Na tegorocznych Targach Wydawców Katolickich padł rekord frekwencji. Z ofertą ponad 140 wydawców, prezentowaną w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, zapoznało się ponad 20 tys. zwiedzających. Dziewiętnasta edycja targów zakończyła się 14 kwietnia. Nowością tegorocznej imprezy było rozszerzenie jej na cztery dni. To okazało się dobrym pomysłem - twierdzi Paweł Waszczyk, rzecznik Targów, choć w dniu rozpoczęcia – w czwartek – było mniej zwiedzających, bo jest tośrodek tygodnia.
Targi chcą coraz bardziej otwierać się na młodych. Dlatego w tym roku zorganizowano po raz pierwszy „Dzień młodzieży”, z akcentem na przesłanie Jana Pawła II do młodych. Otwarcie Targów na rodziny jest znane od dawna, dlatego również w tym roku do Arkad Kubickiego przychodziły całe rodziny, bo rodzice wiedzieli, że ich pociechy nie będa się nudzić. Dla dzieci przygotowano wiele gier i zabaw, mogły także skorzystać z wartościowych gier komputerowych prezentowanych przez wydawnictwa katolickie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Impreza idzie z duchem czasu i, jak podkreśla Paweł Waszczyk, coraz bardziej otwiera się na nowe technologie. Dlatego w tym roku w ofercie wystawców było więcej ebooków i audiobooków. Na stronie targów w trakcie ich trwania można było oglądać streamingowe transmisje z imprez towarzyszących, newsy czy wypowiedzi zwiedzających.
Reklama
Jak zauważył rzecznik Targów, w tym roku największym powodzeniem cieszyły się nowości biograficzne, zwłaszcza książki o papieżu Franciszku oraz książki poprzednich papieży: Benedykta XVI i Jana Pawła II. Dorównywały im książki nagrodzone „Feniksem”.
Tegorocznymi laureatami Nagrody Głównej Feniks 2013 przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, zostało małżeństwo Wanda i Andrzej Półtawscy. Dwa Feniksy Specjalne powędrowały do bp. Antoniego Długosza i Ernesta Brylla. W tym roku wprowadzono nową kategorię nagrody „Feniks”. Jest nią „Księga życia”, którą jako pierwszej przyznano prezydentowej Karolinie Kaczorowskiej. W sumie wręczono 32 nagrody. Uroczysta gala odbyła się 13 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego na warszawskiej Pradze.
W tym roku nie brakowało gwiazd, do których ustawiały się kolejki po autograf. Swoje książki podpisywali: Wojciech Cejrowski, o. Leon Knabit, wybitny watykanista Andrea Tornielli i Krzysztof Ziemiec. - Pod tym względem możemy śmiało rywalizować z targami ogólnoasortymentowymi – ocenia Paweł Waszczyk.
Wśród odwiedzających Targi byli też przedstawiciele różnych Kościołów oraz wyznawcy innych religii, co świadczy dobrze o ofercie prezentowanej przez wydawców katolickich. Na Targi zaglądają też znane osobistości, jak choćby prof. Norman Davies, który był tam w sobotę.