Marsze dla Życia i Rodziny, które w tym roku odbędą się pod hasłem „Kierunek: Rodzina”, w tym roku przejdą ulicami blisko 100 polskich miast, 26 maja br.
Marsze są przede wszystkim świętem rodzin - stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Maszerujemy jednak również po to, by zwracać uwagę opinii publicznej i władz - zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich - na sytuację rodziny. Z uwagi na fakt, że rodzina jest instytucją szczególną i niezastępowalną domagamy się tego, by cieszyła się odpowiednim prestiżem. Podstawowym przejawem szacunku dla rodziny powinno być zaufanie, że mogąc konsumować owoce swojej pracy będzie czynić to roztropnie i odpowiedzialnie troszcząc się zarówno o potrzeby swoje jak i wspólnoty, w której żyje.
Przez ostatnie kilka lat obserwujemy w naszym kraju dynamiczny rozwój tego wydarzenia, które staje się istotnym wydarzeniem społecznym. Na dzień dzisiejszy organizację Marszu zadeklarowało blisko 100 miast, a liczba ta rośnie z każdym tygodniem.
Reklama
Marsz dla Życia i Rodziny jest manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i szacunku dla życia ludzkiego. Imprezę wyróżnia jej afirmatywny charakter, ponieważ Marsz to przede wszystkim święto rodzin, stanowiące okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nim przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia.
Kontekst dla Marszów w 2013 roku stanowi bardzo zła sytuacja demograficzna kraju. Obecnie pod względem dzietności Polska znajduje się na 211 miejscu wśród 222 państw, w których taka statystyka jest prowadzona. Liczba dzieci w Polsce systematycznie maleje. W 1982 r. urodziło się ich ponad 700 tys. W 2003 r. już niewiele ponad 350 tys. Chociaż w ostatnich latach notujemy nieznaczny wzrost liczby urodzeń jest to chwilowa poprawa. Efekt ten bierze się stąd, że obecnie w wieku rozrodczym znajdują się roczniki z wyżu demograficznego z początku lat 80. XX w. Dane GUS z 2011r. wskazują, że kolejne lata przyniosą nam spadek liczby urodzeń oraz spadek przyrostu naturalnego. Wynika z nich, iż rok temu zarejestrowano o ponad 22 tys. mniej urodzeń żywych niż rok wcześniej.
Zatem prognozy demograficzne są alarmujące. Obecnie Polska liczy sobie 38,5 mln mieszkańców, jednak za 40 lat będzie nas aż o 6 milionów osób mniej!
Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na wiele czynników stanowiących o naszym codziennym życiu rodzinnym i społecznym. W związku z powyższym hasło jakie zostało obrane dla tegorocznych Marszów to „Kierunek: Rodzina”. W tym roku Marsze w większości Polskich miast odbędą się w Dzień Matki, w niedzielę 26 maja. Pójdziemy pod hasłami promującymi działania na rzecz poprawy sytuacji demograficznej w Polsce. Będziemy zachęcać Polskie rodziny do decydowania się na liczne potomstwo.