Naród potrzebuje światłych i prawych mężów...
Należy zatem szerzyć oświatę przez pielęgnowanie nauk.
Bp Józef Sebastian Pelczar
21 lutego br. odbyła się w Korczynie uroczystość nadania szkole imienia Świętego Biskupa. Jest to pierwsza w naszej diecezji szkoła, która obrała za patrona św. Józefa Sebastiana Pelczara - biskupa, urodzonego i spędzającego swoje dziecięce i młodzieńcze lata w Korczynie.
Gimnazjum jest jedną z czterech szkół wchodzących w skład Zespołu Szkół w Korczynie. Aktualnie uczęszcza do niego 307 uczniów uczących się w 14 oddziałach. Pomysł nadania imienia powstał z inicjatywy Księdza Proboszcza, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego. Rada Gminy Korczyna przychylając się do przedstawionego wniosku, jednogłośnie podjęła 23 czerwca 2005 r. stosowną uchwałę, która nadała bieg dalszym wydarzeniom.
Uroczystość nadania imienia rozpoczęto w Sanktuarium św. Józefa Sebastiana Pelczara. Po pięknym przywitaniu abp. Józefa Michalika, metropolity przemyskiego przez uczniów, rodziców i proboszcza ks. Edwarda Sznaja rozpoczęła się Msza św. W liturgii Mszy św., którą celebrował Ksiądz Arcybiskup udział wzięli: ks. inf. Julian Pudło, ks. prał. Kazimierz Kaczor - archiprezbiter krośnieński, ks. prał. Tadeusz Kocór - dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej, ks. Witold Ostafiński - sekretarz, ks. dr Waldemar Janiga - wizytator archidiecezjalny w Krośnie, ks. Jan Klich - dyrektor „Emaus” w Korczynie, ks. Edward Sznaj, kapłani, którzy wykładali i wykładają w szkole, ks. Wiesław Szczygieł, ks. Wojciech Bolanowski, ks. Piotr Lipiński, ks. Waldemar Kluz.
W homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, iż człowiek nie wychowuje się sam, trzeba mu służyć, a w społeczności duch służby nie może zaginąć. To cecha ludzi świętych.
Św. Józef Sebastian Pelczar urodzony w 1842 r. w zwyczajnej, korczyńskiej rodzinie słuchał dziadka, rodziców, wybierał wszystko, co dobre a złe próbował poprawić. W szkole stawiał sobie wysokie wymagania, starał się być najlepszym. Pieszo chodził z Rzeszowa do Korczyny, bo tęsknił za domem. Wymagał od siebie i wysoko mierzył, był pierwszym na liście.
Po święceniach kapłańskich podjął pracę jako wikary. Był ciekawy świata, odbywał podróże, patrzył na świat z humorem. Zbierał materiały, pisał książki, włączył się w nurt życia Kościoła. Błogosławił ludziom, założył Zgromadzenie Zakonne, Grupy Czcicieli Matki Bożej, pomocy biednym. Otwarty na problemy służył ludziom. Przykład jego życia niech nam pomoże sięgnąć do jego twórczej spuścizny.
Po Eucharystii nastąpił moment poświęcenia przez Księdza Arcybiskupa sztandaru szkoły ufundowanego przez proboszcza ks. Edwarda Sznaja. Słowa podziękowania za dokonany akt wypowiedział dyrektor Zespołu Szkół w Korczynie Artur Stodolak, natomiast Ksiądz Proboszcz Edward Sznaj w gorących słowach podziękował za przybycie na tak ważną dla miejscowej społeczności uroczystość.
Dalsza część uroczystości odbyła się już w pięknie przygotowanej sali Zespołu Szkół w Korczynie. Przewodniczący Rady Gminy Władysław Pelczar odczytał i przekazał na ręce Dyrektora szkoły uchwałę Rady Gminy nadającą szkole imię. Uczniowie gimnazjum złożyli przed sztandarem i w obecności zebranych gości ślubowanie. Dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej wykonanej przez artystę Andrzeja Samborowskiego Zajdla z Głowienki.
Nastąpił moment składania gratulacji przez osoby zaproszone oraz odczytania listów gratulacyjnych od osób, które z różnych powodów nie mogły przybyć. Abp Józef Michalik przekazał na ręce dyrektora szkoły dzieło pt. Życie duchowe (wyd. 1906 r.), na którym jest własnoręczny podpis autora św. J. S. Pelczara. S. Agnieszka Kijowska przekazała szkole obraz przedstawiający św. bp. J. S. Pelczara, będący kopią obrazu przekazanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w czasie uroczystości kanonizacyjnej.
Następnie uczniowie gimnazjum przedstawili piękne w treści widowisko słowno-muzyczne nawiązujące do miłości ziemi korczyńskiej i historii życia św. bp. J. S. Pelczara.
Uroczystość oprócz osób duchownych swoją obecnością uświetnili: s. Agnieszka Kijowska - matka generalna Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego z Krakowa, s. Damaris Kolebuk - matka prowincjalna Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego z Rzeszowa, s. Natanela Kulej ze Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Korczynie - wspierająca szkołę w przygotowaniach uroczystości, senator RP Stanisław Piotrowicz, Marian Duda - dyrektor Departamentu Edukacji i Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Jolanta Strzępek - wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Andrzej Koniecki - wicestarosta krośnieński, władze samorządowe gminy z wójtem Janem Zychem na czele, radni powiatu i Rady Gminy, dyrektorzy szkół i przedszkola, dyrektorzy, kierownicy i pracownicy instytucji z terenu gminy Korczyna, rodzice, uczniowie, nauczyciele Zespołu Szkół, przedstawiciele mediów. Ponadto uroczystość uświetnił swoim śpiewem chór „Chorus” po kierownictwem Stanisława Szostaka oraz orkiestra dęta z Iskrzyni pod batutą Wiesława Wojnara.
W holu szkoły można było obejrzeć piękną wystawę dotyczącą życia Świętego Biskupa oraz napisanych przez niego dzieł. W korytarzu gimnazjum można było przeczytać wiele myśli św. bp. J. S. Pelczara.
Oby wszystkie myśli, nauki, elementy wiedzy przekazywane uczniom były wpajane do serca, bowiem jak wspomniał w swoim wystąpieniu Dyrektor szkoły: „zadaniem społeczności szkolnej jest nie tylko wykształcenie rzemieślnika, ale i wychowanie dobrego człowieka”.
Słowa uznania i podziękowania należą się proboszczowi ks. Edwardowi Sznajowi, Dyrekcji szkoły i wszystkim, co przyczynili się do przygotowania jakże ważnej dla korczyńskiej społeczności uroczystości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu