednictwo naszej Matki i Królowej, taką modlitwę zanosimy.
Reklama
Ta pielgrzymka ma przede wszystkim charakter dziękczynny za powołania. Papież emeryt Benedykt XVI w orędziu na 50. Światowy Dzień Modlitw o Powołania mówił, że odkrywamy powołania wtedy, kiedy odczuwamy naszą jedność z Chrystusem, a ta formacja do naszego powołania właściwie powinna zaczynać się od najmłodszych lat.
Każdemu z nas, nie tylko kapłanowi, ale każdemu chrześcijaninowi powinna towarzyszyć świadomość, że Bóg nas uprzedza swoją łaską, a łaska to nie jest cos, co jest nam dane, czy dodawane, ale to sam Bóg, który wychodzi nam naprzeciw. Dlatego chciałbym tutaj zaznaczyć, że powołania swój początek mają w Wieczerniku, czyli Chrystus woła po imieniu i do Niego należy inicjatywa, tak jak to podkreślają ewangeliści, że On wybrał tych, których sam chciał z tego grona 72 uczniów, którzy chodzili za nim, którzy byli bardzo blisko, On wybrał owych 12 –stu. Ktoś powie niestety, i z tej spośród Dwunastu nie wszyscy Mu się udali, ale wszyscy mieli łaskę i to trzeba powiedzieć, że niektórzy się sprzeniewierzyli tej łasce i dlatego odeszli w taki nieraz dramatyczny sposób. Dlatego tutaj ważne jest to, co Benedykt XVI podkreślał, że te powołania są znakiem nadziei, ale opartej na wierze, czyli nie wolno podchodzić do powołania do Sakramentu kapłaństwa nie zdobywa się ciągle na nowo łaski wiary i kiedy się jej nie pogłębia, bo wtedy będzie się urzędnikiem, będzie się najemnikiem, a nie będzie się duszpasterzem świadkiem Jezusa. Dlatego to świadectwo jest zawsze zależne i związane z głęboką wiarą i z modlitwa, a także udziałem w Sakramentach wiary Kościoła.
Reklama
Ta pielgrzymka będzie miała szczególny charakter również ze względu na gości, którzy będą głosić konferencje, i którzy będą zwracać się ze Słowem Bożym do przyszłych kapłanów.
Bardzo się cieszę, że w tegorocznej pielgrzymce będzie nam przewodził kardynał Mauro Piacenza, który jest prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, któremu podlegamy i jako kapłani, biskupi, jak również seminarzyści. Tutaj mogę powiedzieć, a nawet zdradzić taką małą tajemnicę, że od dwóch dni jednym ze współpracowników kardynała Piacenzy, jest kapłan z naszej diecezji ks. prałat Ryszard Selejdak, który do tej pory przez już przeszło 20 lat pracował w Kongregacji Wychowania Katolickiego. Drugim gościem, który będzie reprezentował Stolicę Apostolską będzie abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce. Będzie obecny także kard. Kazimierz Nycz, oraz kaznodzieja Domu Papieskiego, który w środę wygłosi konferencję w archikatedrze częstochowskiej, kapucyn o. Raniero Cantalamessa, który już od lat jest bardzo uznanym i potrzebnym nam w wyjaśnianiu tajemnicy powołania i wierności powołaniu.
Metropolita częstochowski będzie gospodarzem miejsca pielgrzymki i w imieniu alumnów będzie wygłaszał Akt Zawierzenia.
Bardzo się cieszę, że taką puentą i zakończeniem jest Akt Zawierzenia, który będę mógł wypowiedzieć bardzo osobiście i to jest jeden z elementów tego miejsca, jakim jest Częstochowa i Jasna Góra, że te akty eucharystyczne i naszych spotkań międzyludzkich kończymy takim zawierzeniem przez Jej wstawiennictwo, która jest tą pierwszą Pośredniczką u boku jedynego Pośrednika.
Reklama
Księże Arcybiskupie na koniec prosimy skierować słowo do alumnów, do przyszłych kapłanów. Jak mówił na antenie Radia FIAT ks. dr Andrzej Przybylski, ta pielgrzymka to pochylenie się nad formacja kapłanów w dzisiejszym świecie. Co zrobić żeby wychować dobrych, mądrych i gorliwych kapłanów?
Może nie jestem już oryginalny w tej wypowiedzi, ale będę się odwoływał zarówno do słów Benedykta XVI, który mnie zainspirował w moim przyjściu tutaj do Częstochowy, że będę prosił o dary Ducha Świętego a zwłaszcza odwagę pokory i odwagę wiary, i wtedy rozumiemy, że świadectwo wypływa z tych dwóch darów Ducha Świętego. Żebyśmy mieli kleryków i alumnów właśnie tak wrażliwych na światło Ducha Świętego, żeby te dary zdobywali, żeby później one owocowały w ich codziennej posłudze, a to, że czasy, które przeżywamy i które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa – tego możemy być pewni, bo taka jest historia Kościoła. Kiedy czytamy Dzieje Apostolskie widzimy, że wszyscy apostołowie łącznie ze św. Pawłem, który dołączył do grona wybranych to są świadkowie męczennicy, i tylko św. Jan zakończył swoje życie w sposób naturalny, ale też został wygnany na wyspę Patmos, żeby Słowo Boże się nie rozszerzało przez jego posługę i świadectwo, a dzisiaj takich świadków Ewangelii i takich świadków łaski nam potrzeba jak nigdy dotąd.
Dziękuję za rozmowę