Bank Wielkopostny jest propozycją dla tych, którzy aktywnie chcą odpowiedzieć na przesłanie Jana Pawła II, zawarte w liście apostolskim Novo millennio ineunte. Zamysłem organizatorów jest, by pomóc młodym ludziom głębiej przeżyć czas Wielkiego Postu, uwrażliwić na potrzeby drugiego człowieka oraz integrować młodzieżowe środowisko lokalne. Istotą Banku jest tworzenie wspólnego kapitału duchowego, na który składają się postanowienia, posty i modlitwy uczestników. Zgromadzony kapitał duchowy ofiarowany jest z kolei w intencjach osób, które proszą o modlitewne wsparcie. Bank obejmuje swym zasięgiem nie tylko Lubelszczyznę i Polskę, ale wykracza poza granice naszego kraju. Wspólnotę Banku tworzyło już kilkadziesiąt tysięcy osób.
Celem akcji jest zorganizowanie Banku, do którego chętni składać mogą postanowienia wielkopostne: wyrzeczenia, posty, modlitwę. Z Banku mogą korzystać „długoterminowi udziałowcy” i „drobni ciułacze”, którzy założą lokaty z wielkopostnych postanowień. Przykładowe lokaty bankowe to: odwiedzanie osób samotnych, poprawienie relacji w rodzinie, powstrzymanie się od oglądania telewizji czy grania w gry komputerowe, pomoc koledze w nauce, walka z nałogami... Nawet jednorazowe postanowienia mogą być lokatą w Banku! Prośby i intencje, na rzecz których ofiarowane zostaną złożone lokaty, mogą dotyczyć bardzo trudnych problemów, ale także życia codziennego - każdy może zaciągnąć „kredyt miłości”. Jest to szczególny Bank, w którym akcje stale rosną i są pomnażane przez codzienną modlitwę akcjonariuszy.
Akcja ma ukazać sens i znaczenie wyrzeczenia oraz moc modlitwy, a także dać poczucie solidarności z tymi, którzy potrzebują wsparcia. Organizatorzy zwracają się do wszystkich chętnych o włączenie się do akcji i tworzenie oddziałów Banku Wielkopostnego, a w sposób szczególny do katechetów i Samorządów Szkolnych, Ośrodków Akademii Młodzieżowej, oddziałów Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Centrum Wolontariatu, Ruchu Światło-Życie, cerzy i innych organizacji młodzieżowych. Całość akcji prowadzona jest przez oddziały Banku, które muszą zostać zarejestrowane na specjalnym formularzu zgłoszeniowym, zawierającym istotne informacje o organizatorach oddziału. Centrala zaopatruje oddział w materiały metodyczne oraz w instrukcje organizowania przeprowadzania akcji. Wolontariusze rozprowadzają dwa rodzaje formularzy: z deklaracjami postanowień wielkopostnych oraz z prośbami i intencjami. Każdego dnia w godzinach wieczornych wszyscy biorący udział w akcji ewangelizacyjnej łączą się duchowo na modlitwie w intencjach Banku.
Akcja trwać będzie do zakończenia Wielkiego Postu; jej asystentem kościelnym jest ks. Mirosław Ładniak. Centrala Banku mieści się w biurze Akademii Młodzieżowej (ul. Jezuicka 4/9, 20-113 Lublin, tel. 081-534-66-31,
Pomóż w rozwoju naszego portalu